Takto si užíva zarobené peniaze bývalý americký prezident Barack Obama

  • Barack Obama dovládol. Prezidentské kreslo prepustil kontroverznému Donaldovi Trumpovi
  • Počas svojej dlhej prezidentskej kariéry však zarobil pekné peniaze a ešte nekončí
  • Ako si žije obľúbený exprezident? To sa dozvieš práve teraz
obama
flickr
  • Barack Obama dovládol. Prezidentské kreslo prepustil kontroverznému Donaldovi Trumpovi
  • Počas svojej dlhej prezidentskej kariéry však zarobil pekné peniaze a ešte nekončí
  • Ako si žije obľúbený exprezident? To sa dozvieš práve teraz

Prvý americký prezident tmavej pleti Barack Obama nahromadil počas svojho prezidentovania majetok vo výške 40 miliónov dolárov. Nie je síce miliardárom, ale má dostatok peňazí na to, aby svoj život prežil v pokoji a v zdraví. Okrem toho ročne poberá prezidentský dôchodok vo výške takmer 208-tisíc dolárov. Toto však nie sú jediné príjmy Baracka Obamu.

Rodina Obamovcov sa nasťahovala do Bieleho domu v roku 2008. V tom čase mali majetok vo výške 1,3 milióna dolárov. Barack Obama vtrhol do politiky ako uragán. V roku 2005 sa stal senátorom štátu Illinois a o tri roky uspel v prezidentských voľbách. Senátorské kreslo opustil, aby sa mohol naplno chopiť svojej novej úlohy. V kresle prezidenta a strávil dve volebné obdobia.

Jeho manželka Michelle pracovala na univerzite v Chicagu. Po úspešných voľbách sa musela pripraviť na rolu prvej dámy. Barack Obama zarábal počas svojho prezidentovania 400-tisíc dolárov ročne. Silu svojej pozície a povedomie o svojej osobe využil na to, aby si zarobil ešte viac peňazí. Až 15,6 milióna dolárov získal z predaja svojich kníh. Celkovo napísal tri diela: The Audacity of Hope, Of Thee I Sing: A Letter to My Daughters a Dreams From My Father.

Jeho knihy sa stali bestsellermi

Poslednou knihou sa však Obamova spisovateľská kariéra nekončí. Minulý rok totiž spolu so svojou manželkou podpísal knižný kontrakt v hodnote 60 miliónov dolárov. Známa rodina tiež podpísala zmluvu so spoločnosťou Netflix. Zaviazali sa, že spolu so svojou manželkou vytvoria televízne show a filmy. Dočkáme sa pohľadu do súkromia? Suma, ktorú by mali získať nebola zverejnená. Môže sa však jednať o desiatky miliónov dolárov. Po konci svojej prezidentskej kariéry začal Obama vystupovať na rôznych verejných podujatiach. Táto činnosť mu priniesla odhadom 400 000 dolárov. Ako však obľúbená rodinka zvykne míňať svoje peniaze?

Obamovci vedia, aké dôležité sú investície a zhodnocovanie peňazí. Po tom, čo zarobili dostatočné množstvo financií, si kúpili vo Washingtone dom s rozlohou 762 metrov štvorcových. Stál ich 8,1 milióna dolárov. Predtým si ho prenajímali. V čase kúpy v roku 2017 to bol druhý najdrahší dom v celej štvrti. Prvú priečku im vyfúkol zakladateľ Amazonu Jeff Bezos.

Rodinné výlety im zaberajú najviac času

Okrem súčasného domu vlastnia Obamovci aj svoj pôvodný dom v Chicagu. Kúpili ho v roku 2005 za 1,65 milióna dolárov. V súčasnosti je jeho hodnota 2,5 milióna dolárov. Rodina tiež rada cestuje po svete. Po skončení prezidentovania si začali Obamovci užívať dovolenky. Vybrali sa na súkromný ostrov Necker Island, ktorý patrí miliardárovi Richardovi Bransonovi.

Obama tiež cestoval do svojho rodiska na Havaji, navštívil Francúzsku Polynéziu, bavil sa na jachte Davida Geffena po boku Toma Hanksa a Brucea Springsteena. Tiež raftoval v Indonézii. Je ťažké odhadnúť koľko peňazí z vlastného vrecka platia Obamovci za dobrodružné výpravy. Bývalý prezident má totiž nárok na preplácanie cestovných a biznis výdavkov.

Michelle Obama je síce žena, ale na extrémne drahé oblečenie si moc nepotrpí. Pokiaľ sa zúčastňuje verejných podujatí, musí však vyzerať tip-top. Častokrát však nosí značky, ktoré si môže dovoliť každý priemerný Američan. Obamovci nie sú miliardári, aj napriek tomu sa so svojimi peniazmi s radosťou delia.

Medzi rokmi 2009 až 2015 darovali na charitu 1,1 milióna dolárov. Sústredili sa hlavne na tie, ktoré pomáhajú veteránom, obetiam katastrof či bezdomovcom. Obama dokonca obetoval všetky svoje zisky z knihy Of Thee I Sing: A Letter to My Daughters. Pomohol tak zaplatiť školné deťom padlých a ranených vojakov.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech