Superluxusná jachta od Porsche zapadá prachom. Dôvod je jednoduchý – prepych nikto nechce

  • Jachta od spoločnosti Porsche mala byť lodným klenotom
  • Pýši sa špičkovými parametrami
  • Svojho majiteľa si nevie nájsť už po tretí rok
jachta interier pristav
Twitter/SuperYachtTimes,YachtInformer
  • Jachta od spoločnosti Porsche mala byť lodným klenotom
  • Pýši sa špičkovými parametrami
  • Svojho majiteľa si nevie nájsť už po tretí rok

Superjachta od spoločnosti Porsche Design s názvom Royal Falcon One mala byť skutočným klenotom všetkých morí. Výkon, ktorým sa môže popýšiť máloktoré plavidlo, luxusná výbava a elegantný dizajn mali nepochybne prilákať nejedného záujemcu. Až na jeden háčik. Falcon je ukotvená v prístave už po tretí rok a jej predaj je stále v nedohľadne.

Prvotriedny výrobca

O vznik tohto umeleckého diela, prezývaného aj „vesmírna loď na vode“, sa postarali firmy Royal Falcon Fleet a Incat Crowther, pod drobnohľadom značky Porsche, ktorá sa väčšinou orientuje v automobilovom priemysle.

Tentokrát sa však rozhodli odhryznúť si väčšie sústo a úplne od nuly vybudovať jachtu, ktorá mala ulahodiť aj tým najväčším fajnšmekrom.

Táto misia nakoniec zabrala tvorcom celú dekádu, informuje portál AutoForum. Zato sa však plavidlo malo čím pochváliť. Ide totižto o katamaran, ktorého dizajn zahŕňa viacero trupov, čo umožňuje, aby kajuty boli umiestnené na hlavnej palube, alebo nad ňou, píše Car and Driver.

Touto dizajnovou voľbou prevyšuje bežné jednotrupové jachty, ktoré umožňujú umiestnenie kajút len pod hlavnú palubu. Čo sa týka ďalších technických parametrov, loď má dĺžku 41 metrov, 500 ton a ponor približne 2 metre.

Lákavý dizajn, špičkový výkon

Impozantný je aj jej výkon. Poháňajú ju, podľa portálu Car and Driver, dva motory značky Rolls-Royce, ktoré jachte zabezpečujú výkon 4 633 koní a dokážu udržať priemernú rýchlosť 15 uzlov, čo je v prepočte 28 kilometrov za hodinu.

Jej maximálna rýchlosť pritom dosahuje až 65 kilometrov za hodinu, o čo sa z veľkej časti stará aj jej aerodynamický dizajn. Takto bleskovo môže prebrázdiť až 4 200 kilometrov morskej hladiny.

Najväčším lákadlom však je, aspoň v teórii, jej spomínaný dizajn. Ten nie je len praktický, ale aj štýlový a nadčasový. Práve naň vsadila spoločnosť Porsche, s očakávaniami, že ním prekoná konkurenciu a dá záujemcom dobrý dôvod „vysoliť“ neuveriteľných 29,9 milióna dolárov.

jachta porsche
zdroj: Twitter/YachtInformer

Dôvod na hanbu nemá ani interiér tejto luxusnej hračky. Celkovo sa v kajutách vyspí 20 ľudí, konkrétne 10 hostí a 10 príslušníkov lodnej obsluhy. Súčasťou vnútrajška je aj „panoramatický salónik“, ktorý hosťom zabezpečí prvotriedny výhľad na všetky navštívené destinácie, píše Boat International

Ďalej ponúka hneď niekoľko miestností vymedzených na konzumáciu jedál či na oddych. No a samozrejme, na palube nesmie chýbať ani jacuzzi či sauna.

Výpredaje vo vyšších vrstvách

Otázkou však stále zostáva, prečo nemá superjachta, aj napriek týmto obdivuhodným parametrom, už tretí rok majiteľa? Spoločnosť Denison, ktorá sa ju momentálne snaží predať, už skúsila nalákať záujemcov rôznymi spôsobmi. Medzi iným aj znížením jej ceny.

Tá pôvodne nebola vôbec odhalená, informuje autoforum. Koniec-koncov, ak sa na cenu potrebujete v týchto kruhoch pýtať, pravdepodobne si produkt ani nemôžte dovoliť. Kúpa však stále stagnovala, a preto sa predajca rozhodol spomínanú cenu 29 miliónov dolárov odhaliť. 

iterier jachty
zdroj: Twitter/YachtInformer

Ak sa ti však zdá cena privysoká, nezúfaj. Ani „zazobaným“ milionárom nebola pochuti. Neskôr sa preto znížila o 3,3 milióna, a teda na 26,6 milióna amerických dolárov.

Od uvedenia tohto exkluzívneho modelu na trh však ubehli bez mála 3 roky, a na jachtu sadá prach. V poslednej snahe o predaj výrobcovia preto opäť cenu výrazne stiahli, tentokrát na 24,2 milióna dolárov. V prepočte si ju teda už dnes môžeš zakúpiť za „smiešnych“ 22 950 000 eur.

Dôvod nízkeho záujmu je naozaj záhadou. Najmä keď zoberieme do úvahy, že tí, ktorí si ju do svojej flotily môžu naozaj pridať, sa málokedy musia trápiť nad vyhodenými miliónmi. O atraktivite jachty pritom ani nemusí byť reč. 

Zdroje: AutoForum, Car and Driver, Boat International

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá