Theresia Gouw: Žena, ktorá sa stala najbohatšou investorkou v oblasti startupov

  • Theresia Gouw začala svoju cestu v oblasti rizikového investovania už pred niekoľkými desaťročiami
  • Vďaka obrovskému talentu a nadšeniu bola jej cesta extrémne úspešná
  • Dnes 46-ročná Theresia je vôbec najbohatšou investorkou v oblasti rizikového kapitálu
Theresia Gouw
flickr
  • Theresia Gouw začala svoju cestu v oblasti rizikového investovania už pred niekoľkými desaťročiami
  • Vďaka obrovskému talentu a nadšeniu bola jej cesta extrémne úspešná
  • Dnes 46-ročná Theresia je vôbec najbohatšou investorkou v oblasti rizikového kapitálu

Theresia Gouw privoňala k investíciám už pred desaťročiami. Táto oblasť ju natoľko pohltila, že sa v priebehu rokov premenila na najúspešnejšiu investorku v oblasti rizikového kapitálu. Jej životná púť bola totiž popretkávaná mnohými úspechmi. Všetko sa začalo už po strednej škole, keď sa dostala na Brownovu univerzitu ako jediná z mestečka nachádzajúcom sa pri meste Buffalo v štáte New York. Z Ameriky pritom vôbec nepochádzala.

Príklad pre všetky ženy

Narodila sa totiž v Indonézii. Jej matka bola povolaním sestrička a jej otec zubár. Keď mala tri roky, jej rodičia emigrovali do Ameriky. Spočiatku nemali na ružiach ustlané a museli začínať od nuly. Po tom, čo sa Theresia dostala na Brownovu univerzitu a stážovala pre veľké spoločnosti, ako General Motors alebo British Petroleum, zistila, že ju baví oblasť rozvoja obchodu.

Našla sa v oblasti produktového manažmentu. Po ukončení štúdií v roku 1990 sa dostala do spoločnosti Bain & Company, kde robila konzultantku pre manažment.

Popritom začala ďalšie štúdium Master of Business Administration na Stanfordskej univerzite. To ukončila v roku 1996. Práve tu stretla spolužiakov, s ktorými založila spoločnosť Release Software. Tej sa začalo dariť okolo roku 1998 a dokonca boli plány o vstupe na burzu. Theresia sa však rozhodla firmu opustiť, keďže menila riaditeľa už po tretíkrát v jednom roku. Zdalo sa jej, že spoločnosť a jej akcie sú ohrozené. Následne prešla do úplne iného sveta.

V roku 1999 bola vôbec prvou ženskou investorkou v investičnej spoločnosti Accel Partners. Následne sa stala partnerom spoločnosti a neskôr dokonca vedúcim partnerom. Keď nabrala dostatok skúseností, v roku 2014 sa rozhodla spolu s investorkou Jennifer Fonstad založiť spoločnosť s názvom Aspect Ventures . Bola to vôbec jedna z prvých investičných spoločností v Silicon Valley, ktorým šéfovala žena. Financie na založenie spoločnosti poskytla zo svojho vrecka. V tom čase už bola milionárkou.

Väčšinu z jej kapitálu jej zarobila spoločnosť Facebook, do ktorej múdro investovala počas práce pre Accel Partners. Do dnešného dňa jej spoločnosť Aspect Ventures vyzbierala rekordných 350 miliónov dolárov. Druhé kolo investícií plánované na tento rok by malo zaručiť kapitál vo výške 181 miliónov dolárov. Medzi ľudí, ktorí sa chystajú investovať do druhého kola patrí aj Melinda Gates. Theresia je taktiež spoluzakladajúcou členkou organizácie All Raise, ktorá podporuje úspešné zakladateľky a investorky v Silicon Valley.

zdroj: forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech