ŠTÚDIA: Keď nadávaš, je to dobré znamenie. Zároveň tak ventiluješ emócie

  • Mnohí ľudia považujú nadávky za vulgárny prejav, štúdie však majú iný názor
  • Vykonané štúdie tiež dokazujú, že vzdelaní ľudia, ktorí majú k dispozícii dostatok slov, boli vo vymýšľaní „prekliatych“ slov lepší ako tí, ktorí hovorili menej plynule
nadávanie
Unsplash/Christopher Ott, Unsplash/OSPAN ALI
  • Mnohí ľudia považujú nadávky za vulgárny prejav, štúdie však majú iný názor
  • Vykonané štúdie tiež dokazujú, že vzdelaní ľudia, ktorí majú k dispozícii dostatok slov, boli vo vymýšľaní „prekliatych“ slov lepší ako tí, ktorí hovorili menej plynule

Zdvorilá spoločnosť považuje nadávky za vulgárny prejav nízkej inteligencie a vzdelania. Pretože prečo by sa človek mal spoliehať na hrubý jazyk, keď má bohatú slovnú zásobu?

Štúdie však preukázali opak. Nadávanie podľa nich môže byť v skutočnosti prejavom verbálnej nadradenosti a môže poskytnúť aj ďalšie benefity.

„Nadávky majú veľa výhod,“ uviedol Timothy Jay, emeritný profesor psychológie na Massachusetts College of Liberal Arts, ktorý nadávky študoval viac ako 40 rokov.

„Výhody nadávok sa práve objavili v posledných dvoch desaťročiach ako výsledok mnohých výskumov mozgu a emócií spolu s oveľa lepšou technológiou na štúdium anatómie mozgu,“ dodáva Jay.

hnev
zdroj: Unsplash/Icons8 Team

Nadávky sú kontroverznými slovami našej slovnej zásoby. Sú však účinným liekom proti bolesti. Môžu sa použiť na zdieľanie našich najväčších vzrušení ako aj našich sklamaní. 

Nadávky ako nebezpečná zbraň pre nežné pohlavie?

Nasledujúci výskum ukazuje, že nadávky sa považujú za prejav úprimnosti, čestnosti a odhodlania. No v tomto smere sa bavíme len o chlapoch. A prečo? Nadávka je zbraň, ktorá sa mnohým ženám vypomstila.

Vezmi si Victoriu Fierceovú, ktorá dostala ban na 12 hodín na Twitteri za to, že povedala viceprezidentovi Mikeovi Penceovi, aby sa po zrušení ochrany pre študentov „posral“. Alebo Rose McGowan, ktorá bola suspendovaná po použití rovnakého prejavu zúrivosti voči Benovi Affleckovi.

nadávanie
zdroj: Unsplash/engin akyurt

Túto rodovú priepasť vo vnímaní nadávok pozorovala štúdia z roku 2001 Doktora Roberta O’Neill z Louisianskej štátnej univerzity. V rámci štúdie bolo 377 ľudí požiadaných, aby ohodnotili príklady nadávok a ako ich urazili.

Výsledok hovorí jasne. Ak sa ľuďom ukázal písomný „prepis“ rozhovoru, ktorý obsahuje určité nadávky, a ak za ich obsahom stojí žena, tak bola zhodnotená ako slabá a odpudzujúca. 

„Dáma“ nenadáva

Naopak mužské výrazy sa považujú za dynamickejšie a dokonca aj atraktívne, akoby vôbec nevyslovili nadávky. Nezáleží na tom, či sa pýtate mužov alebo žien, všetci sme boli zaškolení, aby sme verili, že nadávky mužov sú normou, zatiaľ čo nadávky žien sú akýmsi lacným trikom. Veď neraz je žene povedané, že to nie je „dáma“, ak sa v jej slovníku objaví nadávka.

Táto domnienka sa do veľkej miery kryje so samotnou históriou ľudského jazyka. V roku 1673 kaplán Richard Allestree publikoval The Ladies Calling, išlo o misogynistický trakt, ktorý popularizoval mýtus o tattlingovej a prattlingovej žene. Sebavedome v ňom dospel k záveru, že: „Žiadny hluk na tejto strane pekla nemôže byť úžasnejšie ohavný ako žena, ktorá nadáva.

hnev
zdroj: Unsplash/ OSPAN ALI

Vychudnutá slovná zásoba, to určite nie

Tieto protichodné myšlienky vymysleli muži pred 400 rokmi. Prečo by si však aj žena nemohla sem-tam zanadávať? Nadávky ani zďaleka nie sú iba prejavom zakrpatenej inteligencie či vychudnutej slovnej zásoby.

Nadávky sú súčasťou nášho jazyka. Majú dokonca vplyv na náš mozog aj telo. A navyše, nadávky majú korene, ktoré siahajú hlboko a hlboko v našich mozgoch tak, ako to nerobí žiadny iný jazyk. 

hnev
zdroj: Unsplash/Usman Yousaf

Podľa Elle ide o jazyk, ktorý prichádza, keď u nás zlyhajú iné slová, a je to jazyk, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou vydrží aj po poznávacích pustošeniach veku. V konečnom dôsledku má nadávanie aj rétorický dopad, ktorý nemajú iné slová. A keď nadávame, tak hovoríme priamo našimi emóciami.

Posledná možnosť zakrpateného mozgu?

Na rozdiel od všeobecného názoru, nadávky tiež nie sú poslednou možnosťou zakrpatenej mysle. Štúdie ukazujú, že ľudia s najširším slovníkom sú tiež tými, u ktorých je pravdepodobnejšie, že budú nadávať šikovne a efektívne.

Nadávanie predstavuje pojmy, ktorými sa však vieme vyjadriť až ohromujúco presne. Emocionálny vplyv nadávok nie je vrodený – dozvedáme sa, čo je a čo nie je prijateľné, keď vyrastáme z reakcie ľudí okolo nás.

Podľa psychológa Richarda Stephensa, autora knihy Black Sheep: The Hidden Benefits of Being Bad, s nadávkami mozog zaobchádza inak ako s bežným jazykom. Zatiaľ čo sa väčšina jazyka nachádza v mozgovej kôre a v konkrétnych jazykových oblastiach na ľavej hemisfére mozgu, nadávky môžu byť spojené s rudimentárnou staršou oblasťou mozgu.

zdroj: Unsplash/Luis Villasmil

„Afázici (afázia – je porucha pojmového myslenia a s ním spojenej vnútornej reči, spôsobená poškodením určitých oblastí mozgovej kôry) majú zvyčajne poškodenie ľavej hemisféry a často majú ťažkosti s rečou. Existuje však veľa zaznamenaných prípadov, keď afázici dokážu plynulejšie používať stereotypný jazyk – to znamená, že môžu spievať piesne alebo plynulo nadávať,“ hovorí Stephens.

Výskum uskutočňovaný u ľudí trpiacich Tourettovým syndrómom, pri ktorých majú niektorí nábeh na rôzne „tiky“, naznačuje, že nadávanie je spojená s hlbšie položenou štruktúrou mozgu – bazálnymi gangliami.

Sexuálne výrazy naberajú na sile

Typy tabuizovaných slov, ktoré používame, sa v jednotlivých kultúrach líšia. V angličtine mnohé výrazy poukazujú na náboženský pôvod našich tabuizovaných slov. V stredoveku sa Angličania obzvlášť urážali náboženskými výrazmi. Výrazy, ktoré popisovali časti tela, sa urážlivé nepovažovali.

Podľa Melissa Mohr, autorky knihy nadávok, sa všetko zmenilo počas renesancie a sexuálne výrazy získali väčšiu moc. „Takže na miestach, kde k protestantskej revolúcii nedošlo, sú náboženské nadávky stále silnejšie,“ hovorí.

To znamená, že na miestach ako Španielsko a Taliansko môže byť urážka náboženských osobností alebo dokonca artefaktov veľmi silná. V ázijských kultúrach je zas veľa nadávok spojených so sociálnym postavením, predkami a zachraňujúcou tvárou.

zdroj: Unsplash/Dev Asangbam

Nadávanie ako znak inteligencie

Štúdia z roku 2015 hovorí o tom, že vzdelaní ľudia, ktorí majú k dispozícii dostatok slov, boli vo vymýšľaní „prekliatých“ slov lepší ako tí, ktorí hovorili menej plynule.

Samotná štúdia sa zaoberala tým, že dané osoby boli požiadané, aby vymenovali slová, ktoré začínajú na F, A alebo S za jednu minútu. Ďalšia minúta bola venovaná vymýšľaniu nadávok, ktoré sa začínajú tými tromi písmenami. Štúdia zistila, že tí, ktorí prišli s najviac slovami F, A a S tiež vyprodukovali najviac nadávok.

„Je to znak inteligencie do tej miery, do akej jazyk koreluje s inteligenciou,“ uviedol Jay, ktorý je autorom štúdie. „Ľudia, ktorí ovládajú jazyk, sú schopní generovať nadávkovú slovnú zásobu.“

zdroj: Unsplash/Sebastian Herrmann

„Nadávky môžu byť tiež spojené so sociálnou inteligenciou. Mať stratégie, aby ste vedeli, kde a kedy je vhodné nadávať. Ide o sociálnu kognitívnu zručnosť, ako je výber správneho oblečenia pre správnu príležitosť. To je dosť prepracovaný sociálny nástroj,“ dodáva.

Prejav čestnosti

Veda tiež našla pozitívne spojenie medzi vulgárnymi výrazmi a čestnosťou. Séria troch štúdií publikovaných v roku 2017 zistila, že ľudia, ktorí nadávali, tak klamali menej na medziľudskej úrovni a mali celkovo vyššiu úroveň integrity.

Zatiaľ čo vyššia miera používania vulgárnych výrazov bola spojená s čestnosťou, autori štúdie varovali, že: „Zistenia by sa nemali interpretovať v tom zmysle, že čím viac človek použije vulgarizmy, tým menej je pravdepodobné, že by sa dopustil závažnejšieho neetického alebo nemorálneho správania.“

Liek proti bolesti zadarmo

Ďalšia štúdia preukázala, že ľudia na bicykloch, ktorí pri šliapaní popri tom v zlosti nadávali, tak mali väčšiu silu ako ľudia, ktorí používali „neutrálne“ slová. Iný výskum tiež zistil, že ľudia, ktorí nadávali pri stláčaní ručného zveráka, dokázali stláčať tvrdšie a dlhšie.

zdroj: Unsplash/Luz Fuertes

Iná štúdia zas zistila, že ľudia, ktorí nadávali, keď sa ponorili do ľadovej vody, cítili menšiu bolesť a dokázali udržať svoje ruky vo vode dlhšie ako tí, ktorí povedali neutrálne slovo.

„Hlavnou správou je, že nadávky vám pomôžu vyrovnať sa s bolesťou,“ uviedol psychológ Richard Stephens, ktorý vedie Psychobiologické výskumné laboratórium.

Známka kreativity

CNN uvádza, že nadávky sú sústredené na pravej strane mozgu, časti, ktorú ľudia často nazývajú ako „tvorivý mozog“. „Vieme, že pacienti, ktorí majú mozgovú príhodu na pravej strane, majú tendenciu byť menej emotívni, menej schopní porozumieť vtipom a rozprávať ich a majú sklon prestať nadávať, aj keď predtým dosť nadávali,“ hovorí autorka knihy Emma Byrne.

Zdroje: cnn.com, sciencedirect.com, elle.com, theverge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech