Svojimi ihriskami na cvičenie rozhýbali Slovensko. Teraz nasleduje Rakúsko a exkluzívny Dubaj

  • Na začiatku bola skupinka chalanov, ktorá si chcela zacvičiť na čerstvom vzduchu pod holým nebom. Dnes vedú vlastný biznis s konštrukciami na cvičenie a za sebou majú desiatky úspešných projektov. Spoločnosť OCTAGO na čele so CEO Dušanom Matuškom pomaly, ale isto rastie a dostáva svet do pohybu.
octagofinal
Linda Prebreza
  • Na začiatku bola skupinka chalanov, ktorá si chcela zacvičiť na čerstvom vzduchu pod holým nebom. Dnes vedú vlastný biznis s konštrukciami na cvičenie a za sebou majú desiatky úspešných projektov. Spoločnosť OCTAGO na čele so CEO Dušanom Matuškom pomaly, ale isto rastie a dostáva svet do pohybu.

Ahoj, Dušky. OCTAGO už u nás netreba veľmi predstavovať, tak poďme rovno k aktualitám. Čo máte nové okrem priestorov, v ktorých práve sedíme?

Ahoj, Mary. Áno, momentálne sa nachádzame v našich nových priestoroch na Sliačskej, ktoré zdieľame s naším partnerom eDocu, s ktorým sme nedávno spustili aplikáciu pre naše OCTAGO ihriská. Nedávno sme rozšírili náš tím o dvoch nových kolegov, primárne na sales – Paťo sa venuje predaju konštrukcií a Sisa rozvoju našich nových služieb pre firmy. Začíname organizovať pre firmy workshopy o tom, ako cvičiť v práci, ako sa zdravšie stravovať, firemné teambuildingy alebo im prenajímame naše konštrukcie. Ihrisko totiž raz predáš, a tým to končí, my však chceme s našimi partnermi vytvárať dlhodobejší vzťah.

Je podľa teba práve spojenie produktu a s tým súvisiacej služby kľúčom k úspechu v tomto biznise?

Presne tak! Preto už dlhodobo ideme cestou vízie, že nechceme byť len firma, ktorá stavia ihriská, ale zároveň chceme ľudí edukovať. Naučíme ich, ako ihriská správne využívať a pomôžeme firmám a ich zamestnancom rozhýbať sa. Všetci totiž vieme, že sedavé zamestnanie nášmu telu neprospieva. :) Do nášho konceptu nám to zapadá aj z biznisového pohľadu, pretože práve tu je ukrytý opakovateľný biznis model.

Akou formou by ste chceli firmy a ich zamestnancov vzdelávať? 

Kurzy zameriavame na to, prečo sa vôbec hýbať, aké to má pre pracujúceho človeka výhody, ako to dokáže zvýšiť jeho produktivitu, ako to môže pomôcť predchádzať chorobám, ako využiť základné cviky pre chrbát, aby sa nehrbil alebo ako cvičiť s vlastnou váhou tela. Samozrejme všetko ide hneď do praxe. Potom sa z toho dajú vyčleniť rôzne teambuildingy alebo pravidelný cyklus cvičení.

Vy však nevzdelávate v pohybe len dospelých, ale aj deti. Povieš nám o tom viac?

Pohyb a šport chceme u ľudí podporovať už v mladom veku. Odštartovali sme projekt Rozhýb Svoju Školu, kde sme v septembri obehli celé Slovensko od východu na západ a na deviatich školách zorganizovali jednodňový festival pohybu. Decká sme učili nielen hýbať sa, ale aj zdravo jesť, sedieť či nosiť školskú tašku. Deti sú pre nás jednoducho radosť. Od učiteľov sme dostali skvelý feedback, preto chcem zohnať partnerov pre ďalší ročník.

Poďme však k tomu najdôležitejšiemu. Dopočula som sa, že sa vám podarilo získať nemalú investíciu…

Áno, už nejaký ten rok a pol sme pracovali na tom, aby sme mohli expandovať do zahraničia a na to sme potrebovali externý kapitál. Expandovať totiž plánujeme do Rakúska, kde je tých financií potrebných trochu viac. Boli sme v rokovaní s rakúskou investorskou platformou Danube Angels, ktorú sme presvedčili, že má zmysel do nás zainvestovať. V septembri sme uzavreli deal, namiesto s.r.o.-čky sme už jednoduchá spoločnosť na akcie OCTAGO CORPORATION j.s.a. a rozširujeme sa na rakúsky trh.

Čo konkrétne z tejto sumy dokážete pokryť?

Dalo nám to možnosť prijať nových ľudí do tímu, teda zvýšiť mesačné personálne náklady. Zároveň sme si mohli spraviť analýzu rakúskeho trhu a zabezpečiť business development partnera, ktorý obieha trh a zháňa nám zákazky. Okrem toho tiež ideme robiť ďalšie technické inovácie na ihriskách, ako je napríklad nová forma objímok na konštrukciách.

Ste pomerne mladá firma, mladý tím, no napriek tomu sa vám podarilo zaujať zahraničného investora. Prezradíte nám recept?  

Investori sa pozerajú predovšetkým na tím. Často ešte pred oboznámením sa s ideou projektu sledujú, či je tím schopný všetko exekuovať. Môžete mať totiž akýkoľvek dobrý nápad, ale ak tím nie je dobre zložený, investor vám peniaze nedá, pretože tím sa môže rozpadnúť. Keď je tím stabilný, investor sa pozrie, či má projekt aj biznisový potenciál a či vie vrátiť to, čo doň vloží.

Ak by som mal dať osobnú radu, ako na investorov, tak určite nebullshitovať, neukazovať tie hokejkové grafy, že keď dostanete investíciu, pôjdete raketovo hore. Ja som na to išiel skôr konzervatívnejšie a ukázal som, čoho sme schopní. Nie sme žiaden mega škálovateľný biznis, ideme na to postupne, ale o to stabilnejšie. Investorovi som preto ukázal, aké máme prognózy, čo chceme robiť, že sa chceme zamerať na služby a urobiť z OCTAGO aj niečo trochu technologickejšie. Zároveň už za nami boli výsledky. Nešli sme za investorom s prázdnymi rečami, ale povedali sme: „Pozrite sa, sme chalani, ktorí fungujú bez investície, z vlastných úspor, a sme v čiernych číslach. Máme za sebou x ihrísk a toto všetko vieme škálovať viac, ak budeme mať vaše peniaze. Máme za sebou reálnych klientov, referencie, odporúčania.“

Prečo ste sa rozhodli práve pre Rakúsko?

Z viacerých dôvodov – jednak tamojšie samosprávy aj ľudia sú viac naladení na športové žitie, mestá podporujú vznik športovísk. Zároveň je tam bonitnejšia klientela. Na Slovensku je trend taký, že keď mestá musia, tak to urobia, ale za čo najlacnejší peniaz a je im jedno, či to spĺňa nejaké normy. Naopak v Rakúsku sa nás ako prvé pýtali, či máme certifikát, a až potom sa s nami bavili ďalej.

Dopočula som sa, že máte rozpracované aj nejaké veci s Dubajom. Čo je na tom pravdy?

Je to tak. Cez našich investorov sme sa prepojili na ich biznis partnerov z Dubaja a predstavili im náš unikátny koncept OCTAGO SmartPark. Ide o inteligentné ihrisko, ktoré na svete ešte nikto nevytvoril. Obsahuje viacero elementov, ako napríklad solárne články pre USB nabíjačky, interaktívnu dotykovú info tabuľu s videami a tréningovými plánmi, Bluetooth reproduktor, termoreguláciu hrázd pre cvičenie v chladnom počasí alebo na priamom slnku, prepojenie s rozšírenou realitou pre zobrazenie animácií, senzorické trackovanie tvojho výkonu a upload priamo na cloud, kde sa vieš porovnať s ľuďmi z celého sveta a mnohé iné „fíčurky“. :) Dubajčania sú z tohto konceptu nadšení a povedali, že keďže je Dubaj najviac smart mesto na svete, tak im tam náš koncept perfektne zapadá. Držte palce, nech sa nám to v roku 2018 podarí.

Znie to skvelo! Koľko výstavba takéhoto SmartParku stojí a kedy by mohlo v Dubaji vyrásť, prípadne, čo by vám to prinieslo?

Cena takéhoto ihriska sa bude pravdepodobne pohybovať na úrovni 40.000 vzhľadom na technológie, ktoré sa nám podarí implementovať. Ak by všetko išlo podľa plánu, tak by tam ihrisko mohlo vyrásť v druhej polovici budúceho roka. Táto príležitosť nám môže priniesť extrémne zviditeľnenie, pretože by sme boli úplne prví, kto by takéto niečo postavil. Umožnilo by nám to nadviazať nové spolupráce s veľkými fitness značkami a reťazcami a licencovať im časti našich technológií. Spomenul by som tiež, že máme v Dubaji ďalšie významné prepojenie, pretože sme partnerom najväčšej asociácie kalisteniky na svete WCO pre strednú Európu. Sú tam veľmi dobre etablovaní a ochotní nám výrazne pomôcť.

Na Slovensku nie ste jediná firma, ktorá stavia konštrukcie na cvičenie. Čo konkurencia, v čom ste lepší?

Áno, postupne tu už vznikli ďalšie firmy, ktoré sa tomu venujú, no mnohé to nemajú ako core biznis. Čo sa týka kvantity výstavby a počtu workout ihrísk, na Slovensku sme zrejme najväčší. Našou konkurenčnou výhodou je to, že ihriská sami využívame a od začiatku sa pohybujeme v komunite ľudí, ktorí cvičia. Títo ľudia nám vedeli dať potrebný feedback a my sme vedeli, že napríklad hrazda má mať takýto rozmer, pretože je to pre ľudí najlepšie.

Zároveň, ako sme už spomenuli, chceme ľudí edukovať. Práve naša nová spolupráca s eDocu má umožniť ľuďom, ktorí prídu na ihrisko, dostať sa prostredníctvom QR kódu na webaplikáciu, ktorá im povie, ako na ktorom prvku cvičiť. Chceme jednoducho vytvoriť prostredie, v ktorom sa vie človek oveľa rýchlejšie naučiť na ihrisku správne cvičiť. Práve toto bol totiž problém, ktorý sme registrovali – ľudia si mysleli, že na ihrisku nemajú čo robiť, lebo to je len pre zarytých workouterov, alebo aj prišli, ale nevedeli, ako cvičiť.

Na tejto aplikácii chceme stavať ďalej a rozširovať jej funkcionality a content. Cieľom je podporiť vytváranie komunity a spájať online ľudí, ktorí chcú spolu cvičiť. Postupne pribudne mapa našich ihrísk, eventy a ďalšie zaujímavé veci. Máme napríklad nápad, ako v budúcnosti trackovať, ktorý človek bol na ktorom ihrisku alebo koľko cvikov urobil. Už sme dokonca rokovali s ďalšími investormi, ktorí by do takejto technológie zainvestovali.

Koľko ihrísk ste už postavili a na akých zaujímavých miestach ich môžeme nájsť? 

Keby sme rátali aj tie menšie po záhradách, tak je ich už takmer 50. Pomer verejných ihrísk k súkromným je približne 5 ku 1. Len v Bratislave už máme päť konštrukcií, naposledy sme postavili dve v Devínskej Novej Vsi, pričom jedna bola vonkajšia a druhá vnútorná konštrukcia, a v Mlynskej Doline priamo pod Šturákom. Naše najvzdialenejšie ihrisko stojí v Chorvátsku na ostrove Ugljan. Začali sme tiež spolupracovať s coworkingovými centrami a konštrukciu sme mali v 0100 Campuse a v januári aj v Hub Hub v Twin City.

Takže už nerobíte len vonkajšie, ale aj vnútorné konštrukcie?

Áno, tie sme pribrali do svojho portfólia začiatkom tohto roka a teraz ich viac rozbiehame. Vieme spraviť konštrukcie do hotelov, rezortov, fitness centier. V podstate ide o crossfitové konštrukcie, ktoré zahŕňajú hrazdy, bradlá, olympijské tyčky a podobne. Jednu takúto konštrukciu sme postavili aj napríklad v hoteli Danube v Bratislave. Takže ďalší OCTAGO positive hotel na konte. :)

OCTAGO o pár dní oslavuje tri roky. Ak by ste sa mali ohliadnuť späť, s akými víziami ste do toho išli a ako sa naplnili?

Od začiatku to bola primárne naša vášeň a hobby. Nešli sme do toho s tým, že poďme zarábať prachy. Z cvičenia, ktorému sme sa venovali, to prirodzene prešlo do projektu s tým, že sme od toho nič neočakávali. Chceli sme to robiť, aby aj ostatní mali priestor na cvičenie. My sme ho totiž v Piešťanoch nenašli, preto sme hľadali riešenie, ako ho tam vytvoriť. V roku 2014 sa nám to podarilo a otvorili sme najväčšie streetworkoutové ihrisko na Slovensku.

Myslím si, že za ten čas sme pomohli mnohým mestám vytvoriť pre ľudí priestor na cvičenie. Veľmi ma tešila Sereď, kde streetworkoutová komunita veľmi žije a sám starosta nám raz povedal, že keď išiel o desiatej večer okolo ihriska, bola tam taká „fullka“, že už takmer nebolo kde cvičiť, a pritom je to naozaj veľké ihrisko. Často sa mi tiež stáva, že na biznisových akciách stretávam ľudí, ktorí cvičia na našich ihriskách. Raz ma zastavil majiteľ eventovky a povedal mi, že na naše ihrisko chodí takmer každý deň cvičiť so svojimi deťmi. Zdá sa tak, že prvotná vízia pomáhať ľuďom sa zatiaľ plní a my v nej budeme pokračovať naďalej.

Napriek tomu dnes už OCTAGO nie je len hobby, ale aj biznis. Dokáže vás uživiť? 

Áno, máme normálnu mzdu. Neživí to všetkých osem členov tímu, pretože niektorí sú totiž na part time, niektorí sú platení projektovo. My v core tíme to však máme ako full time zamestnanie.

Dušky, ty pôsobíš ako CEO firmy, no zároveň ťa stále vidím na nejakej tanečnej súťaži, venuješ sa mnohým aktivitám. Ako to všetko stíhaš?

Predtým som bol naladený na dosť extrémny workoholizmus. Pracoval som od rána do večera, chodil som spať o polnoci s tým, že ma k tomu prinútil len notebook, ktorý sa mi vybil a ja som si zabudol nabíjačku v office. Potom som však istú dobu prežíval mierne vyhorenie a povedal som si, že musím trochu povoliť. Začal som viac tancovať. Dnes tancujem takmer každý deň a je to moja obrovská vášeň. Pracovná doba pre mňa končí medzi piatou a siedmou (ak netreba niečo urgente riešiť samozrejme), kedy ešte stíham nejaké stretká, a o potom už začínam tancovať, pričom niekedy idem až do jedenástej.

Tancujem latino, konkrétne Salsu, Kizombu a najviac Bachatu, v ktorej som nedávno vyhral súťaž v Prahe. Veľmi ma to chytilo aj preto, že by som rád v budúcnosti tanec učil. Vždy som sa totiž pohyboval okolo učenia – učil som matiku, fyziku, angličtinu či prezentačné zručnosti, a spojenie učenia a tanca by pre mňa bola absolútna topka. Tanec ma nabíja energiou, je pre mňa relaxom a dáva mi balanc v pracovno-súkromnom živote. Ak by mal niekto záujem, odporúčam kurzy Salsa by Norika v Bratislave. :)

Keď sme pri tom učení, ty si študoval manažment. Bola to len strata času alebo ti škola skutočne pomohla v tom, čo robíš?

Určite pomohla. Napriek tomu, že som si vždy myslel, že to budú brutálne kecy a čistá teória, akonáhle som začal pracovať na OCTAGO, zistil som, že kopec vecí sa dá reálne aplikovať do praxe. Škola mi tiež dala veľa dobrých kontaktov, dosť som sa tiež ohľadom biznisu radil s profesormi, ktorí pracovali ako manažéri v bankách a podobne. Všetko to záleží na tom, koľko do toho vložíš. Keď do toho dáš svoju energiu a budeš si zisťovať veci navyše, zo školy vieš veľa vyťažiť. To know how tam je a máš ho zadarmo, normálne si za takéto manažérske kurzy musíš slušne zaplatiť. A sú tam naozaj perfektné veci, či už leadership, psychológia predaja, účtovníctvo. Určite som pro-školský a odporúčam to aspoň vyskúšať všetkým.

Ako hovoríš, OCTAGO si rozbiehal už počas výšky. Čo považuješ za výhody, prípadne nevýhody, podnikania na škole?

Hlavnou výhodou je, že si stále študent, stále máš nejakú záchrannú sieť, stále máš ISIC a zľavnené obedy či cestovanie. :) Škola ti zároveň poskytuje čas popri nej niečo skúšať, testovať. Myslím si, že človek by mal začať čo najskôr a nemal by čakať, že až keď vyjde zo školy, začne reálny život. Akonáhle získaš náskok už na škole, po jej absolvovaní už môžeš mať na ruke tri zamestnania alebo budeš pokračovať v rozbehnutom biznise, čo sa podarilo nám s chalanmi. Ja som začal do podnikania rýpať už v prvom ročníku a skúšal som, ktorý projekt by mohol ísť. Predávali sme na Bazoši rôzne veci z Číny, keď to ešte fungovalo. :) Zároveň som si zarábal doučovaním cez portál Doučma.sk, čo bola pre mňa skvelá mini biznisová skúsenosť.

Máš na záver nejakú super radu pre začínajúcich či budúcich podnikateľov?

Veľa ľudí si myslí, že na to, aby začali biznis, potrebujú kopec peňazí. Ja si to nemyslím. My sme začali v podstate s nulou, na začiatku sme do toho dali len pár svojich eur, neskôr nám dočasne vypomohli rodičia. Je kopec biznisov, ktoré môžu študenti robiť, a nič ich to nemusí stáť. Dá sa začať v malom a treba veci testovať, osloviť pár ľudí, získavať feedback. To všetko sa dá robiť počas školy. Ja mám už teraz nejaké ďalšie biznis nápady, ktoré by som rád realizoval, ale momentálne nemám kedy, s kým a ako, lebo prioritou je pre mňa OCTAGO. Myslím si, že takéto idey dostáva kopec študentov, ale povie si, že kašľať na to, nevyjde to. Treba začať hneď, testovať v praxi a hlavne nečakať, kým príde nejaká miliónová myšlienka, ktorá ti spadne do lona.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá