Svetobežníčka Michaela zakotvila na Islande: Navštívila som aj pirátske ostrovy, kde unášali turistov

  • Michaela nám prezradila, ako vyzerá život slobodnej cestovateľky s bábätkom
  • Spoločne so synom sa usadili na očarujúcom Islande
Titulná fotka k článku s Michaelou
Michaela Chebeňová
  • Michaela nám prezradila, ako vyzerá život slobodnej cestovateľky s bábätkom
  • Spoločne so synom sa usadili na očarujúcom Islande

Cestovať s ratolesťou nemusí byť až taká veda. Ale čo v prípade, keď si chceš užívať a tvoj život zaskočí veľmi nečakaná správa. Aká? O deväť mesiacov príde na svet nový prírastok do rodiny.

Takýto príbeh sprevádza Michaelu Chebeňovú, ktorá zo Slovenska odišla v roku 2015. Malého Elia nosila v brušku už počas objavovania rôznych častí sveta, ale nakoniec sa predsa len potrebovali niekde usadiť. A tak sa aj stalo a momentálne žijú na severe Európy.

Z karieristky zameranej na stáže a dosahovanie cieľov sa nakoniec stala cestovateľka, ktorá stavia na prvé miesto zážitky, priateľstvá a plnenie snov.

Dnes, aj s prestávkami, žije na Islande už 7 rokov a objasnila nám to, ako vyzerá tamojšie živobytie, čo sa jej prihodilo počas tehotenstva v Ázii, čo všetko musela zvládať ako slobodná mamička, cestovateľka po svete, a veľa iných zaujímavostí, ktoré ju sprevádzali na ceste jej šialeným životom.

  • Prečo musela zrušiť cestovanie po juhovýchodnej Ázii?
  • Čo ju cestovanie s bábätkom naučilo?
  • Aké klady a zápory má cestovanie s bábätkom?
  • Ako vyzerá život slobodnej mamičky na Islande?

Čo ťa najviac poháňa na cestách?

Na smrteľnej posteli nebudem rozmýšľať o tom, koľko hodín som strávila v práci, ale o tom, či táto jazda stála naozaj za to. A tak sa rozbehol život, o ktorom som si dovtedy myslela, že nie je možné zrealizovať. K tomu sa nečakane pridal aj nový parťák, môj syn Elio, ktorého príchod bola naozaj bláznivá story.

Môžeš mi ten bláznivý príbeh trochu viac priblížiť?

Byť tehotná v Thajsku v prvom covidovom lockdowne a zaseknutá na ostrove, to chce dávku odvahy. Ale všetko sme zvládli a Elio je teraz ten najlepší parťák. O chvíľu bude mať dva roky a ja stále nemôžem uveriť tomu, že som mama.

Ako k tomu došlo?

Pracovala som v bare, kde som stretla otca môjho syna. Zhodou okolností tam pracoval tiež. Je to Argentínec a pravdepodobne aj osudová love story, z ktorého vzišlo dieťa. 

Najhoršie na tom bolo, že v tom období začínal covid. Nevedeli sme, čo budeme robiť, nemali sme víza, nemali sme peniaze. Musela som sa rozhodnúť. No už v tom čase som vedela, že s ním ostať nechcem. Do tehotenstva som išla s tým, že budem slobodná mamka.

Takže cestovať začal už v brušku?

Predstav si situáciu na začiatku covidu, kedy sa všetky lety po celom svete rušili. Po viac ako 4-mesačnom cestovaní som sa dozvedela, že som tehotná a objavovanie juhovýchodnej Ázie sme museli stopnúť, lebo všetky ostatné lety boli zrušené.

V jeho šiestich mesiacoch sme počas covidu odišli na pol roka na Island a onedlho na to na dva mesiace do Južnej Ameriky. Neskôr sme dali krátku dovolenku v Španielsku a zase sa vydali naspäť na Island.

Čoskoro bude mať dva roky. Ako podľa teba vníma cestovanie?

Elio je úplne rovnaký ako jeho rodičia. Miluje aktivity a byť v pohybe. Nové veci sú pre neho zaujímavé. Lietadlo zvláda úplne famózne, no uvidíme neskôr, ako to bude prebiehať, pretože všetko sa neskutočne rýchlo mení.

Zmeny prostredia ani času mu zatiaľ nerobili vôbec problém, takže podľa mňa je to pozitívne. Vidí stále nové veci, nové kultúry, stretáva sa rôznymi jazykmi a učí sa prispôsobovať danej situácii a podmienkam, aké nastávajú. Myslím si, že je to najlepšia škola do života.

Kde všade vo svete už s tebou bol?

Boli sme v Brazílii a neskôr sme sa išli zoznámiť s druhou časťou jeho rodiny v Argentíne. Jeho otec pochádza z Mendozy, čo je svetové centrum vína, a mali sme možnosť navštíviť aj Patagóniu a Španielsko.

Do sveta si išla spoznávať nové kultúry. Máš na to čas popri starostlivosti o syna?

Všetko sa dá, keď sa chce. Treba na to ale dvoch, obzvlášť pri takom malom dieťati. Samozrejme, mala som možnosť bližšie spoznať argentínsku kultúru, no je to všetko trošku viac obmedzené. S dieťaťom sa nedá robiť všetko. To sa s vekom, našťastie, mení a ja verím, že o chvíľu to bude ako po starom.

Čo ťa cestovanie so synom naučilo?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá