Študentka astronómie: Môj odbor som na Slovensku nenašla. Ide o jednu z najprestížnejších škôl na svete (ROZHOVOR)

  • Silvia je študentkou astronómie na univerzite v Groningene v Holandsku
  • Ide o jednu z najprestížnejších škôl na svete, groningenskí astronómovia patria medzi najlepších
  • Prečo sa rozhodnúť pre štúdium v zahraničí a aké má výhody či nevýhody nám povedala Silvia v rozhovore
silvia
Facebook/Silvia Sabovikova, Instagram/silvia.sabovikova
  • Silvia je študentkou astronómie na univerzite v Groningene v Holandsku
  • Ide o jednu z najprestížnejších škôl na svete, groningenskí astronómovia patria medzi najlepších
  • Prečo sa rozhodnúť pre štúdium v zahraničí a aké má výhody či nevýhody nám povedala Silvia v rozhovore

Hovorí, že už od základnej školy ju veľmi bavila matematika a fyzika, chodila na viaceré olympiády a tiež mala podporu od svojich učiteľov. Počas strednej začala čítať viac kníh o astronómii a zistila, že ju táto téma zaujíma čoraz viac. 

Nakoľko sa však na Slovensku astronómia študovať nedá, rozhodla sa pre štúdium v Holandsku. 

Už tretí rok študuješ odbor Astronomy na University of Groningen. Ide o naozaj špecifický a netradičný odbor. Vedela by si nám ho trochu viac priblížiť?

Môj bakalársky odbor Astronomy je sčasti spojený s odbormi fyziky a matematiky, hlavne v prvom ročníku máme rovnaké predmety ako základ. Ďalšie sú zamerané viac na astronómiu samotnú, či už teoretické znalosti ako fyzika hviezd, galaxií, kozmológia, alebo viac praktické – spracovanie dát z teleskopu či popularizácia vedy.

Skoro všetko je prepojené hodinami programovania, kde sa učíme vytvárať modely a pracovať s programami, ktoré sa bežne používajú vo vedeckom/astro svete.

Prečo si sa rozhodla práve pre astronómiu?

Už od základnej školy ma veľmi bavili matematika a fyzika, chodila som na viaceré olympiády, a tiež som mala podporu od mojich učiteľov. Počas strednej som začala čítať viac kníh o astronómii a zistila som, že ma táto téma zaujíma čoraz viac.

Myslím, že asi každý, kto sa pozerá na hviezdy, je naplnený úžasom nad veľkosťou a krásou vesmíru. A z toho potom máš ešte väčšiu túžbu ho viac objavovať a preskúmať. Asi práve takto som sa doňho zamilovala. (Smiech).

No tušila som aj to, že za ozajstným študovaním hviezd sa skrýva veľa hodín učenia a práce, že to nie je len o pekných fotkách a pozeraní sa cez teleskop.

S akou víziou si sa hlásila na túto prestížnu univerzitu?

Popravde, nemala som konkrétny cieľ alebo nejako sformulovanú víziu, s ktorou som tam išla. Nevedela som veľmi, čo ma tam čaká, no mala som čerstvých 18 a túžila som po nových skúsenostiach.

Očakávala som, že v zahraničí získam kvalitné štúdium, a tešila som sa, že môžem študovať práve ten bakalársky odbor, ktorý som chcela. Z toho prvotného nadšenia mi už trošku ubudlo, no stále sa držím a som veľmi vďačná, že mám možnosť študovať na tejto univerzite.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Silvia Sabovíková (@silvia.sabovikova)

Berú Slovákov v zahraničí ako druhotriedny tovar?

Nemyslím si, teda okrem toho, že si mýlia Slovensko so Slovinskom alebo Československom. (Smiech). Zahraničných študentov je tu mnoho, mesto aj univerzita sú medzinárodne orientované a v tomto ohľade veľmi prívetivé.

Holandsko je krajina, kde sa stretávajú ľudia z celého sveta. Rôznorodosť kultúr je tam na vysokej úrovni. Nemala si problém zapadnúť?

Všetci sú zvyknutí stretávať ľudí z rôznych kútov sveta, a skoro každý hovorí aj po anglicky, takže nie je problém dorozumieť sa a zapadnúť medzi nich. Najťažšie bolo dostať sa v prvých mesiacoch z mojej introvertnej bubliny, aby som spoznala nových ľudí.

Mnohí Slováci študujúci v zahraničí si nevedia vynachváliť prístup učiteľov k študentom. Ako ho vnímaš ty?

Prístup učiteľov k študentom mňa osobne veľmi milo prekvapil. Berú nás ako rovnocenných kolegov vo výcviku. Tiež im do veľkej miery záleží na spätnej väzbe, aby naše hodiny boli čo najefektívnejšie. Snažia sa, aby sme porozumeli učivu, nielen sa učili na skúšky a prešli predmet.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Silvia Sabovíková (@silvia.sabovikova)

Najväčší rozdiel tvojej školy oproti našim slovenským školám sa týka dĺžky a rozdelenia akademického roka. Ako to máš teda rozdelené ty?

Napriek tomu, že máme dva semestre, september-január a február-jún, každý je ďalej rozdelený na dva 8-týždňové bloky s 2-týždňovým skúškovým. Zakaždým sa mi menia predmety, no a mať štyrikrát skúškové plus zápočty medzitým nie je ľahké.

Vybavenie našich slovenských škôl je na slabej úrovni, o stave internátov ani netreba hovoriť. Ako to je u vás, sú školy dostatočne vybavené?

Všetky budovy školy sú zariadené v modernom štýle, takisto aj campus. Vybavenie je na špičkovej úrovní, v budovách je veľa miest na učenie, kávomaty, tlačiarne a stály internet na každom kroku – čo viac študentovi treba?

Je to v zahraničí viac o praxi alebo o teoretických vedomostiach?

V Holandsku sú dva typy univerzít – tzv. research universities a universities of applied sciences. Ja konkrétne študujem na research univerzite, tu je to viac o teórii než o praktických zručnostiach. Je to aj kvôli tomu, že moje zameranie je vedecké a výskumne založené, kde potrebujeme najprv ovládať teóriu, než sa dostaneme k praxi.

Ale aj napriek tomu máme už teraz možnosti vyskúšať si niečo viac z reálneho života vedca, ako napríklad pozorovania teleskopmi, exkurzie do astronomických centier a podobne. Takže to určite nie je len o memorovaní vzorcov a poučiek.

Odísť zo svojej domoviny, osamostatniť sa, byť sám sebe pánom ďaleko od blízkych nie je určite ľahké, a k tomu množstvo povinností do školy. V čom vidíš najväčšiu nevýhodu štúdia v zahraničí?

Neviem, či je to nevýhoda, alebo je to, naopak, dobré, že je to náročné – vyžaduje sa od teba veľa hodín samoštúdia, odovzdávať práce skoro každý týždeň, jednoducho stojí to veľa úsilia.

Keďže počas roka nemáme veľa voľna, niekedy je ťažké nájsť balans medzi oddychom a školou. Ale zároveň viem, že je to kvalitné štúdium, a za ním stojí veľa úsilia.

No na druhej strane mi veľmi chýba Slovensko, rodina a naše hory. Zároveň je aj ťažšie udržiavať vzťahy s ľuďmi doma kvôli tej diaľke, ale som vďačná aj za nové hodnotné priateľstvá na tomto mieste.

Ako reagovali tvoji rodičia, keď si sa rozhodla pre odchod zo Slovenska?

Od začiatku som mala a neustále mám od nich, ako aj ďalších členov rodiny, veľkú podporu. Veľmi mi pomáhajú aj po finančnej stránke.

Na prestížnu školu v zahraničí sa určite nie je jednoduché dostať. Čo preto musí študent urobiť?

Konkrétne na moju školu a môj odbor neboli prijímačky. Rozhoduje sa najmä podľa motivačného listu, odporúčaní a známok. Potrebná je tiež dostatočná znalosť angličtiny.

Musí byť určite náročné odísť z domu, nájsť si ubytovanie/internát, vybaviť všetky potrebné papiere. To všetko si vyžaduje množstvo času. Vybavovala si si všetko sama, alebo si si na veci týkajúce sa školy vyhľadala agentúru?

Mala som pomoc od InterStudy, presvedčili ma k tomu aj ich prednášky na mojej škole.

Vybavili ti všetky potrebné veci?

Pomoc od agentúry hodnotím ako veľmi užitočné riešenie, pokiaľ sa nechcete stratiť v tom, aké všetky dokumenty treba, a ako ich mať dobre napísané.

Aj keď, samozrejme, veľa (no nie všetko) z toho bolo stále na mne, aspoň som sa mala na koho obrátiť, keď som niečo nevedela. Nakoniec to nebolo až tak ťažké, pomoc z InterStudy mi to zjednodušila.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Silvia Sabovíková (@silvia.sabovikova)

Na zahraničných školách sa za štúdium platia poriadne mastné sumy. Získala si štipendium?

Štipendium nemám, často sú len pre konkrétne odbory alebo krajiny, zatiaľ som nenašla ani jedno, ktoré by bolo vhodné pre mňa. Ale využívam pôžičku na školné od holandskej vlády. Taktiež ak by som mala brigádu popri štúdiu, mala by som k dispozícii aj grant, no pre mňa by to bolo časovo náročné.

Ak by mal niekto zo Slovenska záujem o takéto štúdium, koľko peňazí je potrebné si pripraviť?

Školné na jeden akademický rok je okolo 2 000 €, moje mesačné výdavky na ubytovanie, stravu a pod. sú okolo 500 €.

Ak by som sa dnes rozhodovala, čo by si mi poradila?

Štúdium na vysokej škole je investícia do budúcnosti, tak je podľa mňa dôležité vybrať si univerzitu na dobrej úrovni. Neboj sa urobiť krok odvahy von do sveta.

Všetky vybavovačky a zariaďovanie života v zahraničí sa môže zdať ako veľká zložitá vec, ale život je mnohokrát jednoduchší, než si myslíme. Určite to bude stáť za to, no to nezistíš, pokiaľ to neskúsiš.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech