Startupy, pre ktoré sa oplatí pracovať!

Lukáš Gašparík jr. / 28. októbra 2015 / Startupy

Práca v startupoch sa môže často krát podobať na gambling. Niekedy sa to podarí a niekedy zase nie. Keď si však v tom správnom čase na správnom mieste, ani nevieš ako a razom sa z teba môže stať milionár.

 

V svete startupov existuje niekoľko pekných príkladov, kedy sa z prvých zamestnancov stali niekoľko percentní vlastníci a milionári.  Ak aj ty rozmýšľaš nad prácou v startupe, možno by si mal zbystriť pozornosť a  pozrieť si niekoľko vyvolených, ktorých zamestnanci sú už pekne zahojení, ale hlavne sále robia to, čo ich baví.

  

Slack

Som viac ako presvedčený o tom, že startup Slack nemusím nijak zvlášť predstavovať. Je jedným z najrýchlejšie rastúcich startupov za posledné obdobie, aj keď si prešiel rôznymi komplikáciami, o ktorých sme aj na Startitup už viac krát písali. Táto najpopulárnejšia komunikačná platforma, ktorá prenáša všetku vašu komunikáciu na jedno miesto, je však opäť na vlne, ktorá jej prináša slávu. O tom, že Slack je skutočne úspešný, svedčí aj jeho posledná investícia vo výške 160 miliónov USD zo začiatku tohto roka, vďaka ktorej sa jeho hodnota zvýšila už na 2.8 miliardy USD. Jedným z najväčších zvláštností tohto startupu je to, že sa mu podarilo vyrásť úplne organicky, bez akýchkoľvek nákladov na marketing. Aj preto je zo Slacku jedna z najrýchlejšie rastúcich podnikových appiek vôbec.

Chceš pracovať pre Slack a mať šéfa, ktorý bude nosiť do práce takýto funny motýlik? Poď do toho!

  

 

Lyft

Aj keď je Lyft považovaný za outsidera, určite mu patrí svoje miesto na trhu. Predsa len proti konkurencii akou je Uber sa bojuje ťažko, avšak Lyft vie ako na to. Dôkazom toho je aj to, že Lyft pôsobí už v 65 mestách v US a jeho hodnota sa pohybu na skromných 2 miliardách USD. Celkom slušné na startup, ktorý vznikol v roku 2012.

A čo tak Lytf, láka ťa ísť po krku Uberu? Pozri jeho ponuky!

 

 

Snapchat

Appka, ktorá pre veľké množstvo dnešných teenagerov znamená hlavný komunikačný kanál na tom nie je tiež zle, skromne povedané. Jej founder Evan Spiegel, ktorý bol vylúčený zo Stanford University, určite nemusí mať hlavu v smútku. Jeho messaging appka má dnes hodnotu, o ktorej sa mu pravdepodobne asi ani nikdy nesnívalo. S hodnotou 16 miliárd USD je Snapchat momentálne najhodnotnejšia súkromná tech spoločnosť v USA. Celkom pekný úspech na fracka, ktorý pred nedávnom oslávil iba 25 rokov, no nie?

O tom, že Snapchat je vzostupe svedčí aj to, že v tomto roku by mala appka vygenerovať až 100 miliónov USD na príjmoch z reklamy. A pokiaľ si si myslel, že Snapchat sa vďaka týmto neskutočných číslam mení pomaly ale isto na korporáciu, si na omyle! Počet jeho zamestnancov totiž stále neprekročil hranicu 100 zamestnancov.

Si závislý na Snapchate a chceš, aby sa tvoja závislosť zmenila na prácu? Možno hľadá Snapchat práve teba!

 

 

Giphy

Aj teba chytila v poslednej dobe mánia gifov? Ak áno, tak možno ani nevieš, akého veľkého biznisu si súčasťou. Startup Giphy, ktorý vznikol iba v roku 2013 je jednoduchým vyhľadávačom vo svete gifov. O tom, že sa nejedná už iba o zábavku svedčí aj jeho posledná investícia vo výške 17 miliónov USD. Ak sa pýtaš na jeho celkovú hodnotu, tak tá je 80 miliónov USD, čo nie je vôbec zlé na startup, ktorý má iba 32 zamestnancov a pritom stále neoslávil ani svoje druhé narodeniny. 

 

 

Bond Street

Tipujem, že o tomto  startupe čítaš prvýkrát a to aj napriek tomu, že na Wall Street z neho majú strach už aj veľké banky. Jeho zakladatelia David Haber a Peyton Sherwood si všimli dieru na trhu a rozhodli sa ju zaplniť. Tou dierou bolo poskytovanie úverov na rozbeh malého stredného podnikania.  O tom, že startup Bond Street to myslí vážne a nechce sa hrať len na malom piesočku hovorí aj jeho posledná investícia vo výške neuveriteľných 110 miliónov USD. Neskutočné, ale je to tak a to aj napriek tomu, že v čase investície mal tento startup iba 8 zamestnancov! Momentálne ich má 18 a stále hľadá ďalších.

Chcel by si si vyskúšať život ako z filmu Wolf of Wall Street? Bond Street ti to umožní!

 

  

 

Stripe

Vo svete startupov patrí Stripe už pomaly medzi tie staršie. Predsa len už má za sebou 5 ročnú históriu, čo však vo svete veľkého biznisu neznamená vôbec nič. O tom, že tento startup má mnoho ešte pred sebou hovorí aj udalosť z minuloročnej jesene. Práve vtedy oznámil sám veľký Apple partnerstvo, ktoré uzavrel so startupom Stripe. Dôvodom prečo Apple siahol po tomto startupe, bolo zameranie na mobilné platby. Tak že by nakoniec ApplePay nebol produktom Applu, ale iba kúpenou technológiou?

Rozhodnutie už nechám na tebe, ak by si však chcel pracovať pre startup, ktorý je v spojení s Apple, možno nie si od toho až tak ďaleko.

 

 

Týchto 6 startupov je však iba malou vzorkou tých, pre ktoré sa oplatí pracovať. Práca v startupe má svoje čaro a je úplne jedno, či je to startup zo Sillicon Valley, Berlína alebo Bratislavy. Dôležité je to, aby si robil to, čo ťa baví, tvrdo makal na tom, čomu veríš a výsledok sa určite dostaví.

 

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)