Tento týždeň uvidíš na oblohe meteorický roj aj supermesiac. Toto sú presné časy a dátumy

  • Tento týždeň môžeš na oblohe pozorovať dva unikátne javy – meteorický roj Eta Akvaridy a supermesiac
  • Prinášame ti časy, kedy si hviezdne divadlo budeš môcť odsledovať v jeho najkrajšej podobe
hviezdy
TASR: AP Photo/Sergei Grits, unsplash.com: Vaibhaw Kumar
  • Tento týždeň môžeš na oblohe pozorovať dva unikátne javy – meteorický roj Eta Akvaridy a supermesiac
  • Prinášame ti časy, kedy si hviezdne divadlo budeš môcť odsledovať v jeho najkrajšej podobe

Meteorický roj Eta Akvaridy dosiahne svoje maximum už zajtra, 5. mája. Podľa slov Slovenského astronomického ústavu, ktorá vypracovala pre ta3 zoznam nebeských javov a divadiel na rok 2020,  je činný od 21. apríla až do takmer polovice mája, najkrajší však bude zajtra o 1:20 v noci.

Supermesiac sa dostane do štvrtej a teda poslednej fázy, ktorú budeš tento rok môcť pozorovať. Dočkáš sa jej vo štvrtok o 6:45 ráno, píše NASA. 

Čo ťa čaká zajtra?

Meteorický roj súvisí rovnako ako Orionidy s periodickou Halleyovou kométou. Šírka prúdu meteoroidov dosahuje 56 miliónov km. Eta Aquaridy patria k deviatim hlavným meteorickým rojom, sú rýchlym rojom s geocentrickou rýchlosťou 64 kilometrov za sekundu,“ informuje ta3 Ján Svoreň zo Slovenského astronomického ústavu a dodáva, že v tom čase prechádzala dráha Halleyovej kométy oveľa bližšie popri dráhe Zeme ako dnes. Roj je lepšie pozorovateľný z južnej ako severnej pologule. 

Halleyova kométa bola naposledy viditeľná v roku 1986 a až do polovice roku 2061 nebude podľa slov astronómov z NASA znovu možné ju vidieť. 

Meteorický roj Eta Akvaridy je krásne nebeské divadlo, ktoré môžeš pri dobrých pozorovacích podmienkach vidieť na oblohe voľným okom viac ako dva týždne. Podmienky na pozorovanie tento rok však veľmi priaznivé nie sú. Bráni im totiž Mesiac, ktorý je dva dni pred splnom. A tu sa dostávame k supermesiacu.

Čo sú tie dobré pozorovacie podmienky? V meste ich nájdeš ťažšie. Kvôli svetelnému smogu na oblohe zreteľne nemôžeš pozorovať takmer nič. Keď však zájdeš za Bratislavu, nemalo by ti brániť nič. Dôležité ale je, či je obloha jasná a či neprší.

Divadelný štvrtok

Vo štvrtok nad ránom zase očakávaj supermesiac. Jeho poslednú, štvrtú fázu uvidíš najjasnejšie pred siedmou ráno. Mal by byť viditeľný takmer tri dni a to od zajtrajšieho večera až do piatkového rána.

Supermesiacom sa nazýva preto, lebo bude počas svojej obežnej dráhy najbližšie k Zemi. To znamená, že Mesiac vyzerá väčší, než obvykle a oveľa jasnejší. Umiestnený bude oproti Slnku, tým pádom bude úplne osvetlený. 

zdroj: Unsplash.com: Ganapathy Kumar

V angličtine sa takýto mesiac nazýva Super Flower Moon. NASA to vysvetľuje spôsobom, že domorodé americké kmene na severovýchode Spojených štátov ho tak nazvali práve kvôli obdobiu, kedy je viditeľný – v máji. Vtedy je na lúke veľa kvetov. 

Najlepšie sa pozoruje, keď je k horizontu najbližšie. 

Ďalší supermesiac budeš môcť na oblohe vidieť opäť budúci rok a opäť v štyroch fázach.

 

Zdroje: solarsystem.nasa.gov, nasa.gov, ta3.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá