Stojíme na prahu klimatickej katastrofy. Máme poslednú šancu na záchranu

  • Podľa údajov z Medzivládneho panela o zmene klímy smerujeme do poriadne horúceho pekla
  • Teplotný strop 1,5 °C dosiahneme podľa pesimistických správ už o 12 rokov
  • Podľa Parížskej klimatickej dohody by sme pritom mali udržať nárast teploty pod 2 °C počas celého storočia
otepľovanie
flickr
  • Podľa údajov z Medzivládneho panela o zmene klímy smerujeme do poriadne horúceho pekla
  • Teplotný strop 1,5 °C dosiahneme podľa pesimistických správ už o 12 rokov
  • Podľa Parížskej klimatickej dohody by sme pritom mali udržať nárast teploty pod 2 °C počas celého storočia

Na tomto nepotešujúcom fakte sa zhodli odborníci a predstavitelia vlád na Medzivládnom panely o zmene klímy, ktorý sa konal v Južnej Kórei. Výsledkom tohto stretnutia je zhrnutie toho, aké riziká a dopady prinesie globálne oteplenie.

Čo sa nachádza v tomto dokumente? Napríklad to, aké dôležité je minimalizovať otepľovanie planéty. Ideálne by bolo, keby sa podarilo teplotu udržať pod hodnotou 1,5 °C. Pôvodne to bolo 2 °C. Zistilo sa však, že nižšie číslo drasticky redukuje negatívny dopad klimatických zmien.

Planétu ničíme rýchlejšie, ako sme si mysleli

Ak chceme toto ideálne číslo dosiahnuť, musíme zmeniť mnoho vecí. Samozrejmosťou je ekologická produkcia energie, druhou zmenou je lepšia správa územia, a takisto je dôležitá aj zmena v doprave. Tieto opatrenia nastupujú len veľmi pomaly. Podľa získaných dát, sme na tom ako ľudstvo veľmi zle. Ak sa teplota planéty zvýši o viac ako 1,5 °C, môže to ohroziť život mnohých organizmov na našej planéte.

Podľa klimatickej dohody v Paríži by sme sa mali snažiť udržať v priebehu tohto storočia teplotu pod dvomi stupňami Celzia. Podľa najnovších odhadov však prekročíme teplotu 1,5 °C už o 12 rokov. Túto hranicu nemusíme prekročiť. Je však dôležitá okamžitá a masívna akcia

V súčasnosti je to tak, že vlády sa snažia riešiť určité problémy. Obyvatelia však žijú po starom a myslia si, že vláda všetko vyrieši. Nie je to však tak, konať musia aj oni. Hlavným záujmom obyvateľov by mala byť zmena životného štýlu. Napríklad, obmedzenie konzumácie mäsa a mliečnych výrobkov, nákup elektrických automobilov, využívanie bicyklov a chôdze na kratšie vzdialenosti, či využívanie verejnej dopravy.

Tieto opatrenia nás budú stáť obrovské peniaze. Každoročné investície do ekologických energetických systémov uhryznú v priebehu rokov 2016 až 2035 približne 2,4 bilióna dolárov. Na prvý pohľad neskutočná suma peňazí. Táto suma nám však zaručí udržanie teploty pod 1,5 °C. Nižšia teplota nám prinesie vyšší ekonomický rast a zníži riziko katastrofického dopadu.

Vedci nás strašia už dnes. Ak zlyháme a nedokážeme udržať hraničnú teplotu, koledujeme si o poriadny malér. Ako prvé si to odnesú koralové útesy, budú zničené takmer na 100 %. Taktiež stúpne hladina oceánov o 10 centimetrov. Poriadne nepríjemné predstavy, čo povieš?

zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech