Takto používajú počítače domáci v Severnej Kórei. Ich operačný systém nápadne pripomína známu značku

  • Obyvatelia Severnej Kórey nemajú to šťastie, aby si mohli užívať všetky vymoženosti západného sveta
  • V krajine je rozšírený operačný systém s názvom Red Star 3.0, ktorý nápadne pripomína macOS od Apple
  • Práve ten umožňuje obyvateľom nahliadnuť do sveta moderných operačných systémov západu
správca súborov
flickr
  • Obyvatelia Severnej Kórey nemajú to šťastie, aby si mohli užívať všetky vymoženosti západného sveta
  • V krajine je rozšírený operačný systém s názvom Red Star 3.0, ktorý nápadne pripomína macOS od Apple
  • Práve ten umožňuje obyvateľom nahliadnuť do sveta moderných operačných systémov západu

Operačný systém Red Star je už vo svojej tretej verzii. Za ten čas sa z neho stihla vyprofilovať zaujímavá alternatíva k západným operačným systémom. Svet však o nej dlhú dobu nevedel. Je potrebné uvedomiť si, že systém je pre západného používateľa takmer nepoužiteľný. Všadeprítomný kórejský jazyk a netypický dizajn nemusí každému sadnúť. Ako tento operačný systém vyzerá v praxi?

Systém si prešiel pomerne dlhú cestu. Jadro je založené na Linuxe a prvá verzia sa objavila v roku 2008. V tom čase pripomínala veľmi obľúbený systém Windows XP. Obsahovala webový prehliadač Naenara, ktorý bol založený na poriadne modifikovanej Mozille Firefox, a dokonca aj program Uri 2.0 na kancelársku prácu založený na balíčku Open Office.

Druhá verzia systému sa objavila o rok neskôr, ale práce na nej začali už v roku 2008. Táto verzia nebola revolúciou, ale skôr evolúciou. Taktiež pripomínala navlas rovnaký operačný systém ako verzia 1.0. Mala však novšiu verziu webového prehliadača Naenara a menšie vylepšenia.

Veľký brat ťa sleduje

Na tretiu verziu sa čakalo dlhé tri roky a bolo jasné, že sa tu pilne pracuje na kompletne novom systéme. A naozaj, nová verzia upustila od vzhľadu Windows a nápadne pripomína macOS od Apple. Prečo tomu tak je? Za zmenou môže byť rozhodnutie Kim Jong Una, ktorý v minulosti s obľubou využíval počítač od Apple. Systém má predinštalované vlastné aplikácie. Veľká pozornosť sa venovala kontrole užívateľa.

Systém monitoruje každú činnosť užívateľa. Ak by chcel užívateľ túto bezpečnostnú funkciu vypnúť, tak môže nastať reštart počítača alebo v najhoršom prípade sa operačný systém úplne znefunkční. Na ochranu pred pirátstvom slúži funkcia vodoznaku, ktorá každý jeden súbor nahraný na pevný disk označí. Ak by unikol obsah, vyšetrovatelia by tak jednoducho identifikovali pôvodcu tohto úniku.

Zaujímavosťou je aj to, že pri inštalácii systému nie je v zozname krajín Južná Kórea. Ktovie, či sa to zmení v štvrtej verzii, ktorá sa v súčasnosti testuje. Vzťahy medzi krajinami sa totiž v priebehu posledných dní rapídne zlepšili.

V tretej verzii systému nájdeš, podobne ako v predchádzajúcich verziách, prehliadač Naenara, balíček kancelárskych programov a správcu súborov, ktorý pripomína Apple finder v macOS. Podobne ako je tomu u iných systémov, aj tu si môžeš upraviť vzhľad plochy. Nie je tak problémom meniť pozadie a umiestniť si tu jeden z mnohých pekných obrázkov.

zdroj: businessinsider.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK