Startup Weekend Bratislava: Aký bol a čo čaká účastníkov?

  • Po Startup Weekendoch v Žiline a Košiciach uzavrie startupové víkendové šialenstvo roku 2015 SW v Bratislave.
image_1446038412.jpeg
  • Po Startup Weekendoch v Žiline a Košiciach uzavrie startupové víkendové šialenstvo roku 2015 SW v Bratislave.

 

Už o pár dní, konkrétne 20. až 22. novembra, sa otvoria brány šiesteho ročníka Startup Weekend Bratislava na pôde Ekonomickej univerzity. Spomeňme si na projekty, ktoré zvíťazili počas predošlých piatich ročníkov. A o čom Startup Weekend vlastne je?

Idea podujatia Startup Weekend pochádza z Ameriky z roku 2007. S nápadom vytvoriť podujatie, na ktorom počas víkendu vznikne nie jeden, ani tri startupy, ale hneď niekoľko projektov, podujatie kde sa stretnutú ľudia s nápadom, ale bez tímu a tím bez nápadu. S touto myšlienkou začínal Andrew Hyde v meste Boulder, Colorado. V roku 2010 vlastníctvo nad podujatím prevzali Marc Nager a Clint Nelsen a základňu presunuli do Seatlu. Podujatie sa rozšírilo do celého sveta, dokonca aj na Slovensko, kde sa prvé podujatie Startup Weekend konalo v roku 2011.

 

 

O čom SW je?

Startup Weekend to je viac ako 150 krajín, viac ako 23k tímov, ktoré sa na tomto podujatí celkovo sformovali, viac ako 193k členov alumni komunity a viac ako 2.9k udalostí.

Podstatou tohto celosvetového startupového podujatia je spájať ľudí, ktorí chcú niečo dokázať a chcú pracovať na niečom novom a tiež spojiť nápad s tímom. Objaviť talenty, nápady s potenciálom, nájsť zdroje, ktoré sú dostupné v okolí. Znie to neuveriteľne, ale počas jedného víkendu sa môžeš naučiť viac ako za celý rok a pochopiť viac vecí ako počas celého štúdia. Je to síce krátky čas, ale o to intenzívnejší, počas ktorého zistíš čo založenie a rozbehnutie startupu v sebe prináša.

54 hodín, to je čas ktorý dostaneš k dispozícii na to aby si zmenil svoju budúcnosť a možno  ja budúcnosť niekoho iného. Podstatou podujatia je čas. Čo by za bežných okolností trvalo možno aj niekoľko mesiacov,  sa natlačí a zvládne počas 54 hodín. Ak vynecháš zbytočné rozprávanie, odkladanie, rozptyľovanie a vyhováranie, ktoré ti doteraz stálo v ceste za tvojim nápad, tak na SW to prekonáš veľmi rýchlo. V rámci 54 hodín nie je čas na nič iné ako na čistú kreativitu a prácu.  No talk, all action!

 

Ako SW prebieha?

Priebeh Startup Weekendu je v podstate na celom svete rovnaký, a vycibrený tak aby priniesol účastníkom čo najviac počas jedného víkendu. Čas je vzácna komodita, tak ňou predsa nebude plytvať.

 

 

Hoci pre niektorých začína víkend už v stredu, na Startup Weekend si musíme počkať do skutočného piatku. Večer sa všetci účastníci stretnú na jednom mieste, povečerajú spolu a následne majú priestor na neformálny networking, inak povedané oťukanie sa. Nasledovný bod je jeden z najdôležitejších počas celého víkendu, idú sa vyberať projekty, na ktorých sa bude pracovať. Ak máš vlastný projekt, tak si strihneš krátky 60 sekundový pitch a uvidíš či bude medzi tými, ktoré účastníci vyberú ako tie najzaujímavejšie, tie na ktorých sa bude makať. Podmienkam Startup Weekendu vyhovujú projekty, ktoré sú vo fáze idey, nefungujú reálne na trhu.

Ak projekt nemáš, tak si  jednoducho vyberieš jeden z projektov. Mysli na to, že s ľuďmi, ku ktorým sa pridáš v piatok, stráviš celý víkend až do nedele večera. A ak sa vám podarí prísť na niečo sľubné, možno aj niekoľko nasledujúcich mesiacov.

Po tom ako sa v piatok večer sformujú projektové tímy, začína ich práca. Nájdu si svoje miesto na prácu a hneď šup do toho! Tímy brainstormujú podľa svojej výdrže, hoci aj bez prestávky do soboty. V sobotu sa k pracujúcim tímom pripoja mentori, ktorí sú tímom k dispozícii a pomôžu im s čím ich oslovia. V tento deň je najlepšia šanca na využitie pomoci od mentorov, tak nezabudnite v noci aj na spánok, aby ste im nezívali do tváre. V sobotu sa maká celý deň, opäť bez horného časového limitu. Usporiadatelia samozrejme myslia aj na to, že aj startupisti sú len ľudia a potrebujú jesť a piť rovnako ako drevorubač v lese. Kopy jedla, pitia a litre kávy sú k dispozícii počas celého podujatia.

Očakávaný vrchol podujatia prichádza v nedeľu podvečer, kedy sa opäť pitchuje. Na Startup Weekende si vypočujete takmer toľko pitchov ako v slovenskej dedine počas nedeľného futbalového zápasu.

 

 

Po finálnych pitchoch projektov sa porota poradí, aby následne vyhlásila troch víťazov. Plus publikum si hlasovaním vyberie tiež svojho obľúbenca.

Podujatie prebieha v angličtine. Istá miera tolerancie je v piatok, kedy sa môže prezentovať aj v slovenčine. Nie je to však najlepšia voľba, keďže je predpoklad, že budú prítomní aj ľudia zo zahraničia, ktorí však ľubozvučnej slovenčine nerozumejú. Finálne pitche v nedeľu sú už výhradne v angličtine.

BTW! Porota! Mentori! V sobotu a v nedeľu budú súťažiacim k dispozícii mentori, ktorí pomôžu tímom s problémami, ktoré nevedia vyriešiť alebo im len tak dajú pár rád do života. Medzi mentormi sa často objavuje Michal Truban, Jaroslav Ľupták, ktorým naposledy v Žiline pomáhali napríklad Petra Kolesárová, Veronika Švecová, Peter Strážovec a mnohí iní. Porota nie je tvorená mentormi, ale napríklad podnikateľmi alebo investormi.

 

Kto zvíťazil v minulých ročníkoch?

Startupové víkendy tento rok odštartovali v Košiciach v apríli (17.-19. apríl 2015), kde sa uskutočnil tretí ročník, ktorý je zároveň najmladší na Slovenku. Nedávno startupmi žila aj Žilina. Štvrtý ročník sa konal v coworkingu Banka od 16. do 18. októbra. (Ako to tam vyzeralo sa dočítaš TU) Posledný tohtoročný Startup Weekend nás čaká počas predposledného novembrového víkendu (20.-22. november) v Bratislave a bude to už šiesty ročník.

Prvý ročník Startup Weekend Bratislava sa uskutočnil v roku 2011 kedy sa vo finále odprezentovalo 12 projektov. Na prvom mieste sa umiestnil projekt Studentive, ktorého cieľom je spájať študentov a firmy, aby mali možnosť získať prax. Druhé miesto patrilo Healthy.ly hardvér, ktorý dokáže detekovať takmer všetko v hocijakej tekutine. Tretie miesto patrilo Choco Challange, appke, ktorá vyhľadáva a hodnotí toalety v okolí užívateľa.

Máj 2012 patril druhému SW Bratislava a zúčastnilo sa ho okolo 90 ľudí. Víťaznými projektami boli Instant Feedback, appka na okamžité zisťovanie spätnej väzby. TimeZoner, ktorý automaticky aktualizuje čas používateľa na lokálny. Rybka Blamie radila pri rozhodovaní cez appku   BlameItOnFish. Špeciálnu cenu dostal Party Smasher.

Rok 3012 bol skutočne plodný, v tom istom roku ako druhý ročník, v novembri 2012, prebehol tretí ročník. Víťazom sa stal projekt Best boyfriend, ktorý neporiadnym mužom pripomenie sviatky a pomôže s výberom darčeka. Druhé miesto obsadil Stock.me, projekt na uľahčenie inventúr v malých firmách. iRun from Dogs motivovalo brechotom psov k behu z tretieho miesta.

Opäť v novembri, no už v roku 2013 sa uskutočnil štvrtý ročník SW, kde finálne pitche prezentovalo až 18 projektov. Prvé miesto obsadila appka Approach, ktorá pomáha prelomiť lady pri zoznamovaní.  Druhé miesto patrilo projektu On my way ktorý dokáže trackovať polohu osoby, ktorú čakáte a odhadne aj čas, ktorý jej to bude trvať.  Tento projekt zároveň  získal aj cenu publika. Tretie miesto EMOTICAM, systém, ktorý dokáže rozpoznať náladu človeka na základe výrazu jeho tváre.

Už je to takmer rok od StartupWeekend Bratislava 5, ktorý sa zapísal do povedomia tým, v akej pozícii sa ho zúčastnil Ivan Štefunko. Pozíciu investora či zástupcu Neulogy Ventures nechal za dverami a podujatia sa zúčastnil ako pravý startupista. Ivan so svojim tímom Balconi.Florist, obsadili druhé miesto. Táto appka má pomôcť so starostlivosťou o domáce rastliny. Tretie miesto patrilo appke GoTicket, ktorá zjednodušuje prehľadávanie a kupovanie rôznych lístkov. Prvé miesto obsadil tím GoDiscover s appkou zameranou na vyhľadávanie rôznych pamiatok v mestách.

Tak čo, pridáš sa tento rok k startupovým nadšencom a šialencom? Nehovorím, že Startup Weekend ti nadobro zmení život. Čo je pravdepodobnejšie, že spoznáš nových ľudí, vyskúšaš si prácu iným spôsobom. A rady od mentorov môžeš použiť aj na inom mieste či projekte. A ak  nič iné, SW zmení aspoň jeden víkend v tvojom živote! Mimochodom, do konca októbra sa dajú kúpiť lístky za špeciálnu cenu.

 

Tipy na záver

Ak máš vlastný projekt, s ktorým ideš na Startup Weekend, nepodceň úvodný pitch! Máš len jednu minútu, počas ktorej  môžeš získať šancu rozbehnúť svoj projekt, tak ju nezahoď.

Druhýkrát zbystri pozornosť pri výbere tímu. Správne zloženie členov tímu je niekedy dôležitejšie ako projekt.

Využi všetky možné dostupné prostriedky. Mentori nie sú na podujatí na okrasu, ale na to aby pomohli a poradili pracujúcim tímom. Tak sa nebojte ich osloviť a využiť všetko čo môžu ponúknuť.

Ešte dôležitejšie ako úvodné pitche sú záverečné. Projekt môže byť vypracovaný perfektne, ale odfláknutá prezentácia ho potopí do hlbín zabudnutia.

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá