Teraz alebo nikdy! Cena solárnej energie je na rekordnom minime

  • Solárne panely si prešli obrovský kus cesty a nielen to, ich ceny v priebehu rokov neskutočne poklesli. Kedy, ak nie teraz, je ten správny moment na prechod na masívne nasadenie solárnej energie. Austrálčania chystajú napríklad 20 solárnych projektov s obrovskou rozlohou.
solárna farma
newsroom.unsw.edu.au
  • Solárne panely si prešli obrovský kus cesty a nielen to, ich ceny v priebehu rokov neskutočne poklesli. Kedy, ak nie teraz, je ten správny moment na prechod na masívne nasadenie solárnej energie. Austrálčania chystajú napríklad 20 solárnych projektov s obrovskou rozlohou.

V Austrálii je v súčasnosti cena solárnej energie nižšia ako cena za klasickú energiu. Zaznamenal sa neskutočný pokles ceny v rozsahu 58 %, a to po celom svete. Kto chce ušetriť, mal by sa vybaviť solárnymi systémami už dnes. Na rozbehnutý vlak postupne naskakujú letiská, nemocnice a niektoré podniky. Obnoviteľná energia má zelenú. Do roku 2040 môže jej cena poklesnúť zo súčasnej úrovne o ďalšie desiatky percent.

Len za minulý rok bolo v austrálskych domácnostiach nainštalovaných okolo 7000 batérií na ukladanie solárnej energie. V tomto roku Austrália očakáva strojnásobenie tohto čísla. Priemyselné solárne elektrárne poskytujú lacnú a obnoviteľnú energiu pre množstvo domácností. Rozplánovaných dvadsať solárnych elektrární prinesie Austrálii 3 700 megawattov solárnej energie. Toto množstvo je dostatočné pre 600 000 domácností.

Cieľom Austrálie je dosiahnuť v priebehu dvadsiatich rokov kapacitu 20 000 kilowattov solárnej energie. Zmena smerovania krajiny je však úplne logická. Podnebie Austrálie je priam ideálne pre nekonečné lány solárnych panelov. Výstavba prinesie nové pracovné miesta. Momentálne pracuje v solárnom biznise viac ako 8 000 Austrálčanov. Do roku 2030 sa tento počet navýši o 28 000 nových pracovných miest.

solárna farmaZobraziť celú galériu (2)
zdroj: newsroom.unsw.edu.au

Celosvetovo pracuje v solárnom odvetví viac ako 2,8 milióna ľudí, čo je už viac ako v uhoľnom odvetví. V Amerike je počet voľných pracovných miest v solárnom odvetví dvakrát vyšší ako v uhoľnom. Éra uhlia je pred koncom a investície týmto smerom začínajú ubúdať. Budúcnosť sveta je v solárnej energii.

Spoločne s Austráliou kráčajú v čele aj iné krajiny, ako napríklad Čína alebo Amerika a Japonsko. Všetky tieto krajiny sú v prvej línii pri presadzovaní nového smeru v energetike. V pätách im zatiaľ nesmelo kráčajú ďalšie menšie krajiny z celého sveta. Štúdia, ktorú realizovali v roku 2015 v Amerike potvrdila, že USA môže do roku 2050 fungovať výlučne za pomoci obnoviteľných zdrojov energie.

Kostarika sa spolieha výlučne na obnoviteľné zdroje a v roku 2016 väčšina spotrebovanej energie pochádzala práve z takýchto zdrojov. Nemecko má v pláne postupne upúšťať od jadrovej energie a začať aplikovať obnoviteľné zdroje podobne ako iné krajiny. V priebehu rokov sa tak môže ukázať pozitívny dopad na životné prostredie okolo nás.

zdroj: futurism.com , climatecouncil.org.au

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech