Vzťahy Číny s veľmocami sú napäté, do Austrálie vycestuje 1 200 amerických vojakov

  • Americkí vojaci námornej rotačnej posily sa aj tento rok presunú do Austrálie, avšak s trojmesačným odkladom
  • Dôvodom je vyhrotený vzťah medzi Austráliou a Čínou v dôsledku pôvodu koronavírusu
čína usa vojaci
TASR/AP/Andy Wong, Petr David Josek
  • Americkí vojaci námornej rotačnej posily sa aj tento rok presunú do Austrálie, avšak s trojmesačným odkladom
  • Dôvodom je vyhrotený vzťah medzi Austráliou a Čínou v dôsledku pôvodu koronavírusu

Spojené štáty americké v nasledujúcich týždňoch pošlú do Austrálie 1 200 vojakov námornej rotačnej posily. Do austrálskeho mesta Darwin by sa mali dostať už začiatkom júna. USA mali vojakov vyslať už koncom marca, no kvôli riziku koronavírusu presun odvolali.

Americký minister obrany Mark Esper zakázal akúkoľvek vojenskú činnosť v zámorí. Riziko rozšírenia koronavírusu do vzdialených domorodých komunít bolo podľa informácií Stars and Stripes príliš veľké. Jeho rozhodnutie však bolo tento mesiac zrušené a americkí mariňáci sa začnú presúvať do Austrálie.

Do Austrálie príde menej vojakov než minulý rok 

Tohtoročná rotácia mala zhŕňať 2 500 vojakov rotačnej posily, čo je približne rovnaký počet ako minulý rok. Napokon ich bude o viac ako tisíc menej. Všetci z vojakov po príchode do Austrálie musia podstúpiť 14-dňovú karanténu, uviedlo Marine Corps Times.

„Námorná rotačná posila v Darwine je príkladom sily austrálsko-americkej aliancie a vysiela jasný signál o našom spoločnom záväzku regionálnej bezpečnosti,“ uviedla austrálska ministerka obrany Linda Reynolds.

amerika
zdroj: Unsplash/Hannah Skelly

Číne sa nepáči austrálska kritika

Podľa informácie webovej stránky South China Morning Post sú vzťahy medzi Čínou a Austráliou kvôli koronakríze vyhrotené. Austrálčania pred nejakým časom apelovali na Čínu, aby nezávisle vyšetrila pôvod koronavírusu. Číne sa tento postoj nepáči.

Ako odvetu preto čínski predstavitelia komunistickej strany údajne uvalili 80-percentné clo na jačmeň dovážaný z Austrálie. Okrem toho pozastavili dovoz štyrom austrálskym dodávateľom hovädzieho mäsa. To je dôvod, prečo vojaci námornej rotačnej posily opäť pocestujú do Austrálie.

Rotačná flotila má cvičiť austrálskych vojakov 

Americká námorná rotačná posila-Darwin je americká iniciatíva, ktorej úlohou je prehĺbiť vzájomnú vojenskú pomoc a schopnosť vojensky kooperovať medzi americkou a austrálskou armádou. Podporuje vojakov v Indicko-tichomorskom regióne. Snaží sa o rovnomenné rozdelenie vojenských síl v prípade regionálnej krízy.

Nasadenie americkej námornej rotačnej posily do Austrálie má dlhoročnú históriu. Počiatky siahajú do roku 2011, kedy bývala predsedkyňa austrálskej vlády Julia Gillard a vtedajší americký prezident Barack Obama dospeli k dohode. Od roku 2012 tak americkí námorní vojaci pravidelne, na šesť mesiacov, chodievajú do austrálskeho mesta Darwin cvičiť austrálskych vojakov.

Spočiatku vyslali okolo 200 amerických vojakov, no toto číslo sa rok čo rok zvyšovalo. Ako už bolo spomenuté, tento rok by malo do Austrálie zavítať až 1 200 Američanov. „Námorní vojaci spolu s Austrálskou obrannou silou dosahujú významné výcvikové výsledky,“ skonštatovala Reynoldsová.

Zdroje: Stars and Stripes, South China Morning Post, pm.gov.au, Nautilus, Marine Corps Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá