Svet ohrozuje ďalšia gigantická automobilová kríza. General Motors plánuje zrušiť takmer 15 000 miest

  • Automobilový výrobca General Motors chystá nepopuláne opatrenia z dôvodu poklesu dopytu a sústredenia sa na nové segmenty trhu
  • O miesto by mohlo prísť takmer 15 000 pracovníkov a znižovať by sa mali aj platy všetkých, bez ohľadu na pozíciu
general motors
flickr
  • Automobilový výrobca General Motors chystá nepopuláne opatrenia z dôvodu poklesu dopytu a sústredenia sa na nové segmenty trhu
  • O miesto by mohlo prísť takmer 15 000 pracovníkov a znižovať by sa mali aj platy všetkých, bez ohľadu na pozíciu

Rúti sa svet do ďalšej automobilovej krízy? Podľa správania sa jedného z najväčších výrobcov automobilov v Amerike by to tak mohlo byť. General Motors, ktorý bol počas krízy v roku 2009 na hranici krachu, už nenecháva nič na náhodu a radšej sa pripravuje, kým všetko funguje ako má. Podľa posledných správ totiž spoločnosť očakáva celkový pokles ekonomiky. Problémom sú aj opatrenia Donalda Trumpa, ktoré sťažujú podnikateľské prostredie. Práve preto automobilka rozmýšľa či sa jej nedotknú clá na dovoz svojich automobilov do iných krajín.

sídlo

Obchodná vojna totiž nekončí. Jeden z dôvodov je aj plán prebudovania celej spoločnosti. General Motors chce totiž postupne prejsť na výrobu hybridných vozidiel, ktoré sú takou medzi zastávkou k elektromobilom. Plány ako je znižovanie počtu pracovných miest a platov by tak mohli automobilovému výrobcovi navýšiť okamžitý kapitál o 6 miliárd dolárov ročne. Náklady by sa znížili o 4,5 miliardy ročne.

Podobný postup zvolila začiatkom roka automobilka Ford. Čo sa znižovania platov týka, poklesnúť by mali o 15 % pre obyčajných zamestnancov. Pre riadiacich zamestnancov by mal byť pokles ešte vyšší. Odhadom by sa malo jednať o 25 %. Zastaví sa aj výroba v troch montážnych závodoch a dvoch motorárňach. Každý produkt, ktorý bol montovaný v montážnych závodoch v Lordstowne, Detroite a Oshawe sa prestane do konca tohto roku vyrábať.

Vo výsledku sa jedná o vozidlá Chevrolet Cruze, Chevrolet Impala sedan a Cadillac CT6. Tieto opatrenia sa dotknú takmer 15 000 pracovníkov. Všetko má aj svetlú stránku, automobilka totiž plánuje posilniť inú oblasť. Tá sa, samozrejme, týka elektromobilov a autonómnych vozidiel. Plánuje sa zdvojnásobenie počtu inžinierov už do roku 2020.

„Začali sme robiť tieto opatrenia už dnes, keď je ekonomika silná, aby sme zostali na prvých miestach na rýchlo meniacom sa trhu. Reagujeme na nové možnosti rastu, pretože chceme prispieť svetu nulovými nehodami, emisiami a zahltením,“ povedala predsedkyňa a riaditeľka General Motors Mary Barra. General Motors prechádza za posledné roky veľkými zmenami. Zbavuje sa programov, ktoré stoja obrovské peniaze. Príkladom je značka Opel v Európe.

zdroj: techcrunch.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK