Supermarket má na streche záhradu. Pestuje si tu vlastné ovocie a zeleninu

  • V centre Bruselu vyrástla na streche obchodného domu Delhaize rozkvitnutá zelená záhrada
  • Jedná sa o snahu ako vyhovieť zákazníkom, ktorí chcú vedieť odkiaľ potraviny, ktoré konzumujú naozaj pochádzajú
Unsplash
  • V centre Bruselu vyrástla na streche obchodného domu Delhaize rozkvitnutá zelená záhrada
  • Jedná sa o snahu ako vyhovieť zákazníkom, ktorí chcú vedieť odkiaľ potraviny, ktoré konzumujú naozaj pochádzajú

Nároky ľudí sú čoraz vyššie vo všetkých oblastiach života. Podnikatelia sa tak musia snažiť prispôsobiť. Belgický obchodný dom Delhaize sa rozhodol ponúkať čo najčerstvejšie produkty pre svojich zákazníkov. Dnes je pomerne bežné mať v obchodnom dome vlastnú pekáreň, aby si mohli zákazníci vybrať čerstvo napečené výrobky. Tento trend vidíme aj u nás na Slovensku.

Vedenie Delhaize sa však rozhodlo posunúť na vyšší level. Na streche budovy tak vyrástla vlastná záhrada, kde si supermarket dopestuje všetko potrebné. Hlavným dôvodom tohto kroku boli, samozrejme, nároční zákazníci, ktorí chceli jednoducho vedieť odkiaľ jedlo, ktoré konzumujú pochádza. Dnes sú totiž trendom potraviny v bio kvalite bez využívania umelých hnojív a prísad. Mnohí zákazníci sú preto ochotní priplatiť si, ak dostanú túto pridanú hodnotu.

Zelenina a ovocie po celý rok

Záhrada na streche tou pridanou hodnotou je. Pestuje sa tu hlavne zelenina a chutné ovocie počas celého roka vďaka tomu, že sú tu skleníky. Najväčšie zastúpenie tu majú paradajky, šalát a chutné jahody. Kto by si nedal jahody v zimných mesiacoch?

Samotná záhrada je tiež napojená na obnoviteľné zdroje energie. Elektrická energia, ktorá plne postačuje na prevádzku záhrady pochádza zo Slnka. Tiež sa využíva rekuperácia tepla, ktoré sa akumuluje v streche objektu. Vybudovanie záhrady na streche budovy však prináša určité komplikácie.

V prvom rade je tu riziko či strecha záťaž, na ktorú nie je stavaná bez ujmy vydrží. Druhým problémom je to, že takýmto záhradám chýba rozmanitosť živočíšnych alebo rastlinných druhov, ktoré by vyvážili prípadné napadnutie zo strany škodcov.

„Úroda sa zberá každodenne o ôsmej hodine a už o hodinu neskôr sa nachádza na pultoch predajne,“ povedala zamestnankyňa obchodu Marie Delvaulx. Záhrada je zatiaľ jedinou svojho druhu a vyprodukuje iba zlomok množstva zeleniny a ovocia, ktoré obchod v skutočnosti potrebuje. Jedná sa však o malý test. V prípade, že sa nápad naozaj osvedčí, mohli by podobné záhrady vyrásť aj na strechách ďalších prevádzok.

zdroj: reuters.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech