Svetlana Margetová: Cez víkendy som čítala knihy o algoritmoch

  • Programovať začínala už na strednej, teraz bude na čele celého tímu ľudí. Miluje Python, no nepohrdne ani iným jazykom. Tento rok sa chystá testovať svoj projekt v Dánsku, neskôr aj v Silicon Valley. Vie, že piccolo neexistuje a namiesto svojej fotky má čiernu mačku. Svetlana Margetová.
image_1397685136.jpeg
  • Programovať začínala už na strednej, teraz bude na čele celého tímu ľudí. Miluje Python, no nepohrdne ani iným jazykom. Tento rok sa chystá testovať svoj projekt v Dánsku, neskôr aj v Silicon Valley. Vie, že piccolo neexistuje a namiesto svojej fotky má čiernu mačku. Svetlana Margetová.

Začnem priamo. Vraj ťa prijali na pozíciu, kde budeš riadiť skúsený tím ľudí, pričom s tým nemáš veľmi skúsenosti. Je to pravda?

Áno, momentálne nastupujem do novej práce, kde by som chcela získať viac skúseností popri práci na svojich projektoch a činnostiach spojených s Waterfall. Uvedomujem si, že moji kolegovia budú starší, ale myslím si, že si budeme rozumieť.

Aký je to pocit?

Pocit je to naozaj zvláštny, lebo doteraz som pracovala vždy iba ako programátor alebo tester vo verejných firmách. S podobnou prácou som mala skúsenosti vo viacerých mojich alebo iných projektoch a aj teraz v rámci práce pre klientov Waterfall. Verím, že budeme s kolegami vychádzať.

Nie je veľmi časté vidieť ženu-programátorku. No o to je to cennejšie. Ako si sa k tomu dostala?

K programovaniu som sa dostala už na strednej škole, kde som robila jednoduché webstránky v HTML/CSS. No naplno som sa tomu začala venovať až počas štúdia na Ekonomickej univerzite. Cez víkendy som čítala knihy o algoritmoch a programátorskom myslení, začala som v C a C++. V rámci bakalárky som sa učila PHP, ktorému som sa potom istý čas aj venovala. Momentálne už takmer dva roky programujem v Pythone, Angulari a NodeJS. Snažím sa pritom kombinovať rôzne metódy vývoja podľa toho, aká je vhodná pre daný projekt.

Programovanie asi nie je len čisté písanie kódu. Ak by si mala jednu vetu, ako by si definovala programátorskú prácu?

Súhlasím, nie je. Programovanie v sebe zahrňa logické myslenie, schopnosť veci analyzovať, rozložiť problém na čo najmenšie časti a pozerať sa na veci okolo ako na objekty, s ktorými môžeme pracovať, pričom je veľmi dôležité dbať na znovupoužiteľnosť a optimalizáciu kódu.

zdroj: waterfall

Ak by si nebola programátorkou, čo by si robila?

Ak by som sa nevenovala programovaniu, asi by som bola dizajnérom alebo sa venovala niečomu v oblasti marketingu. Aj keď som dizajn nikdy neštudovala, myslím si, že som pomerne kreatívna osoba. Mám rada tvorbu grafiky vo Photoshope a rada vymýšľam rôzne kreatívne kampane. Mám mnoho nápadov, ktoré nemám príležitosť momentálne uskutočniť.

Neustále ospevuješ jeden programovací jazyk – Python. Máš s ním taký dobrý vzťah?

Jasné, Python je naozaj skvelý. Je pravda, že každý programátor má svoj programovací jazyk. Python je oveľa modulárnejší, výkonnejší a pracuje sa v ňom rýchlejšie. Ale momentálne na Slovensku ani v Česku nie je rozšírený a populárny a má veľmi malú komunitu ľudí. Aj to je dôvod, prečo je takmer nemožné nájsť si prácu ako Python developer.

Musím však úprimne priznať, že aj keď je Python naozaj skvelý, nie je vhodný na každý typ projektu. Ja používam konkrétne framework FLASK pre menšie aplikácie. Veľké škálovateľné aplikácie vyvíjam v Djangu, kde už dokážem naprogramovať takmer všetko za veľmi krátky čas.

Viem o dvoch vašich projektoch – WTFall a s ním spojený DiscoverCity. Na čom ešte teraz pracuješ?

WTFall nie je ani projekt v pravom zmysle slova. Je skôr strechou pre všetky naše projekty, na ktorých pracujeme. V rámci neho by sme radi ponúkli našu prácu aj klientom, čím si niečo zarobíme a pokryjeme prvé výdavky spojené s vývojom našich projektov.

Momentálne pracujeme v tíme aj na aplikácii NoteTaker, ktorá bude mať podobný účel ako Evernote, len s viacerými a prehľadnejšími funkciami a možnosťou hromadných akcií pre viacerých používateľov. Beta je už hotová, momentálne pracujeme s kolegami iba na úprave frontendu. Spúšťame tiež projekt WheelMap a DiscoverEvents, ktoré sú vybudované na rovnakej platforme, ale obsahujú odlišné funkcie a sú považované za samostatné produkty.

Okrem DiscoverCity a DiscoverEvents vyvíjame s kolegami vlastný CRM systém pre efektívnejšiu správu klientov v rozdielnych priečinkoch alebo tiež vlastný CMS systém v Djangu. Ten bude aj s možnosťami inštalácie admina do e-shopov, blogov a podobne. Dizajn si bude môcť každý prispôsobiť. Inak, pre tých, ktorí majú záujem, robíme aj Django školenia zamerané na Single Page vývoj.

WTFall sa zaoberá dizajnom, web stránkami a mobilnými aplikáciami. Takých firiem je na trhu mnoho. Čím sa líšite? Aká je vaša pridaná hodnota?

Áno, takých firiem je naozaj mnoho. My sa však špecializujeme najmä na zahraničný trh, kde je stále pomerne málo firiem vyvíjajúcich v Pythone a venujeme sa pomerne špecifickým aplikáciám.

Okrem klasických webov vyvíjame rôzne geolokalizačné služby, algoritmy do projektov a tiež programujeme väčšinou pomocou Single Page App vývoja. To znamená, že projekty klientom dodávame s plnou funkcionalitou niekedy aj do dvoch týždňov od zadania.

zdroj: wtfall.com

Pri názve Waterfall išlo skôr o ideu vodopádu alebo tak trochu provokáciu so skratkou projektu – WTF?

Názov symbolizuje naozaj ideu vodopádu, všetci v tíme máme radi vodu. (smiech) Mnoho ľudí sa ma pýta, čo sa skrývalo za názvom našej spoločnosti. Párkrát som mala chuť napísať, že jedného z nás vytopilo počas zakladania firmy, ale v skutočnosti sa cítime byť svieži ako vodopád padajúci na skaly a otvorení novým príležitostiam. Momentálne sme napríklad aj vo finále súťaže v USA, kde chceme našim projektom podporiť digitalizáciu Spojených štátov.

Spojené štáty ešte potrebujú digitalizáciu? Ako im v tom viete pomôcť?

Ano potrebujú. My robíme interaktívne mapy, ktoré budú obsahovať rôzne datasety s rýchlou odozvou. Napríklad budeme zobrazovať – online aj v mobile – miesta dostupné pre ľudí na vozíkoch.

DiscoverCity ste spustili v Dánsku, nie je to slovenská záležitosť. Aká je myšlienka projektu?

DiscoverCity bude časom aj na Slovensku. Chceme ho rozšíriť na všetky mestá po svete. Po Dánsku sa chystáme na USA. Hlavnou myšlienkou projektu najprv bolo vytvoriť interaktívne mapy. Potom sme si definovali, čo by sa na nich mohlo zobrazovať a rozdelili sme ich do troch sekcií – DiscoverEvents, WheelMap a DiscoverCity. V každej z nich budú samostatné podkategórie so samostatnými funkciami aplikácie, všetko však na podobnom princípe.

Prečo práve Dánsko?

Dánsko sme si vybrali preto, lebo náš grafik žije a študuje v Dánsku a je to väčšia krajina aj mesto s viacerými študentmi. Je to teda miesto, kde by bolo projekt vhodné spustiť a otestovať. Do Dánska chodia na štúdiá aj slovenskí študenti. A práve im sme chceli pomôcť s poznávaním mesta, možnosťami, ktoré môžu využiť a čomu sa môžu venovať.

V lete sa chystáme všetci na návštevu tejto krásnej krajiny.

Keď som pozeral váš tím na webe, máte poriadny zverinec. Zdajú sa vám zvieracie tváre lepšie než tie vaše?

Už čoskoro budú naše originálne fotky. Momentálne sa čaká s fotkou iba na mňa, všetci ostatní už svoje majú. Problém je, že ja sa nerada fotím a na každej fotke vyzerám na 15 až 17 rokov. Preto to odkladám. Ale áno, zvieratá máme všetci celkom radi a mali sme aj veľa pozitívnych reakcií na sekciu Team od klientov.

 zdroj: wtfall.com

Ak som sa správne dočítal, pracovala si aj na niečom pre spoločnosť zo Silicon Valley. Je tak?

Áno, pracovala som remote na projekte, ktorý sa volal Brand Reporter a umožňoval ľuďom pomocou mobilných aplikácií overiť dôveryhodnosť produktu. Pôvodne som reagovala na pozíciu developera, no časom som zistila, že primárne vyvíjajú v inom jazyku, akému sa venujem ja. Ponúkli mi možnosť spolupráce v Angulari s tým, že backend sa medzitým doučím a výplatu mi budú posielať na môj osobný Paypall účet.

Predtým, ešte počas vysokej, som tiež pracovala pre kamaráta z Ameriky na jeho projekte. Bolo to iba čiastočne v rámci získavania skúseností. Chcela som vidieť fungovanie a myslenie firiem v Silicon Valley.

V čom je tá práca iná?

Spôsob vedenia projektov a komunikácia sa od Slovenska pomerne líšia. Väčšinou používajú svoje vlastne naprogramované systémy na komunikáciu a spoločné programovanie. Vždy bolo všetko načas zosynchronizované a úlohy boli zadávané na Trello. Meetingy som s nimi mala cez skype väčšinou o siedmej večer nášho času.

Nechystáš sa tam?

Rozhodne áno. Len momentálne nemám ešte možnosť vycestovať do Ameriky kvôli problémom s vízami a musím vybaviť dodatočné potvrdenia. Aj preto som sa rozhodla zamestnať sa a počkať, kým sa moja situácia zlepší. Medzitým sa budem naplno venovať vývoju. Predsalen, je lepšie ísť tam s hotovými, plne funkčnými produktmi. Možnosť práce v USA som už dostala. Taktiež som mala veľmi pozitívne odozvy na naše projekty v rámci vytvorenia DataSetu pre USA.

Presuňme sa zo Silicon Valley na Slovensko. Ako vidíš slovenskú startupovú scénu? Sleduješ ju?

Slovenskú startupovú scénu sledujem priamo, keďže som jej aktívnym členom. Myslím, si, že oproti Česku nie je až natoľko rozvinutá a populárna, ale máme tu mnoho úspešných a zaujímavých projektov a mentorov, ktorí vždy pomôžu. Mám rada startupové eventy, kde sa môžem mnoho naučiť nielen z vývoja alebo získať aj feedback na svoje projekty. Je to tiež možnosť vidieť reakcie užívateľov na rôzne aplikácie, čo sa mi naozaj páči.

Máš v oku nejaký potenciálny startup, ktorý by to mohol dotiahnuť ďaleko?

Myslím, že sli.do to dotiahne naozaj ďaleko. Okrem neho ešte vidím veľmi úspešne projekt Datamolino. No a dúfam, že aj Waterfall s našimi projektami (úsmev).

Túto otázku mám najradšej. Piješ kávu?

Ano, kávu milujem, mám doma vlastný kávovar a deň bez kávy (alebo viacerých) si neviem ani predstaviť. Síce sa snažím ľudom už pár rokov vysvetliť, že piccolo je vlastne malé espresso, je to neúspešný boj. To ale môj pozitívny vzťah ku káve nemení (úsmev).

Zdroj: shutterstock.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá