Švajčiarska spoločnosť premení zosnulého na krásny diamant

  • Tmavé oblečenie, vážne tváre a slzy. Takéto bývajú obrazy poslednej rozlúčky s blízkymi ľuďmi. Mnohí sa však s nimi nedokážu úplne rozlúčiť, a tak hľadajú možnosti, ako mať aspoň kúsok milovaného stále nablízku. Švajčiarska spoločnosť ponúka nadštandardnú službu a premení vášho blízkeho na krásny diamant, ktorý je možné nosiť alebo vystaviť.
tzcdtz
youtube.com
  • Tmavé oblečenie, vážne tváre a slzy. Takéto bývajú obrazy poslednej rozlúčky s blízkymi ľuďmi. Mnohí sa však s nimi nedokážu úplne rozlúčiť, a tak hľadajú možnosti, ako mať aspoň kúsok milovaného stále nablízku. Švajčiarska spoločnosť ponúka nadštandardnú službu a premení vášho blízkeho na krásny diamant, ktorý je možné nosiť alebo vystaviť.

Obľúbenosť kremácie vo svete stúpa. Nielenže nedochádza k znečisťovaniu pôdy a úspore miesta, ale náklady sú omnoho nižšie. Do roku 2020 bude kremácia v USA tvoriť až polovicu všetkých pohrebov. K tomu je tu mnoho ďalších možností, čo urobiť s popolom. Môžeme ho uložiť do urny a umiestniť na cintorín. Mnohí si urnu nechávajú doma, aby aspoň takto boli so svojím blízkymi. Ďalší popol rozptýlia na nejaké miesto. Viaceré spoločnosti však ponúkajú nadštandard.

Jednou z nich je aj švajčiarska spoločnosť Algordanza, ktorej špecialitou je tvorba krásnych diamantov. Ako je to možné? Vďaka uhlíku. Ten je totiž v ľudskom tele zastúpený v obrovskom množstve. Nachádza sa ho tu viac ako 12 kilogramov. Diamanty sú tvorené kryštalizovaným uhlíkom a technológia tvorby umelých diamantov v laboratóriách pokročila. Algordanza ponúka svoje služby až v 33 krajinách sveta a má ako jedna z dvoch spoločností na svete vlastné laboratórium.

diamantové

zdroj fotografie: youtube.com

Postup zázračnej premeny je nasledovný. Telo sa podrobí klasickej kremácii. Zostane od 4,5 do 9 kilogramov popola, ktorý je z väčšiny tvorený práve uhlíkom. Pri vyššej teplote v peci unikne do ovzdušia viac uhlíka vo forme oxidu uhličitého.

Spoločnosti stačí na výrobu vzácneho kameňa necelý pol kilogram uhlíka. Po obdržaní popola od pohrebnej firmy nasleduje test na obsah uhlíka. Ak je ho dostatok, nasleduje jeho extrakcia a prečistenie, hlavne od solí. Na to sa používajú špeciálne kyslé chemikálie. Vo výsledku ostane na 99 percent čistý uhlík. Zvyšné jedno percento tvorí boron – minerál nevyhnutný na správny rast kostí a tela.

diamantový

zdroj fotografie: youtube.com

Práve tento minerál dodáva výslednú farbu aj vzácnym modrým diamantom. A keďže boron sa nachádza aj v ľudskom tele, farba diamantu má väčšinou modrý odtieň. Všetko závisí od množstva tohto minerálu. Nájdu sa aj výnimky a výsledná farba môže byť dokonca číra. Zaujímavosťou je, že ak ľudia absolvovali chemoterapiu, tak farba je čírejšia. Zbaviť sa boronu na sto percent je takmer nemožné.

Nasleduje druhé kolo prečistenia, kde sa uhlík pod tlakom umiestni do matrice, ktorá obsahuje železo a kobalt. Tieto dva prvky odstraňujú nečistoty. Matrica v sebe obsahuje aj malý kúsok diamantu. Uhlík totiž kryštalizuje omnoho lepšie, ak sa dotýka skutočného diamantu. Nasleduje premena uhlíka na formu, ktorú nájdeš napríklad v ceruzkách – grafit.

Diamant s pridanou hodnotou

Diamant v prírode sa formuje pod obrovským tlakom a pri veľkých teplotách. Toto simulujú špeciálne stroje. Bežne trvá šesť až osem týždňov, kým sa grafit premení na diamant. Následne sa matrica rozbije a vo vnútri sa nachádza pekný, ale neopracovaný diamant. V prípade záujmu si ho klienti môžu nechať opracovať u klenotníka.

Ceny začínajú na 2564 eurách za 0,3 karátový diamant. Čím viac karátov, tým dlhšia tvorba a vyššia cena. Spoločnosť mala dokonca objednávku na 2-karátovú verziu, kde klient zaplatil 41 000 eur a jeho tvorba trvala 10 mesiacov.

Zdroj: businessinsider.com , algordanza.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech