Štátne lesy TANAP-u budú mať nového šéfa. Bude ním bývalý developer stojaci za Tatralandiou či projektom Skilandia

  • Nekontrolovaný výrub drevín na Slovensku prerástol do celonárodnej "katastrofy"
  • Miesto toho, aby bola snaha nepriaznivú situáciu zmierniť, sa podnikajú kroky opačným smerom
Ilustračný obrázok TASR
  • Nekontrolovaný výrub drevín na Slovensku prerástol do celonárodnej "katastrofy"
  • Miesto toho, aby bola snaha nepriaznivú situáciu zmierniť, sa podnikajú kroky opačným smerom

Téma lesných plôch a výrubu lesov na Slovensku patrí už dlhšiu dobu medzi tie najaktuálnejšie témy nielen v médiách. Povedomie o tejto problematike zvyšuje už niekoľko rokov iniciatíva My sme les, ktorá vznikla za účelom ochrany národných parkov a vzácnych lesov proti masívnej ťažbe.

Len prednedávnom vyplávali na povrch rôzne informácie ohľadne masívneho a nekontrolovateľného výrubu lesov, ktoré podľa názorov odborníkov nabrali obrovské rozmery a sme svedkami jednej z najväčších ekologických katastrof v histórií Slovenska. Tento problém si všimli aj vo svete a my sme mu venovali samostatný článok.

K významnému zisteniu došlo koncom minulého vďaka analýze 117 bezzásahových lokalít na Slovensku. Výsledkom bolo vyvrátenie názoru, že bezzásahový princíp je „významným zdrojom nákazy“ a príčinou rozpadu smrečín na Slovensku, ako sa domnievali lesníci, práve naopak.

Mnohí dúfali, že toto zistenie pribrzdí ťažbu drevín z našich lesov. Ešte väčšiu nádej k záchrane našich národných parkov bola informácia spred pár dní o úspešnej snahe primátora Bratislavy, Matúša Valla, ktorý dosiahol to, čo obyvateľom Bratislavy sľúbil. Vďaka ústupu a zjemňovaniu ťažby v Ná­rod­nej prí­rod­nej re­zer­vá­cií De­vín­ska Ko­byla a schválením zonácie by malo vzniknúť najväčšie súvislé územie bez ťažby dreva na západnom Slovensku.

Jedným z viacerých krokov bolo zo strany iniciatívy My sme les vytvorenie Výzvy na odvolanie súčasnej ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Gabriely Matečnej, pod ktorú sa za dva týždne podpísalo už viac ako 40 000 ľudí.

Aj keď sa zdalo, že všetko je na dobrej ceste, najnovšia informácia v žiadnom prípade nepotešila ochranárov, ľudí z iniciatívy My sme les, ale ani bežných obyvateľov, ktorým osud lesov nie je ľahostajný. Po tom, ako sa médiami začala šíriť informácia, že rezort pôdohospodárstva odvolal po necelom roku dňa 23. januára 2019 riaditeľa Štátnych lesov Tatranskéh národného parku Tatranská Lomnica, Pavla Fabiána, mnohí čakali, kto ho nahradí.

Hneď na následujúci deň bolo zverejnené výberové konanie, ktorého výsledky boli zverejnené 20.02.2019 s vybraným uchádzačom, Ing. Rastislav Hutta. Celkovo sa do výberového konania prihlásili dvaja uchádzači, avšak jeden z nich sa pohovoru nezúčastnil, a tak nebol výber víťaza až tak náročný.

„Výberová komisia v rámci výberového procesu uskutočneného formou osobného pohovoru s uchádzačom, overila jeho odborné znalosti, manažérske schopnosti a všeobecný prehľad a na základe zhodnotenia výsledkov konštatuje, že Ing. Rastislav Hutta dosiahol spolu 121 bodov a umiestnil sa na 1. mieste v poradí.“ uvádza sa na stránke rezortu pôdohospodárstva. K jeho oficiálnemu vymenovaniu má dôjsť 15. marca a následne po ustanovení do funkcie začne plynúť doba 30 dní, počas ktorých je povinný ukončiť inú zárobkovú činnosť či podnikanie.

zdroj: Ilustračný obrázok TASR

Podľa informácií, ktoré priniesli Podtatranské noviny, ide o osobu, ktorá je pre verejnosť síce nie veľmi známa, no v oblasti developerov ide o veľmi zvučné meno. V súčasnosti je Rastislav Hutta konateľom, štatutárom či spoločníkom vo viacerých firmách, medzi ktoré patrí napríklad EENERGIA s.r.o., Koliba Bešeňovka s.r.o., LIPTOVSKÁ INVESTIČNÁ SPOLOČNOSŤ s.r.o. či LIPTOVIA a.s..

Okrem vyššie spomínaných spoločnosti stojí Rastislav Hutta za výstavbou jedného z prvých aquaparkov na Slovensku, Tatralandia, a jeho meno sa spomína aj v megaprojekte lyžiarského strediska Šuľkovo za 13 miliónov €, na pozadí ktorého stojí spoločnosť Skilandia. Jediným spoločníkom a konateľom tejto spoločnosti je podľa obchodného registra Rastislav Hutta. Projekt bol predstavený pred troma rokmi a mal vytvoriť 13 km nových tratí na 12 zjazdovkách. V rámci projektu bolo plánované prepojenie s už existujúcim strediskom Jasná a stavať sa malo v chránených oblastiach. Do dnešného dňa je okolo projektu ticho.

Nevôľu s výsledkom výberového konania a obsadením do funkcie riaditeľa príspevkovej organizácie Štátne lesy Tatranského národného parku Tatranská Lomnica, Rastislava Huttu, prejavili na sociálnej sieti viaceré známe profily, medzi nimi aj jedna z najväčších iniciatív My sme les.

Tá na Facebooku uverejnila príspevok, ako reakciu na výber nového šéfa, v ktorom sa uvádza aj toto: „Ako vidíte, politika s lesmi, horami veľmi súvisí. Bohužiaľ. Pozitívne je, že sa viacero ochranárov rozhodlo nielen bojovať na druhej strane, ale aj vstúpiť do politiky, hoci verte, že posledné na čo majú chuť, bolo vymeniť kapsáče za oblek a les za zasadačku. Ale toto je cesta. Majú aj riešenia a vedcov ale aj ekonómov na svojej strane,“ uvádzajú.

Karol Kaliský, ako jeden z hlavných iniciátorov a zakladateľov My sme les, poskytol svoje vyjadrenie pre denník Sme.sk, ktoré na sociálnej sieti zdieľala stránka iniciatívy a okamžite rozpútala vášnivú debatu a vlnu nevôle v komentároch.

Michal Wiezik je odborníkom v oblasti ekológie, pedagógom na Technickej univerzite vo Zvolene na Fakulte ekológie a environmentalistiky, kandidátom na europoslanca a veľkým podporovateľom a priaznivcom iniciatívy My sme les. Na svojom profile na sociálnej sieti prejavil svoje zmiešané pocity s novým šéfom Štátnych lesov TANAP-u, kde pridal jednu z fotografií na oficiálnom profile Rastislava Huttu, ktorý bol medzičasom zrušený (pravdepodobne kvôli obrovskej vlne kritiky a nespokojnosti ľudí).

Jeden z mnohých príkladov nespokojnosti s novým šéfom, na ktorý opäť poukazuje iniciatíva My sme les, tento krát na sociálnej sieti Instagram.

Zdroj: www.mysmeles.sk, www.sme.sk, www.podtatranske-noviny.sk,

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá