Štúdia dokázala, že 40 % rakoviny sa dá predísť

  • Podľa tejto štúdie, 60 % rakovinových ochorení spôsobujú genetické faktory uložené v DNA. V takých prípadoch sa rakovine nedá vyhnúť. Čo však zvyšných 40 %? Štúdia tvrdí, že v týchto prípadoch rakovine možno predísť správnou životosprávou, cvičením alebo inými zmenami.
pexels.com
  • Podľa tejto štúdie, 60 % rakovinových ochorení spôsobujú genetické faktory uložené v DNA. V takých prípadoch sa rakovine nedá vyhnúť. Čo však zvyšných 40 %? Štúdia tvrdí, že v týchto prípadoch rakovine možno predísť správnou životosprávou, cvičením alebo inými zmenami.

Diagnóza tejto zákernej choroby obracia pacientom život naruby. Ešte horšia je však skutočnosť, je až 40 % týchto prípadov sa vôbec nemuselo stať. V 21. storočí už síce lekári majú k dispozícii technológie pre včasnú diagnostiku rakovinových ochorení, prevencia však  stále nie je prežitkom. Práve naopak, ľuďom môže doslova zachrániť život, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať.

Zdroj: pexels.com

Svetová zdravotnícka organizácia, v skratke WHO, varuje pred tabakom v akejkoľvek forme a uvádza, že  tabak je jeden z hlavných pôvodcov rakoviny. Rakovina, ktorú spôsobí tabak, ročne zabije až šesť miliónov ľudí. Nezáleží na tom, či ide o žuvanie tabaku, fajčenie alebo pasívne fajčenie. Všetky spôsoby užitia tabaku zvyšujú  riziko vzniku  rakoviny radikálnym spôsobom.

Ďalšou najčastejšou príčinou vzniku rakoviny je zlá telesná kondícia. Nadváha alebo obezita môžu prispieť k vzniku rakoviny obličiek, prsníka, hrubého čreva a pažeráka. Základom prevencie týchto druhov rakoviny je udržiavanie primeranej telesnej váhy. Netreba zabúdať na dostatok ovocia a zeleniny, pravidelné cvičenie a pobyt na čerstvom vzduchu. Podľa štúdie dodržiavanie týchto zásad pomáha predísť rakovine ako celku.

Zdroj: pexels.com

Ako tretí najrizikovejší faktor vzniku rakoviny, uvádza WHO alkohol. Na rakovinu spôsobenú užívaním alkoholu ročne zomrie viac než 300 000 ľudí.  Alkohol totižto najčastejšie spôsobuje rakovinu hrdla, taktiež hrtanu, pečene a hrubého čreva. Štúdia taktiež preukázala, že miera konzumácie alkoholu má výrazný súvis so vznikom rakoviny. Konzumácia alkoholu s mierou  zdravie človeka neohrozuje až tak razantne, riziko tu však stále je.

To však platí pre tých 40% prípadov rakoviny, ktorým môžeme predísť. Otáznik však visí aj nad tými 60 %, ktorým sa podľa štúdie vyhnúť nedá. Genetická predispozícia vzniku rakoviny je viazaná na mutáciu buniek, ku ktorej dochádza, keď sa bunky delia.

Mutácia sa zvyčajne deje v tých častiach DNA, ktoré nie sú kľúčové, ale môže sa stať, že mutuje práve tá časť DNA, ktorá v sebe nesie gén vzniku rakoviny. Viaceré štúdie však dokázali, že samotné delenie buniek ešte nie je zodpovedné na vznik rakoviny, predstavuje však kľúčový faktor. Vedcov a výskumníkov ešte čaká neľahká úloha. Musia preskúmať ďalšie faktory ako napríklad hormóny a ich reakciu s genetickými mutáciami.

Zdroj: pexels.com

Väčšine prípadov s rakovinovým ochorením tak podľa všetkého predísť nemôžeme, čo nie je práve najlepšou správnou dňa. 40% prípadov s touto zákernou chorobou však spôsobuje zlá životospráva  a nesprávne návyky, ktoré sa pri troche snahy dajú aspoň regulovať, ak nie úplne odstrániť. Nad svojim zdravím tak stále nejakú kontrolu máme a stojí za to oň bojovať.

 

Zdrojový článok: futurism.com

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá