Stolár Marek za mesiac zarobí aj 5 000 eur: Mladých manuálna práca neláka

  • Mladí ľudia sa „pchajú na výšku“, väčšina nechce pracovať manuálne
  • Marek zo západu Slovenska má vlastnú dielňu, v ktorej vyrába nábytok na kľúč
Stolár Marek
Stolár Marek, Archív MJ
  • Mladí ľudia sa „pchajú na výšku“, väčšina nechce pracovať manuálne
  • Marek zo západu Slovenska má vlastnú dielňu, v ktorej vyrába nábytok na kľúč

Prácu stolára si dnes vyberá čoraz menej ľudí a stále menej mladých Slovákov. Ak si ju už niekto vyberie, buď ho práca baví a láka už odmalička alebo ho k tomu niekto privedie. Marek zo západu Slovenska má vlastnú dielňu, v ktorej vyrába nábytok na kľúč. K tejto práci ho priviedol jeho otec – vyučený stolár. 

Marekom otec, ako skúsený stolár z masívu vyrába najmä schody, niekedy nábytok, dvere či altánky. „Na gympli som ako každý násťročný nevedel, čo chcem v živote robiť. Časom ma práca s drevom začala baviť. Otec robí s masívom a nábytky odmietal. Mňa naopak chytili,“ povedal pre nás Marek a uviedol, že otec ho do tejto práce „namočil“ ešte počas štúdia na strednej škole.

V otcovej dielni sa Marek naučil všetky medzioperácie potrebné na spracovanie dreva. Pílil dielce, páskoval, skladal jednotlivé kúsky nábytku, osadzoval kovanie a vypomáhal s montážou.

„Otec ma naučil hlavne narábať so strojmi a vyrábať výrobky,“ hovorí. „Teóriu o materiáloch mám zase zo školy.“ Po strednej smerovali jeho kroky na drevársku fakultu vo Zvolene, odbor drevárske technológie a neskôr drevárske inžinierstvo.

Hoci bola výška viac o teórii než praxi, Marek rozhodnutie študovať vo Zvolene neľutuje. „Naučil som sa lepšie komunikovať a aj teória mala niečo do seba. Vďaka škole viem o materiáloch všetko, takže keď sa s niečím stretnem v realite, už ma to neprekvapí,“ hovorí.

zdroj: archív MJ

„Ak príde náročnejší projekt koordinovaný architektom, nemám problém vyhovieť akejkoľvek požiadavke.“

Čo všetko potrebuje človek na to, aby vedel pracovať s drevom? „Hlavne čas. Čím dlhšie s drevom pracuješ, tým viac zručností naberieš a tým rýchlejšie vieš výrobok dokončiť,“ hovorí.

Znie to jednoducho, no podľa Mareka prácu s drevom hocikto nezvládne. „Množstvo operácií a medzioperácií sa treba naučiť. Bez praxe to prosto nejde.“

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá