Štvordňový pracovný týždeň? V startupe Treehouse žiadny problém

Martin Bohunický / 29. júna 2015 / Lifehacking

Keď si Ryan Carson vyskúšal pravý život startupistu v dizajnovej firme v Londýne, vedel, že takto dlhodobo fungovať nemôže. Príliš málo spal bol vyčerpaný a nespokojný so svojim výkonom.

 

Poučený cennou skúsenosťou dnes ponúka 87 zamestnancom svojej firmy Treehouse výnimočný benefit – štvordňový pracovný týždeň.

“Myslím si, že tvrdá práca je super,” tvrdí Ryan v interview pre The Atlantic. “Naozaj tvrdo makám, viete – od pondelka do štvrtka.”

 

 

Treehouse je firma sídliaca v Portlande, ktorá sa venuje online vzdelávacím kurzom. Za pár drobných vás naučí programovať, dizajnovať, tvoriť mobilné appky a podobne.

Carson, ktorý pôsobí ako CEO, založil Treehouse spolu s manželkou Gillian v roku 2013. Filozofiu štyroch pracovných dní spolu preniesli do novej firmy z ich predchádzajúceho projektu Carsonified. Bola to práve Gillian, ktorá navrhla zrušiť pracovné piatky. Ako nepriestreľný argument použila fakt, že začali predsa podnikať pre lepší život.

CFO Treehouse Michael Watson prezradil, že Ryanovou motiváciou bolo vytvoriť firemnú kultúru, ktorá vyjde v ústrety rodičom malých detí a tým, ktorí nechcú zabiť život v práci. Výsledok? Menej premárneného času a lepšia kreativita!

“Myslím si, že ak človek nie je prepracovaný, je väčšia šanca, že dostane výnimočný nápad,” hovorí Watson pre The Atlantic.

Technologické firmy dnes musia byť čoraz odvážnejšie a kreatívnejšie, čo sa týka benefitov pre zamestnancov. Boj o najväčšie mozgy a talenty súčasnosti sa stále viac vyostruje a napríklad taká dotovaná starostlivosť o deti, ktorú ponúka Google, môže v rozhodovaní potencionálneho zamestnanca zohrať kľúčovú úlohu.

 

 

Ryan Carson sa navyše v júli 2013 po vzore Zapposu rozhodol pre ďalší radikálny krok – úplne zrušil manažment. Namiesto toho sa každé ráno zamestnanci rozhodnú, na ktorom z projektov chcú pracovať a čo presne budú robiť.

Carson v rozhovore prezradil aj to, že štvordňový pracovný týždeň skombinovaný so špecifickým prístupom k manažmentu je dostatočne atraktívny na to, aby dokázal do svojej firmy zlákať niekoľko výnimočných ľudí.

Hoci je náročné merateľne preukázať efektivitu skráteného týždňa, Treehouse zdravo napreduje. Desaťmiliónové tržby za posledný rok a trinásť miliónov dolárov od investorov ako Kevin Rose, či Kaplan Ventures hovoria jasnou rečou. Úspech firemnej filozofie podčiarkuje fakt, že Treehouse má takmer 100% udržateľnosť zamestnancov!

Ako Carson tvrdí, je dôležité zameriať sa na produktivitu z dlhodobého hľadiska. “Ak necháte dvoch ľudí mesiac pracovať s tým, že jeden bude makať 60 hodín a druhý 32, potom áno, ten ktorý pracuje viac, toho urobí viac. Ale čo dvanásť mesiacov? Čo sedem rokov?“

 

 

zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)