Svetovo najlepšie mesto sa nachádza len pár kilometrov od Bratislavy

  • Rebríček 140 miest ukazuje, v ktorých sa žije najlepšie
  • Rebríček 140 miest ukazuje, v ktorých sa žije najlepšie

Nie je to ani Paríž, Tokio či Sydney. Necelých 60 kilometrov od nášho hlavného mesta sa nachádza podľa nového Economist rebríčka najlepšie mesto na život. Viedeň tak vyhrala spomedzi 140 svetových miest.

Kto rakúske hlavné mesto navštívil, nemá sa čomu čudovať. Veľkolepá architektúra, historické centrum, kultúrne vyžitie na každom kroku.

Je jedným z pár nemecky hovoriacich miest, ktoré si po vojne zachovali svoju historickú stránku a tú zároveň veľmi rozumne doplnili modernými inováciami, strategickým rozširovaním mesta, aj úzkym spatím s okolitou prírodou.

Práve vysokou starostlivosťou o mestskú zeleň sa Viedeň odlišuje od väčšiny svetových metropol.

Najlepšie mesto sveta už druhý rok v po sebe

Mesto popri svojich dominantách a kúzelných miestach má ešte dôležitejšiu rolu. Svojim obyvateľom poskytuje európsky nadštandard životnej úrovne.

Index Economist bral v mestách do úvahy viaceré faktory a Viedeň dosiahla najvyššie skóre v oblasti stability, kultúry a životného prostredia, vzdelávania a infraštruktúry a zdravotnej starostlivosti. Niet divu, že je prvá.

Momentálne ťahá rakúsku ekonomiku, ktorá patrí medzi tie najlepšie na svete, je sídlom vetvy Spojených národov, každoročne hostí mnoho medzinárodných kongresov a konferencií, ako aj vyše tri milióny turistov.

Čarovná Viedeň okúzlila tvorcov aj ostatných rebríčkov. Napríklad v rebríčku agentúry Mercer, ktorá každoročne vyhodnocuje zoznamy miest, v ktorých sa žije najlepšie. Rakúska metropola si už roky drží popredné miesto.

Rebríčky svetových miest

S výbornými výsledkami v Economist rebríčku taktiež skončili austrálske mestá ako Melbourne, Sydney a Adelaide, kanadské Calgary, Vancouver a Toronto, či japonské metropoly Osaka a Tokio. V TOP 10 skončilo aj ďalšie európske mesto – Copenhagen.

Top 10 najlepších miest

1. Viedeň, Rakúsko

2. Melbourne, Austrália

3. Sydney, Austrália

4. Osaka, Japonsko

5. Calgary, Kanada

6. Vancouver, Kanada

7. Toronto, Kanada

7. Tokio, Japan

9. Copenhagen, Dánsko

10. Adelaide, Austrália

Na najspodnejších priečkach sa umiestnili mestá z rozvojových krajín, v ktorých väčšinou prebiehajú ozbrojené útoky.

Top 10 najhorších miest

1. Damašek, Sýria

2. Lagos, Nigéria

3. Dháka, Bangladéš

4. Tripolis, Líbya

5. Karachi, Pakistan

6. Port Moresby, Papua-Nová Guinea

7. Harare, Zimbabwe

8. Douala, Kamerun

9. Alžír, Alžírsko

10. Caracas, Venezuela

Zdroj: EIU

Najnovšie video