Svetové médiá reagujú na Matoviča: Výmenu nazvali rošádou, spomínajú pizzu a väčšina vidí ako príčinu sporu Sputnik V

  • Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už nejaký čas plní titulky zahraničných médií
  • Od utajeného nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, cez urážku Ukrajincov, po vládnu krízu
  • Teraz sa znovu objavil na titulkoch médií po celom svete. Niektoré média kritikov nešetrili
  • Zahraničné médiá najčastejšie vidia príčinu koaličnej krízy v nákupe Sputniku V
Matovič Heger
TASR/Pavol Zachar
  • Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už nejaký čas plní titulky zahraničných médií
  • Od utajeného nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, cez urážku Ukrajincov, po vládnu krízu
  • Teraz sa znovu objavil na titulkoch médií po celom svete. Niektoré média kritikov nešetrili
  • Zahraničné médiá najčastejšie vidia príčinu koaličnej krízy v nákupe Sputniku V

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) už nejaký čas plní titulky zahraničných médií. Od utajeného nákupu ruskej vakcíny Sputnik V, cez urážku Ukrajincov, po vládnu krízu. Teraz sa znovu objavil na titulkoch médií po celom svete. Dôvodom je jeho ohlásená výmena z ministrom financií Eduardom Hegerom.

Najviac ohlásená výmena už tradične zaujala našich najbližších susedov, ale aj niektoré médiá v Európe a v Spojených štátoch či v Rusku.

Pfizer aj výrobca Sputnika V plánujú veľké novinky, ktoré môžu zmeniť boj s pandémiou. Vyrábať vakcíny im už nestačí

Politická rošáda, tvrdia Češi

Veľká časť českých médií použila správu od Českej tlačovej kancelári ČTK. Použili ju Aktuálně.cz, Seznam Zprávy, Lidovky.cz alebo iROZHLAS. Práve titulok posledného menovaného hlása: „Politickú krízu na Slovensku má ukončiť rošáda“. Správa ČTK opisuje priebeh vládnej kríze a postoje jednotlivých aktérov. Pričom konštatuje, že vládna kríza trvala takmer mesiac. Článok tiež spomína, že Slovensko s výmenou premiérov bez vypísania nových volieb už má. Spomína prípad Roberta Fica, ktorý podal demisiu po vražde novinára Jána Kuciaka. Novú vládu potom viedol Peter Pellegrini.

Vlastné autorské články ku tejto téme vytvoril spravodajský web ČT 24iDNES.cz. Česká televízia pripomína Hegerovu nekonfliktnú povahu a umiernené vystupovanie. Redaktor Českej televízie na Slovensku Petr Obrovský, ale na svojom Twitterovom účte pripomína, že Matovič zasadne do kresla ministra financií. Redaktor uvádza, že Richard Sulík (SaS) v minulosti veľmi túžil práve po tomto ministerstve.

Najobšírnejšie celú situáciu opísal práve iDNES.cz, ktorý opísal podrobne celú koaličnú krízu. Matovičove požiadavky, demisiu ministrov a aj Sulíkove slová na zmierenie a uvarenie (či upečenie) pokrmu pre samotného Matoviča. K tomu pripojili aj krátky profil Hegera. Portál pripojil aj ďalší článok, kde opisuje reakciu slovenských médií.

Pizza končí vládnu krízu, tvrdí poľský DW

Naši severní susedia, Poliaci, tiež s napätím sledujú situáciu okolo našej vlády. Už v minulosti ich zaujal nákup Sputnika V, ktorý opísali ako Putinovu vakcínu. Teraz sa Gazeta Wyborcza opäť pustila do Matoviča. Nadpis znie: „ Zmena poradia na Slovensku. Zdroj: ruský okres.“ Jeden z najpredávanejších denníkov v Poľsku sa Slovensku venuje vo svojom prémiovom článku. Matovičov odchod priamo spája s neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V, ktorú nakúpil tajne. Gazeta nazvala Sputnik V ako „pľuvanec do tváre Európy“.

Menej kritický článok a krátky článok tiež priniesla poľská televízia TNV24.

zdroj: SITA/Marek Lukáč

Obšírnejšie sa vládnej kríze venovala poľská verzia Deutsche Welle (DW), ktorá priniesla titulok „Slovensko: Pizza končí vládnu krízu.“ DW opísali ukončenie krízy ako „Predseda slovenskej vlády oznámil svoju rezignáciu. Z kabinetu však neodíde, stane sa ministrom financií. Na jeho miesto nastúpi doterajší šéf tohto ministerstva. Do vlády sa vrátia štyria ministri. Na konci bude pizza.“

DW uvádza, že nevznikne žiadne nové ministerstvo korupcie ako sa pôvodne avizovalo. Cituje Matovičove slová o odpúšťaní a Veľkej noci. DW tiež ako rozbušku sporu uvádza ruskú vakcínu Sputnik V, popisuje konflikt v koalícii, demisie ministrov a aj riešenie. „Uvidí sa, či domáca pizza bude schopná obnoviť úsmevy spred roka, keď práve vyhrali voľby a chystali sa vstúpiť do vlády,“ dodáva na záver.

Sputnik V viní Politico aj Al Jazeera

Krátku správu priniesla aj anglicky hovoriaca verzia DW, ale išlo len o krátky súhrn koaličnej krízy. Väčšina anglicky hovoriacich médií prebrala správy od agentúr AP alebo Reuters. Slovensko sa tak ocitlo vo Washington Post aj v na spravodajskom webe televízie ABC News.

Správa krátko sumarizuje koaličnú krízu pričom nákup Sputniku V vidí ako rozbušku. Pripomína aj vysoký počet úmrtí na koronavírus, ktorému čelíme. Obe médiá vydali zhodne pôvodnú titulku: „Slovenský premiér rezignuje na ukončenie krízy okolo ruskej vakcíny“. Agentúra Reuters tiež vidí najväčší problém v koalícii v nákupe ruskej neregistrovanej vakcíny. Pri možnom konci je však opatrnejšia titulok hlása: „Kríza slovenskej vlády sa možno blíži ku koncu, pretože premiér ponúka zámenu postov.“

Igor Matovič, Sputnik V
zdroj: TASR/Jakub Kotian, TASR/František Iván

Kratšie články priniesol aj bruselský Politico a európsky Euronews, obe vidia ako príčinu koaličnej krízy nákup Sputnika V. Krátku správu priniesol aj Euractiv, ktorý ale informuje, že za koaličnú krízu môže odlišný podhľad na zvládanie pandémie koronavírusu.

Matovič zaujal aj médiá zďaleka. Krátku správu o ňom priniesli Al Jazeera a aj Agentúra Anadolu. Obe tvrdia, že za koaličnú krízu môže Sputnik V.

Je to naozaj koniec krízy? pýtajú sa Ukrajinci 

Rovnako Sputnik V môže za koaličnú krízu aj podľa ruských médií, napríklad RBC uvádza, že „Konflikt sa začal po tom, čo sa Matovič rozhodol kúpiť ruskú vakcínu proti koronavírusu. Niektorí z koaličných partnerov s tým nesúhlasili a domnievajú sa, že je potrebné počkať na schválenie lieku európskym regulačným orgánom.“

zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Ukrajinsky portál European Pravda koalíciu vôbec nešetrí. Uvádza mierny postoj Veroniky Remišovej (Za ľudí), ktorý budil obavy. Ďalej uvádza, že Remišová oznámila svoju rezignáciu, ak neodstúpi Matovič. „Matovič skrátka nemal šancu oddialiť svoju rezignáciu,“ uvádza. Portál sa aj tak pýta, či to je naozaj koniec krízy. Podľa neho existuje stále viac otázok ako odpovedí.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech