Startup, ktorý naučí mladých Afričanov programovať a ešte im aj nájde prácu v top spoločnostiach!

Ráchel Matušková / 12. júla 2015 / Lifehacking

Afrika má najmladšiu a najrýchlejšie rastúcu populáciu na Zemi. V priebehu najbližších dvadsiatich rokov zaplaví trh práce viac ľudí z Afriky, ako z ostatných krajín sveta dokopy. Jednoducho povedané, Afrika je krajina s najväčším bazénom plným nevyužitých talentov. A s tým skutočne treba niečo robiť.

 

Sturtup Andela vychádza z predpokladu, že v Afrike je neskutočne veľa neobjavených a tak nevyužitých tech talentov. Jeremy Johnson, zakladateľ startupu Andela, hovorí, že je tomu tak z dvoch dôvodov.  „Ľudská múdrosť je rovnomerne rozložená po celom svete, avšak príležitosti nie sú.“ V U.S. pripadajú na jedného softvérového developera štyri pracovné miesta. Na tieto problémy našiel riešenie Jeremy Johnson a jeho startup Andela. Vymysleli program, ktorý hľadá najlepších a najvýraznejších študentov alebo programátorov v Afrike, trénujú ich, vzdelávajú a nakoniec im nájdu pracovnú pozíciu v skvelých startupoch, napríklad Udacity a spoločnostiach Fortune 500 ako Microsoft.

Andela svoju cestu odštartovala minulý rok v júli, a vytvorila úplne nový model získavania talentovaných zamestnancov.

 

 

Andela neberie do svojho programu všetkých uchádzačov, práve naopak. Miera prijatia uchádzačov do programu je na úrovni 0,7 %, čo je skutočne nízke percento. Po následných sériách niekoľkých testov spôsobilostí prejdú študenti intenzívnym tréningom, ktorý trvá šesť mesiacov. Do programu sa môžu prihlásiť osoby staršie ako 18 rokov, priemerný vek žiadateľov je však 25 rokov.

Andela už počas štúdia platí svojim študentom mzdu, ktorá je na pomery Nigérie taká štedrá, že študentov zaradí medzi top 5% najlepšie zarábajúcich Nigérijčanov. A aj napriek tomu je to pre podniky lacnejšia cesta získavania tech zamestnancov. Práve preto je to podľa Johnsona win-win situácia. Mzda študentov rastie s tým, ako sa zdokonaľujú vo svojich zručnostiach. Po ukončení štúdia im Andela pomôže založiť svoje podniky alebo im nájde vhodnú pracovnú pozíciu v podnikoch.

 

 

Johnson tvrdí, že vôbec nie je pravda, že Afričania nepoznajú internet a nemajú k nemu prístup. Promo programu Andela robili prostredníctvom sociálnych sietí a web stránky. Mladí Nigérijčania vlastnia a používajú smartphony a tiež aktívne pracujú s internetom.

Počas pilotnej série v Nigérii a Lagose prišlo do Andela okolo 16 000 prihlášok. Johnson získal najlepších developerov na svete, napríklad z Google, aby v Andele pôsobili ako mentori. Andela však definitívne neprijala žiadneho študenta, pokiaľ nemali dohodnutú spoluprácu so spoľahlivými a významnými spoločnosťami, ktoré poskytnú pracovné miesta pre ukončených študentov.

Andela nedávno uzavrela sériu A financovania vedenú venture kapitálovými spoločnosťami Spark Capital, Learn Capital, Omidyae Network a inými, ktorí sa následne pridali. So získanými financiami sa Johnson blíži do cieľa s jeho plánom vychovať 100 000 developerov v Afrike počas nasledujúcej dekády. Johnson tiež plánuje posielať Andela študentov do krajín Európy, kde takisto neustále rastie záujem o developerov.

„Plánujeme zvýšiť kapacitu a expandovať aj do iných oblastí“ povedal Johnson. „Máme zoznam piatich až desiatich krajín, ktoré skúmame.“

Andela nezabúda ani na nigérijské ženy, ktoré sa chcú učiť a chcú byť úspešné. Majú pre ne Female Boot Camp.

 

 

Nigéria je obrovská krajina, má dokonca viac obyvateľov ako Rusko. Zákonite v takom množstve ľudí musia byť  šikovní a inteligentní, ktorí chcú niečo dosiahnuť. Je pekné, že Andela sa pustila do náročného procesu hľadania týchto ľudí a pomáhania im v plnení ich snov. Trochu smutné však je, že za svojou vysnenou prácou musia vycestovať preč zo svojej krajiny, a koniec koncov získané vedomosti zrejme nevyužijú pre rozvoj svojej krajiny. Skutočne zaujímavé je, že to, čo je pre americké spoločnosti lacno získaná kvalifikovaná pracovná sila, dáva Nigérijskému študentovi vysoko nadpriemerný príjem v jeho krajine.

 

 

  

Zdroj: www.businessinsider.in , www.andela.co

Pridať komentár (0)