Stratolaunch je najväčším lietadlom sveta. Rozpätie jeho krídel presahuje dĺžku futbalového ihriska

  • Stratolaunch je najväčším lietadlom, aké kedy bolozostrojené
  • Lietadlo nie je určené na prepravu cestujúcich, ale na vynášanie satelitov a rakiet
  • Aby bolo vynášanie ťažkého nákladu možné, má stroj dva oddelené trupy
lietadlo
youtube
  • Stratolaunch je najväčším lietadlom, aké kedy bolozostrojené
  • Lietadlo nie je určené na prepravu cestujúcich, ale na vynášanie satelitov a rakiet
  • Aby bolo vynášanie ťažkého nákladu možné, má stroj dva oddelené trupy

Najväčším osobným dopravným lietadlom sveta je Airbus A380. Tomuto obrovi však vyrástla obrovská konkurencia. Je ňou stroj s názvom Stratolaunch. Na rozdiel od Airbusu, ktorý pripomína prerastené lietadlo, je Stratolaunch poriadne odlišný. Ak by sme ho rozdelili na dve polovice, dostali by sme v podstate dve lietadlá. Na prvý pohľad totiž ide o dva stroje spojené jedným veľkým krídlom, ktoré má rozpätie 117 metrov. Celková dĺžka lietadla je 72,5 metra.

Netypický dizajn stroja má však svoj význam. Toto lietadlo nie je určené na prepravu stoviek osôb na luxusné dovolenky v Karibiku. Je to nákladné lietadlo, ktoré bude slúžiť na prepravu rakiet a satelitov s hmotnosťou až 250 ton. Váha samotného lietadla je pritom 230 ton. Náklad bude umiestnený práve na prepájacom krídle medzi jednotlivými trupmi. Stroj bude fungovať ako štartovacia rampa. Náklad v podobe rakety či satelitu bude vynesený do veľkej výšky a tu sa následne raketa vypustí do vesmíru.

Prvý let už čoskoro

Výhodou sú výrazne nižšie náklady na let, spoľahlivosť a bezpečnosť. Klasické štarty rakiet z odpaľovacích rámp sú totiž podľa spoločnosti Stratolaunch Systems drahé. Za revolučnou spoločnosťou, ktorá bola založená v roku 2011, stojí Paul Allen, ktorý bol spoluzakladateľom najznámejšej softvérovej spoločnosti sveta Microsoft. Ten si tak plní svoj detský sen o lietaní. Aby sa stroj mohol vzniesť do vzduchu, je vybavený na každom krídle trojicou obrovských turbomotorov. Na podvozkoch oboch lietadiel sa celkovo nachádza 28 kolies.

Lietadlo bolo pyšne predvedené v júni 2017. Od prvého predstavenia tak ubehol viac ako jeden rok. Stroj sa však zatiaľ od zemského povrchu ani len neodlepil. Vo februári tohto roka sa uskutočnil test na letiskovej ploche, kde sa stroj rozbehol a dosiahol rýchlosť 74 km/h.

Prvý skutočný pokus o let by sa mal udiať už toto leto. Ak všetko dobre dopadne a obrovský stroj vzlietne k nebesám, tak sa zrejme budú zákazky od vesmírnych spoločností len tak hrnúť.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech