Študenti vyrobili dokonale štýlový dom 21. storočia len z odpadových materiálov

  • To, že bývať sa dá kvalitne, luxusne, a ekologicky, dokazuje skupina študentov architektúry, ktorá sa skrýva za názvom Štúdio 804. Ich posledným počinom je dom, ktorý je postavený z materiálov určených na recykláciu.
1330-Brook-Street-by-Studio-804-13-889x476jjn
Corey Gaffer
  • To, že bývať sa dá kvalitne, luxusne, a ekologicky, dokazuje skupina študentov architektúry, ktorá sa skrýva za názvom Štúdio 804. Ich posledným počinom je dom, ktorý je postavený z materiálov určených na recykláciu.

O tom, že ku stavbe kvalitného domu netreba naozaj mnoho, ťa chce presvedčiť šikovná partia študentov, ktorá má za sebou už pekný počet zaujímavých projektov. Ich posledný dizajnový skvost s názvom 1330 Brook Street stojí na ulici predmestia mesta Lawrence.

interiér domuZobraziť celú galériu (9)
zdroj: Corey Gaffer

Podobne, ako pri ich predchádzajúcich projektoch, sa aj ten najnovší drží ich osvedčeného štandardu LEED – využíva technológie solárnych panelov kvôli maximálnej úspore elektrickej energie. Celý dom je pomerne priestranný a zmestili sa tu až tri spálne. Rozprestiera sa na ploche luxusných 120 metrov štvorcových. Záujemcovia o pekné bývanie a netypický dizajn tak budú v siedmom nebi.

Architekti sa s s návrhom domu naozaj pohrali, pričom využili odpadový materiál na maximum. Nielenže ho postavili v maximálnej kvalite, ale snažili sa zároveň o to, aby celá stavba nepôsobila rušivo a aby zapadala do koloritu prostredia, v ktorom sa nachádza.

pohľad do domuZobraziť celú galériu (9)
zdroj: Corey Gaffer

Samotná obytná zóna je chránená železnými panelmi predstavujúcimi steny, ktoré boli získané z rozobraného tenisového kurtu. Cédrové dosky, ktoré tvoria kompletnú strechu, boli získané z konštrukcií drevených železničných mostov. „Keďže dizajn sme smerovali k dodržaniu LEED štandardov, integrovali sme nezávislé osvetlenie a slnečné clony,“ píše sa v oficiálnom vyjadrení štúdia.

Na ostatné časti domu použili materiál s dlhou životnosťou a jednoduchou údržbou. Na juhozápade sa nachádza presklenená stena. Interiér je navrhnutý s dôrazom na dostatok ukladacích priestorov. Príkladom je kuchyňa, ktorá pôsobí väčšia ako v skutočnosti a je zároveň bohatá na úložné priestory. Vďaka malej presklenenej izbe, ktorá vytŕča z domu, sa stiera hranica medzi vonkajším a vnútorným svetom. Dizajnéri sa naozaj vyhrali.

kuchyňaZobraziť celú galériu (9)
zdroj: Corey Gaffer

Strecha je pokrytá šestnástimi solárnymi panelmi, ktoré dokážu dodať 4,8 kW/h elektrickej energie, čo by malo bohate postačovať na zásobovanie celej domácnosti. Energiu šetrí LED osvetlenie s nízkou spotrebou. Celý dom pôsobí vzdušne a priestranne, a práve o to tvorcom išlo. Splnili svoj cieľ a vytvorili kompletný dom z recyklovaného materiálu. Dokázali tak, že na stavbu luxusného domu nepotrebuješ vôbec veľa. Za dizajn si však priplatíš. Cena domu by sa mala pohybovať vo výške 212 000 eur.

zdroj: inhabitat.com , architectmagazine.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech