Supermarket prišiel s revolučným nápadom balenia potravín do 100% organického materiálu

  • Téma plastov a znečisťovanie planéty kvôli ich nadmernej tvorbe a nerecyklovateľnosti je jednou z najaktuálnejších
  • V Thajsku prišli s nápadom, ktorý na prvé počutie znie možno trochu zvláštne, ale má hneď niekoľko výhod
  • Skvelý nápad, na ktorý nie je potrebný žiadny dodatočný náklad a šetrí našu planétu
zdroj: Unsplash
  • Téma plastov a znečisťovanie planéty kvôli ich nadmernej tvorbe a nerecyklovateľnosti je jednou z najaktuálnejších
  • V Thajsku prišli s nápadom, ktorý na prvé počutie znie možno trochu zvláštne, ale má hneď niekoľko výhod
  • Skvelý nápad, na ktorý nie je potrebný žiadny dodatočný náklad a šetrí našu planétu

V posledných rokoch sme svedkami čoraz väčšieho úsilia o zníženie používania plastov v našom každodennom živote. Globálnym problémom je nadmerné používanie plastových obalov na nepotrebné tovary alebo zbytočne nadrozmerné plastové balenia na malé produkty, ktoré sú nerozložiteľné a ťažko recyklovateľné. Preto by si každý z nás mal rozmyslieť, koľko igelitových vrecúšok si nabudúce v supermarkete vezme alebo či sa pokúsime obal z tovarov nejako využiť.

Na komerčnej úrovni sú najväčšími producentmi odpadu z plastových obalov jednoznačne supermarkety a predajcovia tovarov či potravín. Proti tomuto trendu sa rozhodol podľa informácií portálu Mothership.sg bojovať jeden zo supermarketov v Thajsku, ktorý prišiel s brilantným riešením.

Ide o obchodnú sieť Rimping Supermarket, ktorá vo svojej prevádzke v meste Chiangmai nahradila klasické plastové obaly za banánové listy, ktoré dokonale poslúžia ako obalový materiál a pokles v používaní plastov sa rapídne zníži. A áno, aby sme nezabudli, takéto riešenie je 100 percentne ekologické a recyklovateľné.

Tento nápad sa môže síce na prvé počutie zdať ako šialenstvo, ale opak je pravdou. Opodstatnenie využitia banánových listov, ako obalových materiálov, spočíva v jednoduchom princípe – narozdiel od plastov sú organické.

Podľa Goodtimes.my môžu byť kompostované a po pridaní do pôdy jej pridávajú živiny a pôsobia ako výdatný kompost pre pestovanie v záhrade. Aj vďaka tomuto to z nich robí ideálne riešenie pre naše životné prostredie a znovupoužiteľnosť.

Pre krajiny ako Thajsko, Malajzia či oblasť Južnej Ameriky to môže byť skvelým riešením nie len z pohľadu ekológie, ale aj z pohľadu ekonomického. Ide totižto o ideálny spôsob, ako ušetriť značnú časť financií, ktoré je potrebné každoročne vynaložiť na obalový materiál. Kedže sa v krajinách vo veľkom množstve pestujú banány, jedná sa o akýsi „vedľajší produkt“, nakoľko je to súčasť procesu pestovania a nevyžaduje si to takmer žiadne dodatočné náklady.

Zatiaľ to nevyzerá, že by bolo možné nahradiť plastové obaly za banánové listy celosvetovo, nakoľko by to pravdepodobne nebolo možné z množstevných dôvodov a aj z dôvodu zretia a následného hnitia listov. Aj napriek tomu je možné využívať ich ako obalový materiál v istých oblastiach sveta, čo by síce čiastočne, ale predsa odbremenilo našu planétu od nadmernej tvorby plastov.

zdroj: en.goodtimes.my; mothership.sg