Štvorica sa pustila do záchrany sveta, vyrábajú vlastné bioplasty zo schránok morských kôrovcov

  • Štyria šikovní ľudia sa pustili do záchrany sveta. Vyrobili si vlastné stroje na výrobu bioplastov zo schránok morských kôrovcov
  • Výhodou je možnosť bezproblémového recyklovania
plasty
shellworks
  • Štyria šikovní ľudia sa pustili do záchrany sveta. Vyrobili si vlastné stroje na výrobu bioplastov zo schránok morských kôrovcov
  • Výhodou je možnosť bezproblémového recyklovania

Štyria dizajnéri Kráľovskej vysokej školy umenia si vyrobili stroje, ktoré dokážu premeniť morský odpad na recyklovateľný bioplast. Ed Jones, Insiya Jafferjee, Amir Afshar a Andrew Edwards totiž spustili projekt s názvom Shellworks. Hlavným cieľom je výroba materiálu pripomínajúceho papier, ktorý funguje ako vynikajúca alternatíva k jednorázovým plastom. Revolučný materiál sa vyrába z octu a biologického polysacharidu, ktorý nazývame chitín.

Táto substancia tvorí vonkajšiu schránku kôrovcov a bunkové steny plesní. Na základe zmeny pomeru octu a chitínu dokážu výrobcovia upravovať pevnosť a flexibilitu materiálu podľa potrieb. Umelo vyrábaná podoba chitínu, ktorá je známa pod názvom chitosan je poriadne drahá, a tak sa štvorica dizajnérov rozhodla vytvoriť si vlastné stroje Shelly, Sheety, Vaccy, Dippy a Drippy.

Prvý stroj Shelly je malý extraktor, ktorý dokáže vytiahnuť chitín z morského odpadu. Tento prístroj je navrhnutý tak, aby umožňoval kompletnú kontrolu nad každým parametrom tohto procesu, čím je možné experimentovať s finálnymi vlastnosťami materiálu. Každý ďalší zo štyroch prístrojov dodáva vzniknutému materiálu určitú podobu. Stroj Sheety napríklad za pomoci tepla a fúkajúceho vzduchu transformuje materiál do podoby tenkých hárkov.

Vaccy slúži na formovanie materiálu do rôznych podôb za pomoci foriem. Dippy pozostáva z dvoch kovových častí, ktoré sú pripojené k zdroju tepla. Tieto časti sa následne ponoria do tekutého materiálu a nechajú sa vyschnúť. Tento stroj vyrába poháre alebo nádoby. Každý z finálnych produktov je následne možné recyklovať donekonečna.

Tvorcovia tvrdia, že vďaka tomu, že si vyrobili vlastné stroje na výrobu a vedomostiam ako sa tento materiál správa, prispejú k ľahšiemu rozšíreniu bioplastov a ich ľahšej dostupnosti. Záujem o takýto materiál by mohol byť hlavne zo strany rôznych dizajnérov, ktorí by si radi vyrobili zaujímavé produkty.

Bioplasty sú jednou zo zvažovaných alternatív lacných jednorázových plastov, ktoré zamorujú oceány a moria. Problémy s plastmi sa však snažíme vyriešiť aj inak, a to napríklad vyčistením samotných vôd za pomoci plávajúceho systému od organizácie The Ocean Cle­a­nup.

zdroj: dezeen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech