Tieto zvieratá v prírode už nikdy neuvidíš. V minulom roku totiž vyhynuli

  • Na našej planéte žije okrem nás nespočetné množstvo zvieracích obyvateľov. Ich množstvo sa však z roka na rok zmenšuje
  • Len v minulom roku vyhynulo niekoľko druhov zvierat. Iné sú na hranici vyhynutia
  • Samozrejme, prsty v tom máme hlavne my ľudia
zvieratá
flickr
  • Na našej planéte žije okrem nás nespočetné množstvo zvieracích obyvateľov. Ich množstvo sa však z roka na rok zmenšuje
  • Len v minulom roku vyhynulo niekoľko druhov zvierat. Iné sú na hranici vyhynutia
  • Samozrejme, prsty v tom máme hlavne my ľudia

V priebehu jedného roka sa stane mnoho vecí. Niektoré sú smutné, iné veselé. Medzi tie najsmutnejšie určité patrí vyhynutie niektorých druhov zvierat. V minulom roku ich bolo hneď niekoľko.

Prvým zvieracím obyvateľom našej planéty, ktorý zmizol z prírody sa stala Ara sivomodrá. Tento modrý papagáj zmizol z miest, kde žije práve v minulom roku. Čo sa stalo nikto nevie. Našťastie však máme zoologické záhrady a súkromných chovateľov, ktorí tieto vtáky vlastnia.

Odhaduje sa, že v zajatí stále zostávajú žiť okolo stovky jedincov. Medzi ďalšie operence, ktoré zmizli, patrí Lístiar muricijský ďalej Lístiar broméliový a Havajčan šplhavý. Každý jeden z týchto troch vtákov je pravdepodobne minulosťou. Hovorí to štúdia biológov z organizácie BirdLife International. Podľa výsledkov je pravdepodobnosť prežitia týchto druhov len 0,1 percenta. Preto ich je možné považovať za vyhynuté.

„Ľudská činnosť je hlavným dôvodom toho, že nedávno vyhynuli tieto druhy zvierat,“ povedal šéf výskumníkov z BirdLife International Stuart Butchart. Podľa jeho názoru je riziko vyhynutia nových druhov zvierat vyššie, ako kedykoľvek predtým. Ak sa s tým nič neurobí, bude sa to v priebehu času len zhoršovať.

Ďalším zvieracím obyvateľom našej planéty, po ktorom nebolo v minulom rok ani chýru ani slychu, je Puma východná. Ta bola oficiálne vyhlásená za vyhynutú. Posledný kus totiž videli pred osemdesiatimi rokmi. V Sudáne zas uhynul posledný samec nosorožca bieleho. Na svete tak zostali len dve samice, ktoré žijú v zajatí.

Prežijú žirafy najbližšie roky?

Poriadne nahnuté to má aj Sviňucha kalifornská, ktorá je na hranici vyhynutia. Žije už iba 12 jedincov. Vyhynúť môže už tento alebo budúci rok. Ľudská aktivita má neblahý vplyv aj na novoobjavené druhy zvierat. Príkladom je napríklad orangutan Tapanuli, ktorý je už teraz na hranici vyhynutia.

Minulosťou sa môžu stať aj zvieratá, ktoré majú dlhú históriu. Príkladom sú veľmloky čínske, ktoré na našej zemi prežívajú už 250 miliónov rokov. V roku 2018 boli vyhlásené za kriticky ohrozené druhy aj žirafy. Na hrane sa ocitli aj lemury. Znižuje sa aj počet hmyzu. Na druhej strane sa stalo aj zopár zázrakov. Pred vyhynutím sme zachránili horské gorily a nosorožce ostronosé. Malý hlodavec Dipodomys sa zasa znenazdajky objavil po tridsiatich rokoch.

zdroj: iflscience.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech