Stovky polárnych medveďov sa zišli na nezvyčajnej hostine

  • Nezvyčajné divadlo sa podarilo zachytiť turistom, ktorí sa rozhodli zastaviť na ostrove medveďov
  • Návštevníci zostali prekvapení, keď na pobreží ostrova uvideli množstvo bielych bodiek
  • Neboli to však ovce, ale celá armáda hladných ľadových medveďov
content-1506939599-2017-09-25-05
A.Gruzdev/Wrangel Island State Nature Reserve
  • Nezvyčajné divadlo sa podarilo zachytiť turistom, ktorí sa rozhodli zastaviť na ostrove medveďov
  • Návštevníci zostali prekvapení, keď na pobreží ostrova uvideli množstvo bielych bodiek
  • Neboli to však ovce, ale celá armáda hladných ľadových medveďov

Všetko sa odohralo úplne neočakávane, keď sa smelá partia turistov v septembri minulého roka plavila na člnoch pozdĺž pobrežia Wrangelovho ostrova, ktorý sa nazýva aj ostrovom bielych medveďov. Tento ostrov sa nachádza približne 140 kilometrov od Ruska a svoj názov, samozrejme, nedostal len tak pre nič za nič. Na ostrove okrem veľkého počtu polárnych medveďov žije aj množstvo potenciálnej koristi v podobe mrožov či tuleňov. Ostrov je najsevernejšou prírodnou rezerváciou na svete.

Ako sa odvážni moreplavci blížili bližšie k pobrežiu, zbadali okraj ostrova posiaty obrovským množstvom bielych bodiek. Neboli to však snehové vločky, ale obrovská skupina ľadových medveďov, ktoré sa tu z nejakého neznámeho dôvodu rozhodli usporiadať menší piknik. Ich cieľom bolo mŕtve telo veľryby grónskej ležiace v chladných morských vodách. Táto obrovská ryba, ktorá môže dosiahnuť hmotnosť 80 ton, poskytla dostatok mäsa a tuku pre hladné šelmy.

Nezvyčajná hostina

Turisti sa, samozrejme, zastavili a sledovali toto nevídané divadlo. Snažili sa dokonca spočítať, koľko hladošov sa na tejto ploche nachádza. Prekročili číslo 150. Aby si každý medveď mohol prísť na svoje, striedali sa pri mŕtvom tele veľryby pekne postupne. Niektorí čakali na svoje sústo, iní naopak oddychovali po bohatej hostine.

Organizácia, ktorá ma na starosti túto chránenú rezerváciu, však vo svojom oficiálnom stanovisku odhalila, že celkový počet medveďov bol ešte o kúsok vyšší než napočítali turisti. Podľa nich ich tu mohlo byť až okolo 230. Na mieste sa nachádzali medvede rôznych vekových skupín. Od najmenších mláďat až po tie najstaršie jedince.

Bolo vidno matky s mladými aj statné samce. Nevídaný jav, pretože samce zvyknú mláďatá mnohokrát usmrtiť. V tomto prípade však vychádzal každý s každým ako jedná veľká rodina. Hlad jednoducho zbúra všetky bariéry. Každý medveď totiž privíta jedlo, pre ktoré nemusí ani „pazúrom pohnúť“. Ešte prekvapujúcejšie je ale to, že toto množstvo medveďov predstavuje pravdepodobne jedno percento populácie na celom svete. Zároveň nás to upozorňuje, aby sme tieto nádherné biele šelmy nenechali vyhynúť.

zdroj: iflscience.com , heritage-expeditions.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech