Švajčiarsky výrobca hodiniek zámerne zničil zberateľské kúsky za pol miliardy. Dôvod prekvapí

  • Švajčiarska spoločnosť Richemont sa rozhodla pre nevídaný krok
  • Odkúpila od maloobchodných predajcov luxusné hodinky v hodnote pol miliardy eur a zničila ich
  • Cieľom bolo zabránenie ich predaju za nízke ceny a ochrana malých predajcov
hodinky
flickr
  • Švajčiarska spoločnosť Richemont sa rozhodla pre nevídaný krok
  • Odkúpila od maloobchodných predajcov luxusné hodinky v hodnote pol miliardy eur a zničila ich
  • Cieľom bolo zabránenie ich predaju za nízke ceny a ochrana malých predajcov

Švajčiarska spoločnosť Richemont sa zaoberá výrobou a predajom luxusných výrobkov. Medzi jej produkty patria šperky, potreby na písanie, oblečenie a hlavne hodinky. Do jej portfólia patrí množstvo luxusných značiek. Jednou z nich je napríklad značka Cartier, ktorá sa zaoberá výrobou šperkov a hodiniek. Práve hodinky z ich produkcie patria medzi to najlepšie. Veď nie nadarmo sa hovorí, že švajčiarske výrobky sú symbolom kvality.

Cena za luxusné hodinky predávané pod značkou Cartier začína takmer na rovnej tisícke eur. Strop je poriadne vysoko. Nie je problémom naraziť na nevýrazný model, ktorého cena presahuje hranicu 20 000 €. Okrem toho do portfólia spoločnosti spadajú aj ďalšie značky ako Piaget SA, Vacheron Constantin alebo International Watch Company. Toto všetko sú výrobcovia luxusných hodiniek.

Hodinky za tisíce eur skončili rozobraté

Nakoľko cena zodpovedá kvalite je otázne. Tu sa jedná skôr o značku, ktorú nemôže mať každý a od toho sa odvíja aj výška ceny. Ničiť takéto luxusné hodinky je na prvý pohľad poriadnym krokom vedľa. Hlavným cieľom však bolo zabrániť predaju hodiniek pod cenu a pomôcť maloobchodným predajcom. Tí majú totiž často problém so zásobami, ktoré nedokážu predať, a tak ich držia na predajni.

Čo s takýmito nepredajnými kúskami? Ak ich chce predajca predať, musí poriadne znížiť cenu. Tým pádom utrpí nielen predajca, ktorý príde o zisk, ale aj samotný výrobca. Riešenie v podobe odkúpenia nepredaných kúskov a ich následné zničenie je na prvý pohľad nelogické, pretože samotný výrobca tak či tak príde o zisky. Rozhodnutie vydal bývalý šéf Richemontu Richard Lepeu ešte pred svojim odchodom do dôhodku.

Šéf má vždy pravdu, a tak nezostávalo nič iné než príkaz splniť. Divoké vykupovanie, rozoberanie a recyklácia trvá už dva roky. Do vetra sa vyhodil tovar v hodnote pol miliardy eur. V súčasnosti sa vykupovali hodinky z európskych trhov, a to hlavne od značiek Piaget, International Watch Company či Vacheron Constantin.

Masívny výkup sa podpísal aj na ziskoch z prvého štvrťroka.Tie boli o 5 % nižšie než očakávali investori. Ich očakávanie vo výške 2,06 miliardy eur tak nebolo splnené. Výsledky z marca tohto roku sa prejavia aj na konci roka, kedy sa očakávajú nižšie celkové čísla.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech