Štát robí všetko pre to, aby malí obchodníci skrachovali. Na sľúbenú pomoc čakajú od novembra

  • Maloobchod v našej krajine zamestnáva približne 300 000 ľudí, no aj tak sa jeho členovia nevedia dovolať spravodlivosti
  • Podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov, vláda jednoducho kašle na odškodnenie podnikateľov
sole
TASR/Dano Veselský, Ronny Hartmann/AP
  • Maloobchod v našej krajine zamestnáva približne 300 000 ľudí, no aj tak sa jeho členovia nevedia dovolať spravodlivosti
  • Podľa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov, vláda jednoducho kašle na odškodnenie podnikateľov

Aj keď vláda prisľúbila podnikateľom, že situáciu ohľadom podpory a preplácania fixných nákladov bude intenzívne riešiť, nič sa nezmenilo. Podnikatelia tvrdia, že stále absolútne netušia, kedy sa dočkajú finálneho riešenie ich problémov.

„Už od novembra počúvame o odškodňovacom zákone a stále nemáme žiadny výsledok. Pomoc na nájomné a na mzdy zamestnancov nestačí, aby podnikateľ dokázal pokryť všetky náklady, keď je už takmer tri mesiace zatvorený a negeneruje žiadne tržby,“ povedal Daniel Krakovský z ISKM.

Ľudí s respirátorom pod nosom môžeš od dnes „nabonzovať“. Kompetentní ich budú musieť riešiť

Objasňuje pritom, že podnikatelia musia platiť leasingy, poistenia, odpisy majetku, skladové zásoby či plnenia z dlhodobých zmlúv, no tieto náklady im nikto neuhrádza. V zahraničí je pritom bežné, že štát podnikateľom, ktorí boli donútení svoje prevádzky zavrieť, prepláca fixné náklady.

V Rakúsku to je 75 % všetkých fixných nákladov, v rámci nového programu dorovnávajú výpadok tržby. To znamená, že pri 100 % výpadku je preplatených 100 % fixných nákladov. Obdobne je na tom Nemecko, takýto program majú však aj vo Francúzsku, Slovinsku a pracujú na ňom aj v Českej republike.

Malo by Slovensko uvoľniť lockdown a otvoriť obchody a školy?

„Žiadame vládu, aby sa začala zaoberať aj týmto problémom a našla možnosti, ako obchodníkom kompenzovať výpadok tržby. V Rakúsku majú preplatených až 50 % z hodnoty sezónneho tovaru, respektíve zo straty jeho hodnoty, ak ho nie je možné predať. Toto riešenie by mnohým našim podnikateľom uľahčilo situáciu a určite pomohlo,“ zdôrazňuje Krakovský.

Štát by podľa ISKM nemal prehliadať malých obchodníkov a mal by ich považovať za relevantného partnera do diskusie, čo sa zatiaľ nedeje.

Dvojaký meter

Na stranu drobných podnikateľov sa priklonil aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý je za to, aby sa zrušil tzv. dvojaký meter. „Detské oblečenie, kvety, nábytok. Toto sú odvetvia maloobchodu, ktoré momentálne nemá zmysel nechať ďalej krachovať. Predstavte si prepchatý supermarket a na druhej strane veľkometrážnu predajňu nábytku. Prečo jedno áno a druhé nie? Budem presadzovať ich otvorenie, a aj ďalších, kde sa dajú dodržať všetky hygienické opatrenia,“ napísal Sulík.

Cigániková zverejnila obrovskú sumu, ktorú Slovensko dalo za testovanie. Povedala, aké je riešenie pandémie

Živnostníčky či podnikateľky v odvetví služieb krásy, kam patria kaderníctva, kozmetické salóny či masáže dokonca spísali verejnú petíciu. Takmer 11 000 ľudí v nej žiada, aby boli služby v odvetví skrášľovania opäť otvorené.

Deklarujú pritom, že sú pripravené dodržiavať všetky hygienické nariadenia a pracovať za prísnych hygienických štandardov. Tvrdia, že ich cieľom je predovšetkým pracovať z bezpečia prevádzok, kde chránia seba aj zákazníkov.

zdroj: TASR/AP

„Bojujeme jednotne za správnu vec, ktorou je zastavenie šírenia vírusu. Nesúhlasíme s vyhláseniami ministra zdravotníctva, v ktorých povoľuje podomovú prácu. Takúto prácu považujeme za nesterilnú a nebezpečnú, a takisto likvidujúcu naše dlhoročné úsilie robiť veci správne a legálne,“ tvrdí iniciátorka petície Karolína Volková z Asociácia služieb krásy.

Tržby stále klesajú

O tom, že maloobchod je v problémoch svedčia aj najnovšie analýzy trhu. Tržby v maloobchode sa v januári medziročne znížili o 16,8 %. To bol podľa Štatistického úradu najväčší pokles od roku 2009.

Slováci spájajú vegánstvo a čapované pivo. Kvalitné jedlo za 3,50 eur tu ale určite nečakaj, to nejde, tvrdia

Napríklad tržby v predajniach s obuvou a koženými výrobkami medziročne klesli o 75 %. V predajniach s oblečením zaznamenali pokles na úrovni 61 %. Prepad vnímajú dokonca aj maloobchodné predajne mäsa a to o 27 %.  Predajne s tabakovými výrobkami hlásia pokles o 10 %,  tržby vo veľkoobchode sa znížili o 6,3 %.

Na historicky najnižšiu hodnotu sa však prepadli tržby v ubytovaní. Januárový pokles o 87,9 % prekonal aj prepad tržieb z prvej vlny pandémie v apríli 2020, vtedy dosiahol 84,7 %. Podobne nepriaznivý vývoj bol aj v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, januárové tržby sa medziročne znížili o viac ako polovicu.

Zdroje: peticie.com, ISKM, Štatistický úrad SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá