Svetové burzy strácaju stabilitu. Za všetko môže kontroverzné opatrenie prezidenta Trumpa

  • Kvôli obavám zo začiatku obchodnej vojny investori zvyšujú opatrnosť.
  • Za všetko môže prezident Trump
  • Tvrdohlavá hlava Ameriky sa totiž rozhodla vyrubiť Číne dovozné clá a následok na seba nenechal dlho čakať
trump
flickr.com
  • Kvôli obavám zo začiatku obchodnej vojny investori zvyšujú opatrnosť.
  • Za všetko môže prezident Trump
  • Tvrdohlavá hlava Ameriky sa totiž rozhodla vyrubiť Číne dovozné clá a následok na seba nenechal dlho čakať

Toto opatrenie vzbudilo v investičnom svete strach. Investori sledujú, ako sa bude celá situácia vyvíjať. Je však isté, že sa ešte trošku vyostrí. Po tom, čo Donald Trump vo štvrtok potvrdil zavedenie cla na produkty z Číny, pohrozila dnes odvetou aj samotná Čína, ktorá chystá protiopatrenia. Paradoxom je, že Trumpov krok nie je útokom na Čínu, ale odpoveďou na nekalé obchodné praktiky.

vojna

Trump chce zájsť ešte ďalej a okrem trestu v podobe cla pripravuje aj iné prekvapenia. Napríklad obmedzenie čínskych investícií na území USA. Toto opatrenie však môže byť dvojsečnou zbraňou, pretože čínski investori vytvárajú v USA nové pracovné miesta. Trump aj napriek týmto opatreniam necíti proti Číne nenávisť a Amerika sa pasovala za priateľa Číny

mäso

Nebezpečná hra bez víťaza

Čína na hru Ameriky pristúpila a chystá podobné prekvapenia. Napríklad plánuje vyrubiť clo vo výške 25 % na bravčové mäso. Celková hodnota cla na zahrnuté americké výrobky by mala byť na úrovni 2,43 miliardy eur. Na dovážané ovocie a alkohol budú vyrubené clá vo výške 15 %. Podobné čísla sa budú týkať odpadu z hliníka a napríklad aj oceľových rúr.

oceľ

Samozrejme, keď sa začnú medzi sebou biť dve najväčšie ekonomiky na svete, odrazí sa to aj na náladách búrz. Obavy z obchodnej vojny narastajú a je možné, že naozaj vypukne a stiahne so sebou aj ďalšie krajiny, ktoré budú bojovať po boku svojho favorita. Výsledky takéhoto boja by boli určite katastrofálne. Samotná Čína dúfa, že k tomu najhoršiemu nedôjde a tvrdí, že z tohto boja nevyjde víťazne ani jedna z krajín.

A ako to vyzerá na svetových burzách? Ak sa pozrieme na výkon burzy na Wall Street, táto po Trumpovom oznámení poklesla o tri percentá. Po poklese v Amerike nasledoval dominový efekt. Najprv prišiel pokles v Ázii a následne aj v Európe. Najviac si to však odniesli v Japonsku, kde sa hodnota burzy prepadla o viac ako štyri percentá. Či sa dočkáme ešte vyšších čísel, ukážu najbližšie týždne.

zdroj: bloomberg.com , cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech