Svorky robotov, honba za kométou a iné TOP tech 2014

  • Zhodnotiť rok 2014 z pohľadu technologických inovácií nie je práve najjednoduchšie – udialo sa toho totiž naozaj mnoho. Treba si však niečo vybrať a ostatok nemilosrdne nespomenúť. Ponúkame vám tak pár vecí, ktoré budú mať ešte veľké slovo.
image_1419674748.png
  • Zhodnotiť rok 2014 z pohľadu technologických inovácií nie je práve najjednoduchšie – udialo sa toho totiž naozaj mnoho. Treba si však niečo vybrať a ostatok nemilosrdne nespomenúť. Ponúkame vám tak pár vecí, ktoré budú mať ešte veľké slovo.

1. Nanotechnológia je oblasť, ktorá vzrastá raketovou rýchlosťou. Jednou z nových vízií je to, aby vedci dokázali cez injekcie vstreknúť nanoboty (miniatúrne roboty) do tela človeka, kde by vykonávali funkcie, na ktoré ich naprogramujú – napríklad liečenie rôznych chorôb. Zameriavali by sa totiž iba na choré bunky a podobne. Vo februári sa izraelskému tímu podarilo dostať do tela švába takéto nanoboty, kde sa už dokázali riadiť sami a vykonávať príkazy, na ktoré ich sem vstrekli. Týmto spôsobom by sa dala časom snáď liečiť i rakovina.

 

2. Nanotrubice v podobe veľkých uhlíkových molekúl v tvare rúrok dostali nezvyčajné tepelné a elektrické vlastnosti. V marci tím z MIT a CalTech publikoval metódu, ktorá zabezpečí vkladanie týchto nanotrubiek do chloroplastu rastliny. Táto kombinácia zabezpečila zvýšenie fotosyntézy a celkový rast rastlín o niekoľko stovák percent! Oficiálna aplikácia je však stále vzdialená, no okrem zvýšenia rastlinnej produkcie sú tu aj iné možnosti – získavať z rastlín elektrickú energiu, budovať materiály, ktoré sa sami zregenerujú či stavať budovy z materiálov, ktoré tvoria vlastnú elektrinu

 

3. Vedci z Inštitútu Maxa Plancka vyvinuli miniatúrne roboty, ktoré dokážu plávať cez krvné riečisko tak, že zároveň opravujú poškodené tkanivá, alebo prepravujú liek. Výzva, s ktorou sa museli vývojári pobiť bola taká, že prúdiaca krv má aj vnútorné trenie (viskozitu) a tiež aj rôzne rýchlosti – a to všetko im mierne bráni v pohybe. Ich reparačné krvné miniroboty majú teda najnovšie tvar mušle a využívajú princípy jej pohybu. Poháňa ich externé magnetické pole. Takéto roboty predstavujú počiatočný bod pre množstvo zdravotníckych zariadení budúcnosti.

 

 

4. Implantáty sú revolučnou metódou liečenia mnohých chorôb a poškodení. V apríli vedci z Ohio State Univerity ohlásili úspech s mikročipom – implantovali ho do tela čiastočne ochrnutého muža, aby mohol opäť pohnúť rukou. Po desaťročnom vývoji sa zariadenie s názvom Neurobridge postaralo o to, aby sa nefunkčné spojenie medzi mozgovým centrom pohybu opäť spojilo s končatinou a dokázalo tak rozkazovať svalom v ruke. Táto inovácia dáva nádej telesne postihnutým, že jedného dňa sa opäť pohnú. Pomocou prepojenia s mozgovými vlnami budeme môcť raz ovládať rôzne zariadenia myšlienkou. 

 

5. Biotechnológia produkuje neustále nové spôsoby liečby rôznych zdravotných problémov. Lekársky tím z Wroclaw Medical University kultivoval nové nervové bunky vzaté z nosa pacienta – a chirurgicky ich vložil do jeho miechy. Transplantované bunky stimulovali oddelené nervové vlákna k novému rastu, a tak sa opäť zrástli. Tým premostili poškodenú časť miechy a umožnili tak pacientovi znovu chodiť. Táto inovácia dokázala, že zničený nervový systém môže byť raz znovu opravený. 

 

6. Bezpilotné dróny majú už teraz poriadny počet funkcií, ako napríklad nakrúcanie, ale aj monitorovanie prostredia či špionáž. Ďalšou funkciou sa však stala aj donáška tovaru. Minulý rok už s tým experimentovali Číňania, teraz však dróny naozaj vzali na seba úlohu doručovateľov balíkov. V auguste Google využil dróny na doručenie čokolády na farmu v Queenslande, nesmieme však zabudnúť ani na známy Amazon, či DHL a podobne, ktorý nasledovali tento trend tiež.

 

7. Roboty sa využívajú v mnohých priemyselných odvetviach, no spraviť z nich roj – tak vtedy dokážu neuveriteľné veci! V auguste spojili na Harvarde 1,000 mini robotov, čo je najväčšia robotická svorka vôbec. Dokázala sa zhromažďovať do naprogramovaných tvarov. Tento výskum je beh na dlhú trať, no jeho výsledkom raz bude niečo ako samomontáž, ktorá by mohla spraviť revolúciu v stavebníctve a konštrukciách.

 

8. 3D tlač je jednou z novších technológií, no získala si poriadne postavenie a širokú funkcionalitu. Od stavieb domov (Čína, Amsterdam) cez tlač jedla, tlač rôznych predmetov, dokonca zbraní (ACP 45), až po tlačenie vo vesmíre (na Medzinárodnej vesmírnej stanici). Využívať sa začali rôzne materiály – od plastov cez kovy až po jedlo. Vedci z Princetonu vytvorili dokonca 3D tlač, ktorá tlačí až z piatich rôznych materiálov a vytlačili kontaktnú šošovku.

 

9. Vesmír – v novembri rezonovala naháňačka kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko – po 10 rokoch od štartu sondy Rosetta z Európskej vesmírnej agentúry sa tímu vedcov podarilo 12.novembra pristáť na letiacej kométe modulom Philae, ktorý sa z Rosetty oddelil. India sa dostala k Marsu – na jeho obežnú dráhu vďaka orbiteru MOM, NASA úspešne vypustila kozmickú loď Orion, čo je jedným z prvých krokov na prieskum Marsu s ľudskou posádkou.

 

10. Jednou z najzaujímavejších inovácií bol tiež švajčiarsky prenosný systém s názvom Sunflower. Využíva slnečné svetlo na výrobu elektriny – no celkový spôsob je dômyselnejší ako klasické solárne panely. Sunflower sa skladá z 36 zrkadiel, ktoré sú uložené v jednom celku na spôsob slnečnice a sústreďujú slnečné lúče do jedného bodu, čím zvyšujú koncentráciu a efektivitu slnečného žiarenia. Do roku 2017 by sa mali dostať na trh.

Zdroj: iflscience.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá