Stavebné projekty, ktoré menia svet a búrajú limity nemožného

Miroslav Lukáč / 17. júna 2017 / Architektúra

zdroj: AMBS Architects/Zaha Hadid Architects

Všade vo svete sa vôkol nás realizuje množstvo nepredstaviteľne veľkých projektov. Napríklad most Hong-Kong.Zhuhai-Macau , ktorý spojí tri veľké čínske mestá a spolu prepojí viac ako 42 miliónov ľudí. Alebo plán Nórska na vybudovanie prvého plne ponoreného plávajúceho tunela na svete. Tieto a mnohé ďalšie projekty ilustrujú to, ako je možné investovať miliardy eur, vďaka čomu bude náš svet lepším miestom.

Čínsky rádiový teleskop bol dokončený v septembri 2016 a momentálne je najväčším rádiovým teleskopom na svete. Jeho „tanier“ má priemer 500 m a je schopný zachytiť signály vzdialené viac ako 1 000 svetelných rokov od Zeme.

zdroj foto: reddit.com

Nanhui New City je čínske mesto, ktorého dokončenie je naplánované do roku 2020, ktorého „kapacita“ bude takmer 450 000 ľudí. Odhaduje sa, že bude pokrývať plochu 277 km2 a každoročne toto mesto navštívi okolo 10 miliónov turistov.

zdroj foto: urban-china.org

Po 17 rokoch výstavby bol tunel Gotthard Base otvorený 1. júna 2016 vo Švajčiarsku. S dĺžkou 56 km je to najdlhší a najhlbší tunel na svete, ktorý ponúka bezprecedentnú efektivitu pri cestovaní cez Alpy.

zdroj foto: ekonomist,co

Novo rozšírený Panamský kanál bol svetu predstavený začiatkom júna, presne 102 rokov od jeho oficiálneho otvorenia. Náklady sa vyšplhali na úroveň viac ako 4,83 miliardy € aby viac ako 40 000 pracovníkov strojnásobilo kapacitu vodného kanála.

zdroj foto: sfgate.com

V roku 2026 bude dokončený mrakodrap s názvom The Bride. Pokrytý bude solárnymi panelmi, ktoré vyprodukujú toľko energie koľko bude potrebné na prevádzku mrakodrapu. Výška bude neuveriteľných 1 151 metrov, áno čítaš správne. Vo vnútri sa bude nachádzať park, kancelárie, reštaurácie a železničný systém.

zdroj foto: AMBS Architects

Najdlhší krížový most na svete Jiaozhou Bay Bridge sa nachádza v Číne a dokončený bol v roku 2011. Je dlhý takmer ako dĺžka maratónu, a síce 41,8 km. Cestu medzi východnou Čínou a ostrovom Huangdao skracuje až o polovicu.

zdroj foto: gadgetnews.ir

V roku 2015 bola postavená priehrada Itaipu na hraniciach Brazílie a Paraguaja, ktorá vyprodukuje 89,5 TWh, čo je najviac na svete pokiaľ ide o priehrady a vodné elektrárne. Táto priehrada zásobuje Paraguaj v objeme 75 % celkovej spotrebovanej energie a takmer 20 % pokiaľ ide o Brazíliu.

zdroj foto: ekonomist.co

Londýnsky projekt  Crossrail predstavuje masívny upgrade existujúceho metra, ktorý je zároveň najväčším stavebným projektom v Európe. Zahŕňať  bude 10 nových tratí a spájať bude 30 existujúcich staníc prostredníctvom úplne nových tunelov. Výstavba začne tohto roku a dokončená bude do roku 2020.

zdroj foto: Crossrail Ltd

Solárna „farma“ Jasper v Južnej Afrike už od roku 2014 produkuje zhruba 180 000 megawattov ročne, čím zásobuje až 80 000 domácnosti. Je to najväčší solárny projekt na kontinente.

zdroj foto: trendymen.ru

Železničný systém Hyderabad dlhý 74 km konečne prinesie riadené vlaky do Indie. Dokončenie je plánované na druhú polovicu tohto roku.

zdroj foto: Wikimedia Commons

Projekt mosta Hong Kong-Thuhai-Macau spojí tri mestá v čínskej riečnej delte a vytvorí jedno “mega mesto“ s počtom obyvateľov viac ako 42 miliónov a dokončené bude ešte tohto roku.

zdroj foto: arup.com

Obchodný dom Mall of the World v Dubaji bude so svojou kolosálnou kupolovitou štruktúrou deväť krát väčší ako Mall of America. Otvorenie je naplánované až na rok 2029 a disponovať bude vlastnou reguláciou teploty, vybavený bude tisíckami hotelových izieb a taktiež bude mať aj vlastnú dopravnú linku.

zdroj foto: Dubai Holding

Spoločnosť Google Alphabet Inc. pracuje na plánoch vytvoriť inteligentné mestá s kompletným pokrytím s prístupom na internet, plne fungujúce na obnoviteľných energiách a najnovšou automatizovanou technológiou naprieč USA.

zdroj foto: Skye Gould

Stanica metra The Riyadh v Saudskej Arábií  v hodnote 2,1 miliardy € bude dokončená do roku 2019.

zdroj foto: Zaha Hadid Architects

Inteligentné mesto“ Songdo v Južnej Kóreí pokrýva plochu 1 500 hektárov. Dokončené bolo v roku 2015 a poskytuje takmer celoplošný prístup k internetu pre takmer 67 000 domácnosti ako predzvesť spoločnosti budúcnosti.

zdroj foto: Courtesy of Gale International

Začiatkom júna Čína a Nigéria súhlasili so zmluvou v hodnote 9,8 miliárd € na vybodovanie pobrežnej železničnej siete Lagos-Calabar. Otvorená bude koncom roka 2018 a jej celková dĺžka bude 1 401 km.

zdroj foto: CCECC

Projekt Water Transfer je pokračujúcim úsilím v Číne presunúť viac ako 127 miliárd km3 z rieky Yangtze do menej úrodných severných oblastí krajiny.  Náklady na presun obrovského množstva vody sa vyšplhajú na takmer 71 miliárd €.

zdroj foto: Wikimedia Commons

V júli roku 2016 Nórsko oznámilo, že plánuje investovať  22,3 miliárd € na plne ponorený, plávajúci tunel Sognefjord. Bude to prvý tunel svojho druhu na svete.

zdroj foto: The Norwegian Public Roads Administration

Projekt mestskej obnovy v Turecku v priebehu 20 rokov má v pláne zbúrať viac ako 7 miliónov budov a vystavať budovy so štruktúrou odolnou proti zemetraseniam.  Projekt začal v roku 2012 a náklady sa vyšplhajú na viac ako 358 miliárd €.

zdroj foto: e-radio.gr

 

zdroj: www.businessinsider.com

Pridať komentár (0)