Technologickí titáni, ktorí nenechajú peniaze svojim deťom

Tatiana Rumanovská / 9. decembra 2015 / Lifehacking

Mnohí podnikatelia sa vďaka svojmu úsiliu môžu na účte (alebo viacerých) pochváliť závideniahodnou sumou. Peniaze ale dlho nezostávajú len ciframi v abstraktnej rovine.

 

Niektorí si radi svoj prebytok pretavia do niečoho super výstredného. Kúpia si súkromné lietadlo, letný dom na pláži alebo dokonca celý ostrov. Potom sú takí, ktorí volia pokornejšiu cestu a svoj majetok šetria pre ďalšie generácie – deti. A nakoniec je tu skupina, ktorá sa rozhodla urobiť úplný opak.

 

Mark Zuckerberg

Začiatkom decembra sa virtuálnym svetom prehnala správa o narodení dcéry zakladateľa populárneho Facebooku.  Nejeden si vtedy iste povedal, aké je to len šťastie narodiť sa do takej bohatej rodiny. Ak si ale myslíš, že Max má o budúcnosť postarané už len preto, že je Zuckerbergovým potomkom, si na omyle. Markova dcéra síce núdzou nikdy trpieť nebude, no nestane sa ani dedičkou jeho početného bohatstva.  Rodičia sa totiž rozhodli, že 99% ich akcií , čo v súčasnosti predstavuje asi $ 45 miliárd dolárov, poputuje na charitu. Aké veľkolepé gesto! No ktovie, či si to isté bude myslieť aj Max o nejakých 20 rokov.

 

Bill Gates

Najbohatší muž sveta sa nikdy netajil tým, že jeho majetok o hodnote takmer $85 miliárd nezanechá vlastným 3 deťom. Smútiť však nemusia, každý z nich sa bude musieť uspokojiť „len“ s 10 miliónmi.  Billove tendencie možno postrehnúť aj v jeho výroku: „Než dieťaťu dáte peniaze je lepšie vysvetliť mu ako si peniaze zarobiť alebo zaslúžiť.“ Či už Gatesa uznávaš alebo nenávidíš, jedno mu nemožno uprieť. Výchovné metódy, vo forme ako sú navonok prezentované, pôsobia rozumne a zmysluplne. Hodnotne sa tiež využíva aj zvyšok peňazí. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, putujú na pomoc ľuďom v núdzi.

 

Pierre Omidyar

Zakladateľ eBay-u rozdal už viac ako $1 miliardu. Spolu s jeho ženou Pam patria medzi najštedrejších ľudí technologického priemyslu. “Máme viac peňazí, ako naša rodina bude kedy potrebovať. Nie je nutné ich držať, keď môžu pomôcť vyriešiť niektoré svetové problémy,” tvrdí Pierre. A tak sa väčšina peňazí rodiny Omidyarových vydala na cesty filantropického ladenia. Ich dobrosrdečná snaha je zároveň aj jedným z najväčších súkromných finančných darov na boj proti obchodovaniu s ľuďmi.

 

Elon Musk

Musk sa pýši titulom mnohonásobného otca. Ani jeho však neobchádzajú životné tragédie, jeden z jeho synov nanešťastie zomrel už 10 týždňov po narodení. Stále sa však môže tešiť z pätice synátorov – dvojičky a trojičky, ktoré má so svojou ženou z prvého manželstva. Napriek tomu všetkému už stihol investovať do zdrojov obnoviteľnej energie, vedy, vzdelania a zdravotníctva skoro $13 miliárd dolárov. A ako všetci „tu prítomní“ podnikatelia, väčšinu svojho majetku má v úmysle odovzdať charite. Jeho ročný plat v Tesle mu činí len symbolický $1 dolár.

 

Sara Blakely

CEO Spanx sa stala prvou ženou, ktorá podpísala “Giving Pledge” a teda odovzdá väčšinu svojho majetku charite – v jej prípade pôjdu prostriedky na pomoc ženám. Keď svojmu trojročnému synovi povedala, že má v úmysle odovzdať svetu viac ako polovicu svojich peňazí, jej syn jej pohotovo odpovedal: “Ok mami, môžeme ísť teraz skladať puzzle?”

 

Jedno čínske príslovie hovorí: „Ak ti blaho svojich detí leží na srdci, nechaj nech skúsia trochu zimy a hladu.“ Gates ani Musk svoje deti hľadovať iste nenechajú. No postojom, ktorý voči dedeniu majetkov deťmi zaujali, je viac než isté, že sledujú vyššie ciele. Aké, na to si každý odpovie sám podľa vlastného uváženia.

zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)