Tesla začala stavať prvý zahraničný automobilový závod v Číne

  • Tesla oznámila, že v začína stavať vlastný závod v Číne
  • Stane sa tak prvou zahraničnou automobilovou spoločnosťou, ktorej sa podaril tento husársky kúsok
tesla
reuters
  • Tesla oznámila, že v začína stavať vlastný závod v Číne
  • Stane sa tak prvou zahraničnou automobilovou spoločnosťou, ktorej sa podaril tento husársky kúsok

Tesla oznámila výstavbu svojej továrne mimo územia Ameriky. Na poklepaní základného kameňa v Šanghaji sa zúčastnil aj samotný Elon Musk. Bude sa jednať o vôbec prvú automobilovú továreň na území Číny, ktorá bude patriť do rúk zahraničného vlastníka.

Výroba v závode by sa mala naplno rozbehnúť ešte pred koncom tohto roka. Čína je veľmi lukratívnym miestom pre výrobcov automobilov. Predstavuje totiž najväčší trh pre elektromobily. Keďže automobily budú vyrábané priamo na území Číny, Tesla sa tiež vyhne dovozným clám na svoje vozidlá.

Toto je obrovská výhoda oproti konkurencii. Tesla plánovala výstavbu ďalšieho závodu už dlhšiu dobu. V júli minulého roka Elon oznámil, že plánuje výstavbu závodu Gigafactory 3. Chystaný závod bude stáť na pozemku o rozlohe 84 hektárov a mal by mať kapacitu na výrobu pol milióna vozidiel ročne. Vyrábať by sa tu mal veľmi obľúbený Model 3 a chystaný Model Y, ale iba v základných verziách. Tie najvyššie verzie by sa mali stále vyrábať na území USA.

Najväčšia zahraničná investícia

Prečo si Tesla vybrala Šanghaj? Toto mesto je totiž Detroitom Číny. Aké množstvo peňazí Tesla v Číne preinvestuje, nie je ešte oficiálne známe. Automobilka totiž zatiaľ mlčí. Do všetkého však vnieslo trochu svetla vedenie mesta. To tvrdí, že sa bude jednať o najväčšiu zahraničnú investíciu na území Číny.

Podľa zdrojov by sa mohlo jednať o investíciu vo výške dve miliardy dolárov. Tesla však chystá v budúcnosti vybudovať ešte ďalší závod, ktorý by mal byť umiestnený na území Európy. Podobne ako v Číne, aj tu by sa mali vyrábať len tie najlacnejšie verzie automobilov. Zatiaľ čo množstvo ľudí výstavbe závodu v Číne fandí, americky prezident Donald Trump sa pravdepodobne neteší. Vždy totiž tvrdil, že americké spoločnosti by mali operovať len na území USA.

zdroj: androidpit.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK