Švajčiarsko je prvou krajinou, ktorá zakázala prípravu živých rakov vo vriacej vode

  • Varené raky sú veľmi obľúbenou pochúťkou milovníkov netypických jedál
  • Ich príprava je však veľmi drastická a raky pri nej trpia
  • Švajčiarska vláda sa preto rozhodla konať a zakázala ich prípravu zaživa
raky
facebook.com
  • Varené raky sú veľmi obľúbenou pochúťkou milovníkov netypických jedál
  • Ich príprava je však veľmi drastická a raky pri nej trpia
  • Švajčiarska vláda sa preto rozhodla konať a zakázala ich prípravu zaživa

Švajčiarsko sa tak stalo vôbec prvou krajinou sveta, ktorá podobné opatrenie zavádza. Varenie rakov zaživa sa v krajine stane ilegálnou aktivitou. Krajina argumentuje tým, že varenie živých rakov je nehumánne a zvieratá pri tom veľmi trpia. Nakoľko bude chystaný zákon účinný je ale otázne. Predsa len kontrolovať každú jednu prevádzku je takmer nemožné.

Zákon vstúpi do platnosti v marci a prikazuje každej prevádzke pripravujúcej raky uviesť nevinné tvory do stavu bezvedomia a potom ich zabiť nožom alebo elektrickou energiou. Vhodný postup si môže vybrať každý zvlášť.

Zákon bol navrhnutý tak, aby dodržiaval švajčiarsku ústavu o „dôstojnosti zvierat“, v ktorej sú zakotvené aj ďalšie zaujímavosti. Napríklad mačky by mali mať každodenný očný kontakt s inou mačkou či škrečky by mali byť chované v pároch. Zavedenie zákona o rakoch má v pláne aj Veľká Británia.

Cítia raky bolesť?

V Británii bol dokonca na pretrase návrh, ktorý by zaručil dôstojné nakladanie so všetkými kôrovcami, nielen s rakmi. Variť by sa mali dávať zmrazené alebo omráčené. Je všeobecne rozšírený názor, že väčšie kôrovce, ako sú napríklad raky, majú inú nervovú sústavu v porovnaní s nami, a teda pravdepodobne necítia bolesť tak ako ľudia. Odporcovia a aktivisti však túto teóriu nepokladajú za dôveryhodnú.

Odborníci na raky z inštitútu v Maine hovoria opak. Podľa nich rakom chýba komplexný nervový systém a nemajú mozog. Pripomínajú skôr hmyz. Aj napriek tomu, že po vložení do vriacej vody reagujú, nemali by cítiť bolesť ako ľudia alebo iné zvieratá. Podľa riaditeľa inštitútu je varenie raka niečo ako varenie hmyzu.

Nórska štúdia z roku 2005 prišla s rovnakým výsledkom. Raky jednoducho nemajú mozog, a tak necítia bolesť. Tento fakt však naopak vyvrátili vedci z Univerzity v Belfaste, ktorí v roku 2014 došli k záveru, že kôrovce cítia bolesť. Zástancovia tejto teórie chcú presadiť zmenu v zákone, ktorá by ich definovala ako zvieratá.

zdroj: dailymail.co.uk , businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech