Štúdia ukázala hrozivé výsledky, ako veľké korporácie stoja za väčšinou svetových emisií

  • Veľké svetové korporácie profitujúce s výroby fosílnych palív sú najväčší znečisťovatelia ovzdušia.
  • Nová štúdia sa zamerala práve na tieto spoločnosti a výsledky sú naozaj prekvapivé.
  • Od roku 1988 predstavujú viac ako polovicu škodlivých emisií v atmosfére.
dawn-drill-dusk-70362
pixabay.com
  • Veľké svetové korporácie profitujúce s výroby fosílnych palív sú najväčší znečisťovatelia ovzdušia.
  • Nová štúdia sa zamerala práve na tieto spoločnosti a výsledky sú naozaj prekvapivé.
  • Od roku 1988 predstavujú viac ako polovicu škodlivých emisií v atmosfére.

Zdá sa, že boj proti emisiám nebude taký jednoduchý a do veľkej miery bude závisieť na tom, ako sa k celému problému dnešnej spoločnosti postavia bohaté mega-korporácie. Práve na spojitosť emisií í najbohatšími spoločnosťami sveta poukázala štúdia projektu Carbon Disclosure Project (CDP), ktorý sa v spolupráci s Inštitútom pre zodpovednosť za klimatické zmeny, zamerali práve na svetové spoločnosti a to, ako veľmi znečisťujú životné prostredie.

Štúdia pomenovaná ako „Carbon Majors Report“ priniesla výsledky, ktoré odhalili šokujúcu pravdu. Až 70% svetovej produkcie skleníkových plynov počínajúc rokom 1988 vygenerovalo iba 100 svetových spoločností. Najväčší znečisťovatelia životného prostredia pochádzajú z priemyslu, ktorý sa zaoberá výrobou a spracovaním fosílnych palív ako sú napríklad uhlie, ropa a zemný plyn.

Na prvých priečkach sa držia spoločnosti ExxonMobil, Shell, BP a Chevron, ktorí patria od roku 1988 k najväčším tvorcom emisií. V prípade, že by sa spracovávanie fosílnych palív držalo na takých hodnotách, aké boli za posledných 30 rokov, do konca tohto storočia by sa celková teplota na Zemi zvýšila o 4°C. To by malo katastrofické následky na život na Zemi spojené s nedostatkom jedla a úhynom niektorých živočíchov.

Podľa slov Pedra Fariu, vedúceho technického oddelenia CDP je momentálne napätie medzi spoločnosťami s cieľom získania čo najväčšieho zisku pri dodržaní emisných limitov. Podľa inej štúdie, Carbon Tracker, z roku 2015 vyplýva, že tieto spoločnosti investovali do fosílnych projektov viac ako 2 trilióny amerických dolárov bez toho, aby akýmkoľvek spôsobom pomohli zmierniť dopady emisií na život na Zemi.

Cieľom CDP je zlepšenie transparentnosti v v oblasti výroby fosílnych palív a pomenovanie najväčších znečisťovateľov ovzdušia, čo môže zmeniť pohľad potencionálnych investorov. Až pätina svetových emisií je financovaná z verejných investícií. „To vrhá tieň aj na samotných investorov, čím ich možno prinútiť konať v boji proti emisiám“ dodal Faria.

„Investori by mali prestať financovať fosílne palivá. Nie len že je to nemorálne, ale aj riskantné z hľadiska ekonomiky. Svet sa pomaly lúči s fosílnymi palivami a vyberá si cestu čistej energie. Tí, ktorí ostanú verní starým zásadám, pocítia v budúcnosti čoraz viac problémov.“ povedal Michael Brune, výkonný riaditeľ americkej environmentálnej organizácie Sierra Club.

A zmenu je možné vidieť v spoločnosti už dnes. Veľké a známe spoločnosti akými sú napríklad Facebook, Ikea, Google či Apple začali naplno bojovať proti emisiám. Automobilka Volvo sa vyjadrila, že od roku 2019 bude ponúkať iba hybridné alebo elektrické automobily.

zdroj: theguardian.com / carbontracker.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá