Táto škola v Silicon Valley je presne taká, akú chcem aj pre svoje deti!

  • O Silicon Valley sa toho popísalo už všeličo. Aj o školstve. Keď si to spojíš, vznikne ti z toho niečo super americké. Neuveriteľné, sladké a pretechnizované. Aspoň z môjho pohľadu. Ale!
image_1446641935.jpeg
  • O Silicon Valley sa toho popísalo už všeličo. Aj o školstve. Keď si to spojíš, vznikne ti z toho niečo super americké. Neuveriteľné, sladké a pretechnizované. Aspoň z môjho pohľadu. Ale!

 

Naša budúcnosť nám rastie pred očami, v školách. A čo robíme my? „Tradične“ ju stereotypom zabíjame. Ochudobňujeme ju o tvorivosť, vlastný názor a úspešnú samostatnú perspektívu do budúcnosti. Bohužiaľ, je to tak.

 

AltSchool CEO Max Ventilla

 

Max Ventilla, bývalý riaditeľ personálneho v spoločnosti Google to videl rovnako. „Škola bola niečo, čo som robil len preto, že som bol dieťa a očakávalo sa to odo mňa.“  A tak sa rozhodol pre svoju malú revolúciu, kde stavil na edukáciu v podstatne komornejšej rovine. Jeho projekt AltSchool, základná škola pre deti od 4 do 14 rokov, ponúka svojim študentom prípravu na budúcnosť (nie na neustále poslúchanie nefunkčného systému) práve prostredníctvom osobného prístupu získavania vedomostí v mikro-skupinách. Škôl podobného formátu je v californskej lokalite viac, podporuje ich aj Mark Zuckerberg, Andreessen Horowitz a fond Petra Thiela.  

 

AltSchool je jednou z najobľúbenejších, pochvaľujú si ju nielen rodičia ale predovšetkým deti. Čo taká super škola ponúka?

 

Deti si už od začiatku zvykajú na alternatívny spôsob vyučovania. Nesedia v bežných triedach ako u nás. Sú rozdelené na 3 základné skupiny podľa veku a počas dňa sa premiestňujú na akési „stanice“, kde sa venujú špeciálnym témam. A nie je to len o sedení. Môžu ležať na koberci, kľačať alebo stáť. Dôraz sa kladie na obsah, nie na formálnu stránku. Každá vyučovacia miestnosť je samozrejme technologicky dôvtipne vybavená. Nechýbajú ani videokamery namontované na úrovni očí, aby si učitelia mohli kedykoľvek spätne prezrieť vydarené momenty z výučby.

 

 

Po príchode do sa školy sa deti samé na iPade identifikujú na špeciálnej „aplikácií príchodov“, ktorá je len jednou z mnohých ďalších výdobytkov 50-členného školského pracovného tímu. Figurujú v ňom predchádzajúci zamestnanci spoločností ako Apple, Uber, Zynga alebo Google.

 

Domáce úlohy existujú v prívetivejšej forme týždenného zadania úloh. Tie majú deti splniť buď individuálne alebo v skupinkách. A nie, nie sú to referáty o dube letnom ani žiadne matematické príklady zo zbierky úloh. Jeden zo študentov napríklad písal blog o zbieraní mincí. Staršie deti si zase vytvorili loft, ktorý im slúži ako pokojné mieste na učenie. Ako prirodzený bonus majú k dispozícii aj slúchadlá, pre prípad, že by ich stále niečo rušilo.     

 

 

Keď nepozerajú krátky program CNN správ pre deti alebo sa práve nechystajú na „prekvapko“ výlet do Googlu, na IO konferenciu noviniek, vytvárajú si vlastné super projekty. Konštrukcia veže  „triedneho vysnívaného mesta“, dizajn prekážkovej dráhy pre zajaca pomocou 3D modelového softvéru SketchUp alebo návrh projektu, ktorý predstavuje oblaky schopné prenášať bezdrôtový internet. Toto na slovenských školách nenájdeš.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá