Takto EÚ pomáha Slovákom rozbehnúť si vlastný biznis či žiť ekologickejšie  

  • Od vstupu do EÚ do konca roku 2015 Slovensko z rozpočtu EÚ čerpalo spolu viac ako 18,6 miliardy eur
  • Do roku 2020 je vyčlenených na podporu malých a stredných podnikov až 2,3 miliardy eur
  • Čo z týchto peňazí máš ty ako Európan?
bumaaaaaaaaa
pixabay.com,unsplash.com
  • Od vstupu do EÚ do konca roku 2015 Slovensko z rozpočtu EÚ čerpalo spolu viac ako 18,6 miliardy eur
  • Do roku 2020 je vyčlenených na podporu malých a stredných podnikov až 2,3 miliardy eur
  • Čo z týchto peňazí máš ty ako Európan?

Členstvo v Európskej únii mnohí z nás berú ako samozrejmosť. Z tohto vzťahu nám plynie množstvo výhod, ktorých by si sa určite nechcel vzdať. Predsa len, vieš si predstaviť, že by si sa pri cestovaní do Rakúska musel preukázať pasom, že by si nemal možnosť vycestovať na študijný pobyt, nemal by si možnosť vyskúšať si prácu v zahraničí a o zákaze plastov by sa nám ani neprisnilo a za pár rokov by sme sa doslova zasypali plastovým odpadom?

Či už sa nám to páči alebo nie, EÚ do našej krajiny nalieva množstvo finančných prostriedkov. Samozrejme aj EÚ má svoje muchy. Stačí sa pozrieť na niektoré nezmyselné regulácie, medzi ktoré patrí zákaz klasických žiaroviek, obmedzenie príkonu vysávačov či zmeny v servírovaní olivového oleja. To, či sa takéto „banality” budú v tejto inštitúcii rozoberať a schvaľovať, však môžeš v konečnom dôsledku ovplyvniť aj tým, že pôjdeš v sobotu voliť.

Koľko eur vlastne Slovensko čerpá z EÚ?

Od vstupu do EÚ do konca roku 2015 Slovensko z rozpočtu EÚ čerpalo spolu viac ako 18,6 miliardy eur. Ak sa odpočíta to, čím do rozpočtu prispelo, tak čistá finančná pozícia Slovenska voči EÚ bola viac ako 12,1 miliardy eur. Počas aktuálneho programového obdobia 2014-2020 môžeme využiť ďalších 15,3 miliárd eur.

zdroj: pixabay.com

Takže, čo všetko vďaka peniazom z EÚ môžeš?

Môžeš si dobre zarobiť v zahraničí

Vďaka svojmu občianstvu v EÚ máš celú Európu na dosah. Či už chceš byť hasičom v Rakúsku alebo elektrikárom v Estónsku, máš právo žiť a pracovať v ktorejkoľvek krajine EÚ. Stačí ti zdravotné poistenie a dôkaz, že sa o seba vieš finančne postarať.

zdroj: pixabay.com

Pomôcť ti k tomu môže aj portál EURES, na ktorom nájdeš viac než 1,3 milióna potenciálnych pracovných príležitostí a o pomoc tu môžeš požiadať aj poradcu, ktorý ti pomôže s ich hľadaním. Ak máš 18 až 35 rokov, môžeš využiť iniciatívu Tvoje prvé pracovné miesto EURES, ktorá ponúka napríklad príspevok na cestu na pracovný pohovor v zahraničí.

Môžeš si rozbehnúť biznis

Chceš si otvoriť kaderníctvo v Belgicku alebo pracovať ako odborný poradca v Chorvátsku? Vďaka jednotnému trhu môžeš ponúkať svoje výrobky alebo služby viac ako 500 miliónom spotrebiteľov. Tovar, ľudia a kapitál sa môžu medzi krajinami voľne pohybovať, a preto sa so svojím podnikaním môžeš presadiť kdekoľvek.  

Ak máš dobrý nápad, EÚ ti poskytne finančnú podporu cez široké spektrum miestnych, regionálnych a vnútroštátnych iniciatív. Či už rozbiehaš nové podnikanie alebo rozvíjaš to, ktoré už funguje, máš možnosť  požiadať o podporu vo forme pôžičky z EÚ, mikrofinancovania, záruky alebo investovania do rizikového kapitálu.

zdroj: unsplash.com

Vedel si, že z rozpočtu EÚ je do roku 2020 vyčlenených na podporu malých a stredných podnikov 2,3 miliardy eur? EÚ navyše svoje členské krajiny nabáda, aby firmy podobné tej tvojej zaregistrovali do troch dní za náklady nižšie ako 100 EUR. Cieľom iniciatívy EÚ na podporu malých a stredných podnikov („Small Business Act”) je najmä zlepšovať podnikanie v Európe.

Môžeš žiť ekologicky

Obal zo sendviča, plastová miska od šalátu alebo fľaša na vodu, ktoré po obede vyhodíš, sa stávajú odpadom. Plast, ktorý bezmyšlienkovite zahodíš, skončí v oceánoch a ničí morský život. A všetko, čo sa dostane do morí, končí na tvojom tanieri. Odhaduje sa, že až 30 % rýb, ktoré kupuješ, má v tráviacom trakte plasty. sa preto zaviazala, že do roku 2030 budú v EÚ všetky plastové obaly recyklovateľné.

zdroj: archív Matej Papcun

Vedel si, že 47 % komunálneho odpadu  sa v roku 2016 zrecyklovalo alebo skompostovalo, čo predstavuje od roku 1995 nárast o 30 %, alebo že až 4,2 milióna ľudí v EÚ v súčasnosti pracuje v ekologických priemyselných odvetviach alebo na ekologických pracovných miestach? Tento sektor zaznamenáva od roku 2000 oveľa rýchlejší rast než ostatné sektory hospodárstva.

Všetky tieto benefity plynúce z nášho členstva v EÚ sú pritom len malou vzorkou toho, čo všetko máme vďaka EÚ k dispozícií.  Avšak aj napriek nepopriteľným výhodám je v spoločnosti značné percento ľudí, ktorí šíria o Európskej únii hoaxy. Tie následne hrajú do karát aj podporovateľom extrémizmu, ku ktorému sa, žiaľbohu, začína nakláňať čoraz viac mladých ľudí a to aj kvôli nedostatočnej informovanosti a nevedomosti.

zdroj: pixabay.com

Preto by sme Európske voľby, ktoré sa budú konať 25. mája, nemali brať na ľahkú váhu, nakoľko sme v postavení, že keď pôjdeme voliť, môžeme naozaj niečo zmeniť alebo aspoň k zmene dopomôcť. Túto ideu sa rozhodlo podporiť dokonca aj množstvo slovenských influencerov. Tí sa prostredníctvom rôznych kanálov snažia urobiť medzi mladými ľuďmi osvetu, aby sa nezopakovala hanba z roku 2014, kedy k volebným urnám prišlo len 13 % našich krajanov.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá