Štvordňový pracovný týždeň je najlepším riešením, ako zvýšiť produktivitu v práci

  • Ako dostať svoju firmu z červených čísel do plusu, keď sú pracovníci na hrane kolapsu?
  • Podľa mnohých je riešením štvordňový pracovný týždeň. Toto opatrenie nakopne tvoje podnikanie ako nikdy
  • Zamestnanci tiež nebudú odchádzať a dokonca budú spokojnejší a zdravší
práca
flickr
  • Ako dostať svoju firmu z červených čísel do plusu, keď sú pracovníci na hrane kolapsu?
  • Podľa mnohých je riešením štvordňový pracovný týždeň. Toto opatrenie nakopne tvoje podnikanie ako nikdy
  • Zamestnanci tiež nebudú odchádzať a dokonca budú spokojnejší a zdravší

Spoločnosti, ktoré sa odvážili zaviesť štvordňový pracovný týždeň a ponechať pôvodný plat, si nevedia toto opatrenie vynachváliť. Lorraine Gray, ktorá je riaditeľkou spoločnosti Pursuit Marketing, v súčasnosti nedá na štvordňový pracovný týždeň dopustiť. Toto opatrenie bolo v telemarketingovej spoločnosti zavedené pred dvoma rokmi. Čísla ju prekvapili, lebo v priebehu tohto času stúpla produktivita o takmer 30 percent.

Okrem zvýšenia produktivity sú zamestnanci spoločnosti omnoho spokojnejší a zdravší. Vysoká fluktuácia zamestnancov je veľkým problémom telemarketingových firiem. V tomto prípade však v priebehu dvoch rokov odišli len dvaja ľudia. O štvordňovom pracovnom týždni, pri zachovaní rovnakého platu, nechce množstvo firiem ani počuť. Ukázalo sa však, že tento postup je naozaj veľmi účinný a firmy, ktoré ho zaviedli, nielenže nekrachujú, ale ich tržby narastajú.

klávesnica

V tomto prípade naozaj platí staré známe porekadlo, že menej je niekedy viac. Rovnaké názory zdieľajú aj šéfovia ďalších firiem, ktoré sa odvážili znížiť počet pracovných dní. Ankur Shah,ktorý založil spoločnosť Mahabis zaoberajúcou sa výrobou papúč, tvrdí, že jeden deň voľna naviac nemá žiaden efekt na jeho plán zvýšiť tržby na 20 miliónov v priebehu troch rokov.

Podnikatelia zostali prekvapení

Ankur bol jedným z prvých podnikateľov v Anglicku, ktorí sa na tento krok odvážili. Pokus sa začal v roku 2008. Časť tímu sa tohto kroku obávala, pretože si myslela, že naruší štruktúru celej spoločnosti. Ako sa však ukázalo, nebola to pravda. A z pochybovačov sa stali zástancovia nového systému práce.

počítač

Na základe tohto úspešného pokusu spoločnosť opäť prehodnocuje svoj pracovný model a chce umožniť svojím zamestnancom pracovať štýlom „kdekoľvek a kedykoľvek“, čo znamená, že si môžu automaticky zvoliť to, čo im vyhovuje.

V ďalekej minulosti bol normou 6-dňový pracovný týždeň a pracovalo sa v priemere 62 hodín týždenne. Toto číslo sa postupne znižuje. Kate Bell z kongresu odborových zväzov tvrdí, že v dvadsiatom storočí bolo cieľom dosiahnuť dva voľné dni. Pre dvadsiate prvé storočie by však malo byť naším cieľom pracovať iba 4 dni v týždni.

kancelária

„Z čisto ekonomického pohľadu súčasný model práce ničí zdravie robotníkov a tvári sa, že vďaka tomuto modelu ekonomika napreduje. Tento model je hotovou katastrofou pre ľudstvo,“ hovorí výskumník Aidan Harper z organizácie Economics Foundation presadzujúcej štvordňový pracovný týždeň.

Názory sa však rôznia. Linda Holbeche, špecialistka na organizačný dizajn, tvrdí, že štvordňový pracovný týždeň má malý pozitívny vplyv na produktivitu. Najdôležitejšie je, aby spoločnosti prehodnotili ciele svojho podnikania a pozreli sa aj na praktiky, ktoré využívajú v rámci firemnej kultúry.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech