Taiwan trhol svetový rekord. Dúha na oblohe vydržala tak dlho ako nikdy predtým

  • Nie je dúha ako dúha. O tom sa presvedčili študenti univerzity v taiwanskom meste Tchaj-pej
  • Dúha, ktorá sa vytvorila nad budovou univerzity, im spríjemňovala celý deň
  • Okrem toho prekonala doterajší šesťhodinový svetový rekord
pexels.com
  • Nie je dúha ako dúha. O tom sa presvedčili študenti univerzity v taiwanskom meste Tchaj-pej
  • Dúha, ktorá sa vytvorila nad budovou univerzity, im spríjemňovala celý deň
  • Okrem toho prekonala doterajší šesťhodinový svetový rekord

Na vznik dúhy sú potrebné dve ingrediencie. Prvou je slnko a druhou poriadne vlhký vzduch. Za ideálnych podmienok tak môže dôjsť k lomu svetla, ktoré prechádza kvapkou vody vo vzduchu. Svetlo je tvorené z viacerých farebných zložiek. Práve kvapka funguje ako rozdeľovač bieleho svetla na jednotlivé farebné zložky. Typická dúha obsahuje sedem farieb: červenú, modrú, zelenú, žltú, oranžovú, tmavomodrú a fialovú.

Dúhu majú radi malí i veľkí, jednoducho všetci. Ak sa niekde objaví, okamžite si ju fotia. Ale treba sa poponáhľať. Trvanlivosť dúhy je totiž porovnateľná s trvanlivosťou mlieka na obedňajšom slnku. Ako rýchlo sa zvykne objaviť, tak rýchlo sa zvykne vypariť. Často sú to len minúty až desiatky minút. Sem-tam sa však stane výnimka a dúha nie a nie zmiznúť. Posledný takýto známy prípad sa stal na Taiwane. A to rovno na mieste, kde tento úkaz mohlo pozorovať obrovské množstvo ľudí.

Univerzita čínskej kultúry v meste Tchaj-pej sa tak dostala do dúhového objatia presne o 6:57 v ranných hodinách. Študenti samozrejme čakali, že zmizne po pár minútach, a tak si ju začali fotiť. Minúty však plynuli a na dúhe nebolo badať žiadne známky miznutia. Po štyroch hodinách bolo takmer isté, že táto dúha je jednoducho výnimočná.

Nadšení profesori na dúhu upozornili všetkých študentov a povedali im, aby nespúšťali oči z oblohy. Atmosféra v škole bola aj napriek tomu podobná ako v iné dni. Eufória sa spustila po tom, čo dúha prekonala trvanlivosť 6 hodín. Tento čas bol totiž zlomový. Bol prekonaný doterajší svetový rekord. Celé divadlo trvalo približne ďalšie 3 hodiny a následne dúha pomaly zmizla. Mnoho študentov si určite prialo, aby tam ostala večne.

Čo bolo však príčinou tohto rekordne dlhého javu? Za všetko môže, samozrejme, klíma. Vlhké monzúny každoročne prinesú k pevnine obrovské množstvo čiastočiek vody, ktorá sa v týchto miestach koncentruje v rekordnom množstve. Jasná obloha poskytne dostatok slnečných lúčov. Keďže je vo vzduchu extrémna vlhkosť, ktorá len tak neopadne, neprekvapí dlhá trvanlivosť podobných úkazov.

zdroj: curiosity.com , taiwannews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech