Startupová kultúra porazila korporáty a nie je ťažké pochopiť prečo

  • Zažil som si obe. Chodil som na ôsmu, pípol som si kartičku a otvorili sa mi dvere do kancelárie, kde atmosféra od prvých momentov dňa len hustla.
Google’s Chicago Office Offers Career Coaching To Veterans
  • Zažil som si obe. Chodil som na ôsmu, pípol som si kartičku a otvorili sa mi dvere do kancelárie, kde atmosféra od prvých momentov dňa len hustla.

V napasovanej košeli, vyleštených topánkach a so strachom v očiach som vykročil do ďalšieho pevne nalinkovaného dňa. Bol som mladý, chcel som tvoriť, chcel som veci meniť, chcel som svoj názor vyjadrovať. No všetky tieto “rebelské” túžby museli ustúpiť požiadavkám spoločnosti.

Pevne daný smer a “wannabe” autority boli niečo, s čím som mal problém. Moja vášeň pre tvorbu a moje ambície dostávali jednu facku za druhou. Nie, musím odtiaľto preč.

800x400-all-nighters-brain

foto: elitedaily

Keď mám dnes skúsenosti s freelancingom a niekoľkými startupmi, už nikdy by som sa do korporátu nevrátil. Sloboda, ktorú som objavil, je to najcennejšie, čo môže človek v práci mať. Čo je na Slovensku pozitívom, aj väčšie firmy začínajú do svojich procesov aplikovať tieto princípy a vedia prečo – voľnosť zvyčajne paradoxne vedie k podstatne lepším výsledkom celého tímu. Startupová kultúra už dávno nemusí byť len súčasťou startupov, práve naopak – akejkoľvek progresívnej firmy.

„Začínajúce tímy majú len zriedka dostatok peňazí na nejaký ten benefit, napriek tomu vynikajú kvalitou a efektivitou. Pracujú ako dobre naolejovaný stroj. Čo ich odlišuje od veľkého korporátu? Vášeň? Vízia? Flexibilita? So srdcom a hlavou na správnom mieste je možné si tieto „dary“ zachovať a ďalej ich rozvíjať. Postaviť tím na výnimočnosti svojich členov. A tak kombinujeme to najlepšie z oboch svetov,“ tvrdí CTO americko-slovenskej firmy Creatix, ktorá do svojich procesov mnoho princípov zo startupovej kultúry aplikovala. Práve ľudí z tejto firmy sme sa preto spýtali, čo si na pracovnej kultúre vo svojej firme najviac vážia.

3

foto: Facebook – Creatix Slovakia

Toto sú zároveň veci, ktoré si na startupovej kultúre vážim ja a nikdy by som sa ich už nevzdal v prospech typického korporátneho prístupu.

1. Šéf je kamoš

V korporáte, kde som pracoval, som šéfa videl len párkrát. Aj to len prefičal. Cítil som sa, akoby som ani nebol “hodný” komunikácie s ním. V startupe som zažil presný opak. Veľký šéf bol vždy ten prvý, kto ma privítal, bol to ten, kto sa o mňa úprimne zaujímal a s každým “šéfom” čoskoro vznikol kamarátsky vzťah, založený na rešpekte.

2. Zodpovednosť za veci, ktoré by som v korporáte nemal

Ako som už spomenul, ambície som mal vždy veľké. Chcel som vedieť zo všetkého niečo, a potom jednu vec perfektne. Nebaví ťa tvoja pozícia v korporáte? Zbohom, nahraditeľný chlapec bez mena. Nebaví ťa tvoja pozícia v startupe? A čo by ťa bavilo? Možno sales? Tak si to skús, poď, sadneme si na to, zoberiem ťa na rokovanie a uvidíš. V správnom startupe presná pozícia neexistuje, pretože vždy môžeš pomôcť aj tam, kde sa to od teba nevyžaduje a skúsiť si to, na čo nemáš oficiálnu kvalifikáciu.

“Je pre mňa pozitívum  pracovať na technologicky vyspelom produkte a s ľuďmi, od ktorých sa stále mám čo učiť :).” – Ľuboš Mistrík.

3. Si vypočutý

Tvoj názor je v startupe rovnako dôležitý, ako názor kohokoľvek iného. Pokiaľ to môže posunúť celý projekt dopredu, prečo by malo záležať na tom, či si stážista alebo vysoko postavený zamestnanec?

1

foto: Facebook – Creatix Slovakia

Mne sa najviac páčia šikovní a inšpiratívni ľudia, s ktorými pracujem. Profesionalita tímu, žiadny direktívny leadership, ale ľudský prístup a priestor na realizáciu vlastných nápadov.” – Zuzka Pitoňáková

4. Žiadne zbytočné pravidlá

Veď vieš, kartičky. Príchod na pevne daný čas. Dress code. Potrebuješ odísť z práce skôr a vypisuješ si dovolenku na polovicu dňa.

Na práci v Creatixe sa mi páči hlavne firemná kultúra :). Super kolektív, veľa srandy, ľudia sa tu neberú príliš vážne. Dávidova hláška: “Just get the shit done!”, z čoho vyplýva, že keď treba, tak sa maká, ale dá sa prísť do práce aj na jedenástu. No a potom profesionalita, ľudia čo tu robia sú fakt dobrí. Ďalej super office a teambuildingy.” – Tibor Koma

2

foto: Facebook – Creatix Slovakia

Ak si urobíš svoju prácu, prečo má záležať na tom, koľko hodín v práci si? Pri práci v startupe je zvyčajne na tebe, či budeš v práci 3 hodiny alebo 12 hodín. Hlavne nech je robota hotová. Necítiš sa dobre? Tak to dnes odrob z domu, príp. si oddýchni, žiadny problém.

5. Každý deň je iný

Nikdy nevieš, na čom budeš pracovať zajtra. Príde problém, okamžite riešiš. Žiadne zdĺhavé schvaľovanie cez tri ďalšie úrovne firmy.

No hlavne že sme dobrá partia, potom flexibilná pracovná doba, neverending snack a pingpong. Napríklad aj tie turnaje v pingpongu sú super, je to ako teambuilding, len netreba nikam chodiť :)).” – Miloš Kruk.

Neustále debatujete, vymieňate si myšlienky a keď niečo zaujímavé príde, okamžite to aplikujete. Dobrý nápad? Za 20 minút môže byť zrealizovaný a implementovaný. To v korporáte nezažiješ.

4

foto: Facebook – Creatix Slovakia

“Ale aj korporát má svoje výhody…”

Nepochybne. Startupová kultúra priniesla do pracovného prostredia obrovské množstvo pozitívnych impulzov, no nemusíme sa tváriť, že je to zázračný prístup, s ktorým zaručene zarobíš milióny. Kľúčom, ako pri všetkom, je nájsť správnu rovnováhu. Daj ľuďom pocit, že na nich záleží, že nie sú zbytočne viazaní a že ich názor je dôležitý (pretože čo je dôležitejšie?) a oni sa ti odvďačia vernosťou a parádnymi výkonmi. Ak toto aplikuješ, potom už v podstate nezáleží na tom, či ste zabehnutá firma alebo traja kamaráti v garáži.

titulná foto: thenextweb.com, zdroj foto: Facebook – Creatix Slovakia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá