Startupový boh Paul Graham: Podlí ľudia prehrávajú

Andrej Kras / 2. decembra 2014 / Lifehacking

Paul Graham, zakladateľ “továrne na startupy” Y combinator, rozprúdil v technologickom svete novú debatu svojou esejou o “podlých ľuďoch”. Môže to znieť ako obyčajná myšlienka – ale teraz, keď celý technologický svet hovorí o firme Uber, ktorý je obviňovaný za svoju neľútostnú taktiku, má to hlbší význam.

 

Graham je významným človekom vo svete technologických startupov. Jeho slovo má váhu. Y Combinator stvoril firmy ako Dropbox a AirBnB. V poslednom roku mali firmy, ktoré tam vznikli hodnotu 13 miliárd dolárov.

Najprv sme si mysleli, že táto esej bola jedným dlhým útokom na Uber, aj keď sa v nej Uber nespomína ani raz. Graham tvrdí, že s ním nemá nič spoločné: “Táto esej nebola mierená na Uber. Nikdy som nesledoval najnovšie kontroverzie.”

Uber je najdominantnejší a najvzrušujúcejší startup od dôb Facebooku. Je tiež najpolarizujúcejším.

Tento mesiac vládol jeden príbeh za druhým o nekalom správaní sa vedenia Uberu: Od toho, keď CEO Travis Kalanick hrdo priznal, že sa sa zahrávali s financovaním svojej konkurencie, až po jedného človeka z vedenia Uber, ktorý naznačil, že firma minula 1 milión dolárov na útoky a špehovanie svojich kritikov. Samozrejme je oveľa viac príbehov o firme a jej vedení, o ktorých ľudia radi klebetia mimo záznam.

Niektorí ľudia si myslia, že tieto arogantné, nemilosrdné a nechutné charakteristiky sú nutné pre úspech startupu.

Graham, zdá sa, nesúhlasí. Myslí si, že opak je pravdou. Myslí si, že podlí neuspejú:

Prečo?

Myslím, že je na to niekoľko dôvodov. Jeden je ten, že podlosť z vás robí hlupákov. Preto neznášam hádky. Nikdy nedáte zo seba to najlepšie pri hádke, pretože hádky nie sú dostatočne všeobecné. Víťazstvo je spôsobené situáciou a ľuďmi, ktorí sú do toho zapojení. Hádky nevyhrávate myslením veľkých myšlienok, ale vymýšľaním trikov, ktoré fungujú v tomto jednom konkrétnom prípade. A zároveň hádanie zožerie rovnako veľa energie ako premýšľanie nad skutočnými problémami. A to je obzvlášť nepríjemné pre niekoho, kto sa stará o to, ako svoj mozog používajú: váš mozog pracuje rýchlo, ale nedostanete sa nikam – ako auto, ktoré len krúti kolesami.

Startupy nevyhrávajú útokom. Vyhrávajú vynikaním.

Samozrejme sú aj výnimky, ale obvyklým spôsobom ako vyhrať je bežať vpred, nie zastaviť sa a začať sa hádať.

Ďalším dôvodom, prečo podlí podnikatelia prehrávajú je, že nedokážu dostať tých najlepších ľudí aby pre nich pracovali. Môžu nájsť ľudí, ktorí sa k ním pridajú, pretože potrebujú prácu. Ale tí najlepší majú iné možnosti. Arogantná osoba nemôže presvedčiť najlepších ľudí, aby pre neho pracovali, jedine, že by bol výnimočne presvedčivý. A zatiaľ čo pre každú organizáciu je super mať tých najlepších ľudí, pre startup je to kritický bod.

Nakoľko toto je idealistický pohľad na svet, veľa ľudí sa už začalo pýtať, nakoľko je realistický.

Koniec koncov, Bill Gates je považovaný za jedného z najtvrdších, najpodlejších, najnemilosrdnejších biznismenov na čele sily, ktorou je Microsoft. Steve Jobs bol považovaný za čudáka, a mal osobnosť, s ktorou sa veľmi ťažko spolupracovalo. Larry Ellison, jeden z najbohatších ľudí sveta, je brutálny biznismen.

Zdá sa, že je rozdiel medzi tým byť “milým” človekom, a byť nemilosrdným podnikateľom. Tieto dve veci sa navzájom nevylučujú. Môžete byť osobou so zlatým srdcom, ktorá je milá na ľudí vo svojom úzkom kruhu, a napriek tomu byť tvrdým, nemilosrdným a arogantným podnikateľom.

Tak si teraz môžete vybrať, kým budete vy?!

 

Zdroj: businessinsider

Pridať komentár (0)