Svoje peniaze by si mal prestať vrážať do hmotných vecí. Psychológovia tvrdia, že kľúč ku šťastiu je inde

  • Zážitky alebo hmotné veci? Túto otázku si kladie pravdepodobne každý z nás
  • Častokrát vyhrávajú práve veci, ktoré môžme vlastniť fyzicky pred zážitkami
  • Podľa psychológov robíme chybu, pretože kľúčom k šťastiu sú práve zážitky spojené s emóciami
Unsplash
  • Zážitky alebo hmotné veci? Túto otázku si kladie pravdepodobne každý z nás
  • Častokrát vyhrávajú práve veci, ktoré môžme vlastniť fyzicky pred zážitkami
  • Podľa psychológov robíme chybu, pretože kľúčom k šťastiu sú práve zážitky spojené s emóciami

Prečo by si mal svoje ťažko zarobené peniaze míňať radšej na zážitky než na hmotné veci? V prvom rade treba povedať, že peňazí nazvyš nie je nikdy dostatok. Práve preto by sme mali dôsledne zvažovať, na čo ich minieme. Množstvo z nás uprednostňuje hmotné veci, ktorých sa môžeme dotknúť alebo sa nimi pochváliť. Psychológovia však tvrdia: nemíňajte peniaze na hmotné veci. K tomuto názoru dospeli po štúdii, ktorá trvala 20 rokov. Na čo prišli?

V prvom rade treba povedať, že vlastníctvo vecí nás napĺňa iba na určitý čas. Ak si kúpiš nové auto, si nadšený. Toto nadšenie však v priebehu času upadá a zatúžiš po niečom novom. Pri ďalšej kúpe následne zvyšuješ latku. To znamená, že túžiš po ešte lepšom ako máš teraz.

Vlastníctvo vecí prináša do nášho života nepokoj. Ľudia sú totiž zvyknutí porovnávať sa s druhými. Práve preto by sme mali staviť radšej na zážitky a náš život bude spokojnejší a šťastnejší. Ako na nás pôsobia zážitky? V prvom rade treba upozorniť na to, že zážitky nie sú vlastníctvom, ale stávajú sa súčasťou nášho vnútorného ja.

Zostávajú v nás navždy. Budú tu o desať či dvadsať rokov v podobe spomienok. Ver tomu, že výstup na Mount Everest bude mať pre teba väčšiu hodnotu ako smartfón. Čím viac takýchto zážitkov máš, tým lepšie. Ďalšou výhodou je to, že v prípade zážitkov nemáš potrebu porovnávať sa tak ako v prípade vecí. Obrovským plusom je aj radosť, ktorú tieto zážitky prinášajú. Stačí očakávanie a vzrušenie, ktoré cítiš ešte pred samotným zážitkom.

Zážitok má ešte jedno obrovské plus. Vážime si ho omnoho viac, pretože netrvá večne a predstavuje iba malú čiastočku z nášho života. Naopak veci vlastníme dlhší čas, a preto prestávajú byť vzácne. Na túto tému bolo realizovaných už viacero výskumov s podobnými výsledkami. Ak sa nabudúce budeš rozhodovať medzi výstupom na Mount Everest a kúpou  ojazdené ho automobilu dvakrát porozmýšľaj nad svojím rozhodnutím.

zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech