Táto rastlinka dokáže tvoj dom zbaviť všetkých toxínov

Michal Ondro / 19. augusta 2016 / Zaujímavosti

Americká NASA zverejnila štúdiu o tom, že niektoré z izbových rastlín dokážu znížiť koncentráciu škodlivých látok vo vzduchu. Najsilnejšie z nich sú zasadené do keramického benátskeho kvetináča a dostávajú spoločný názov – Clairy. Áno, skutočne dokážu zo vzduchu vysať toxíny.

Polutanty, ako napríklad benzén, formaldehyd a trichlóretylén, sú pre tvoje telo veľmi škodlivé. Pochádzajú z rôznych farieb na maľovanie, kobercov, parkiet, umelohmotných hračiek, nábytku, prostriedkov na čistenie a mnohých ďalších vecí.

Občasné vystavenie sa takýmto látkam môže zapríčiniť rôzne krátkodobé ochorenia ako napr. podráždenie očí, nosa, hrdla a môže takisto zhoršiť príznaky ochorení ako astma – vyhlásila to americká Agentúra pre ochranu životného prostredia. Dlhodobé a opakované vystavovanie sa týmto látka môže zapríčiniť problémy s dýchaním alebo so srdcom, v najhoršom prípade prispieť ku vzniku rakoviny.

A presne toto rastlinka Clairy nepripustí!

6B66E30D-B989-D279-55D7669A4D73A255

foto: images.bwwstatic.com

Takto nejako to funguje: Výrobcovia tohto „zariadenia“ vyberajú len tie odrody rastlín, ktoré schválila americká NASA vo svojej štúdii a je dokázané, že znižujú koncentráciu toxínov vo vzduchu. Jedna rastlinka však nemá skutočný efekt na množstvo škodlivých látok v ovzduší. Práve preto musí byť tak trochu „vylepšená“. Clairy je vsadená do ručne vyrábaného keramického črepníka so zabudovaným ventilátorom, ktorý vháňa vzduch priamo do hliny v kvetináči a filtruje tak vzduch, ktorý dýchaš.

ce581d0baeb1edccfadf2044a3a98090_original

foto: kickstarter.com

Podľa štúdie Univerzity vo Florencii dokáže táto rastlinka zredukovať množstvo polutantov vo vzduchu v priemere až o 85%, čo je skutočne dosť.

Clairy je taktiež vybavená inteligentnými senzormi, ktorý ti umožnia sledovať postup a výsledky jej práce v špeciálne Clairy aplikácii. V mnohých prípadoch sa číslo zničených toxínov vyšplhá nad hranicu 90%.

„Skutočne si myslíme, že vzduch, ktorý dýchame, je nesmierne dôležitý. Preto by sme to mali monitorovať a aktívne eliminovať toxíny, ktoré sa v ňom nachádzajú. Znečistenie vnútorných priestorov, domov a bytov je skutočným problémom dneška,“ povedal Paolo Ganis, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ spoločnosti Clairy. „Systémy na filtráciu vzduchu síce už existujú, ale Clairy má tú výhodu, že ide o prírodný filtračný systém a taktiež vyzerá oveľa lepšie ako klasické prístroje na čistenie vzduchu.“

screen shot 2016-04-15 at 2.37.59 pm

foto: static1.techinsider.io

Clairy, ktorá bola predstavená v júli 2015, dokázala pomocou kampane Kickstartery vyzbierať na svoj vývoj 150-tisíc dolárov, namiesto plánovaných 100-tisíc, a to už týždeň pred koncom spomínanej kampane.

Spoločnosť Clairy momentálne rokuje s investormi, ktorý by jej mali dopomôcť k tomu, aby sa rastlinka ničiaca toxíny mohla dostať k ľuďom. Clairy bude stáť približne 175 eur a kúpiť by sa mala dať v januári 2017.  

 „Sme skutočne hrdí na to, že sme „zelenou“ spoločnosťou a ľudia takto snáď pochopia, že použitím produktov prírody je možné dosiahnuť rovnaké a v mnohých prípadoch ešte lepšie výsledky ako pri použití bežných strojov a zariadení,“ dodáva Paolo Ganis.

dd011f06b94d6437345c877c0b2edb2f_original

foto: smarthome.guru

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: smarthome.guru

Pridať komentár (0)