Teplovzdušné sušiče rúk na toaletách predstavujú zdravotnú pohromu

  • Na verejných toaletách súčasnosti chýba „poriadny dotyk“.
  • Všetko je na fotobunku
  • Aj napriek absencii dotyku nám hrozí obrovské nebezpečenstvo.
  • Je ním paradoxne kombinácia bezdotykového sušiča a neumytých rúk
extra_large-1536345789-cover-image
twitter
  • Na verejných toaletách súčasnosti chýba „poriadny dotyk“.
  • Všetko je na fotobunku
  • Aj napriek absencii dotyku nám hrozí obrovské nebezpečenstvo.
  • Je ním paradoxne kombinácia bezdotykového sušiča a neumytých rúk

Mnohé verejné toalety súčasnosti majú ďaleko k rozpadnutým a zapáchajúcim toaletám z čias komunizmu. Sú totiž takmer bezdotykové a logicky aj menej rizikové. Dnes sa v modernej verejnej toalete nemusíš dotýkať takmer ničoho. Pisoáre sú na fotobunku, umývadlá sú na fotobunku, ba dokonca sa z toaliet začínajú vytrácať aj papierové vreckovky.

Papier začínajú nahrádzať sušiče rúk. Mnohé sú vybavené ultrafialovými lampami, ktoré by mali minimalizovať šírenie škodlivých baktérií. Aká je však skutočnosť? Podľa skupiny odborníkov z Univerzity v Leeds sú bezdotykové sušiče rúk masívnym šíriteľom baktérií.

Za problém môžu samotní ľudia

Dôvodom je to, že väčšina návštevníkov toaliet si ruky neumýva dokonale. Neumyté ruky následne vložia pod sušič a ten baktérie z povrchu rúk fúka po všetkých plochách v okolí. Vo výsledku tak návštevník toalety vstupuje na veľmi nebezpečné územie plné baktérií iných ľudí. Potvrdili to aj experimenty v laboratóriách. Výkonné sušiče rúk vyfúkli do vzduchu 27-krát vyšší počet baktérií než tradičné papierové utierky.

Baktérie následne cirkulovali vo vzduchu po dobu 15 minút. Autori sa s touto štúdiou z roku 2014 neuspokojili a prinášajú aj iné novinky. Ďalšia časť ich pokusu sa totiž odohrávala počas dvanástich týždňov v troch nemocniciach. Tento časový úsek bol rozdelený na tri časti po štyroch týždňoch. Na pokus boli vybrané dve toalety v nemocnici.

Počas prvých štyroch týždňov bol v prvej z dvojice toaliet umiestnený sušič rúk a v druhej klasické papierové vreckovky. Po štyroch týždňoch nastala výmena a počas posledných štyroch týždňov bol opäť do prvej z dvojice toaliet umiestnený sušič rúk a do druhej, samozrejme, vreckovky.

Počas dvanástich týždňov boli každý boží deň z miestností odoberané vzorky vzduchu a vzorky z povrchov. Zistilo sa, že počet baktérií bol vyšší práve vtedy, keď boli využívané sušiče rúk. Na povrchu sušiča sa dokonca našlo stokrát viac baktérií ako na povrchu držiaka na papierové vreckovky.

Opäť sa potvrdilo, že keď si niektorí ľudia neumyjú svoje ruky dôkladne, sušič rúk následne vytvorí za pomoci silného vzduchu jemné aerosóly, ktoré kontaminujú celú miestnosť vrátane samotného sušiča. Podľa výskumníkov nie sú sušiče rúk vôbec vhodné do nemocničného prostredia, kde sa to priam hemží nebezpečnými baktériami.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK