Tinder je jeden z tých nápadov, ktoré sa zrodili v sprche

Simona Hanzelová / 19. novembra 2016 / Lifehacking

Tinder, aplikácia a zoznamka v jednom, zmenila spôsob, akým sa ľudia po celom svete stretávajú. Vieš ale, v čom spočíva jej obľúbenosť, a čo stojí za celým nápadom?

Poznáš to – vkročíš do miestnosti plnej ľudí a začneš si ich obzerať. Ten je fajn. Ten môže byť. Tento vôbec… V skutočnosti si tých ľudí len neobzeráš, ale súdiš ich. Od čŕt tváre, cez postavu a hlas až po oblečenie, to všetko ti napovedá, kto sú a čo robia. O každom človeku už počas niekoľkých sekúnd nazberáš obrovské množstvo informácií, a následne vynesieš verdikt.

To, že niekoho tak rýchlo odsúdiš, sa môže zdať nesprávne. Napriek tomu ale existuje vysoká pravdepodobnosť, že tvoje výpočty správne sú. Takéto rýchle zozberanie informácií a vytvorenie okamžitého úsudku voláme intuícia. A ako ukázali mnohé psychologické štúdie, naša intuícia je veľakrát až prekvapivo presná.

Aj keď si niektorí ľudia myslia, že zoznamovanie cez Tinder je absurdné, pretože aplikácia poskytuje užívateľom málo informácií o danom človeku, nie je to tak. Sila ľudskej intuície v skutočnosti funguje úplne inak. A to je presne dôvod, prečo je Tinder taký populárny. Spôsob, akým aplikácia funguje – šikovné potiahnutie prstom – je v mnohých ohľadoch učebnicovým príkladom intuitície užívateľov.

roll-back-old-free-tinder-app-android-1280x600zdroj: img.wonderhowto.com

Jonathan Badeen, spoluzakladateľ Tinderu, začal na aplikácií pracovať koncom roka 2012. Spočiatku – ako sám tvrdí – mu používanie tlačidiel na pohybovanie kartami prišlo príliš neohrabané. Aplikácia fungovala, no chýbala jej rýchlosť a plynulosť. Z pohľadu bežného užívateľa sa hľadanie a výber správneho tlačidla zdal byť zdĺhavý, zatiaľ čo v reálnom živote je naše rozhodovanie rýchle a veľakrát aj podvedomé. Niekedy si totiž ani neuvedomíme, že sme si o druhej osobe urobili úsudok skôr, ako sme začali inštinktívne konať. Predstav si, že prechádzaš uličkou vo vlaku alebo v autobuse. Okamžite si urobíš záver o osobnosti každého cestujúceho: on sa bude príliš rozťahovať, ona bude počas cesty rozprávať. Tvoja intuícia ti v tej chvíli okamžite napovie, kam a ku domu si sadnúť.

,,Vedel som, že ak má Tinder kopírovať prirodzenú povahu rozhodnutí svojich užívateľov, aplikácia musí byť pohotová a prirodzená. Ale ako môže aplikácia držať krok s ľudskou intuíciou? Uvedomil som si, že namiesto stláčania tlačidiel bolo to, čo som potreboval, iba nejaké jednoduché gesto. Gesto, ktoré by užívateľom umožňovalo rýchle rozhodovanie. Ale aké gesto by to malo byť? V priebehu niekoľkých týždňov som si nad tým lámal hlavu,“ prezradil Badeen o začiatkoch aplikácie Tinder.

tinderfeaturezdroj: tctechcrunch2011.files.wordpress.com

,,A potom, jedno obyčajné ráno, som si dal horúcu sprchu. Bol to úplne bežný deň – a dokonca som v tom momente ani nad Tinderom nepremýšľal. Len som sa sprchoval a chystal do práce a asi v polovici sprchy som si uvedomil, že som zabudol zapnúť odsávanie. Žiaden veľký problém, to sa stáva. Keď som ale vyšiel zo sprchy, zistil som, že v kúpeľni bola veľká hmla. Utrel som teda zrkadlo, ale o minútu sa zasa zarosilo. Utrel som ho druhýkrát – tentoraz v opačnom smere – a vtedy som si to uvedomil. Práve som potiahol rukou! A vtedy to prišlo – problém, ktorý som sa niekoľko týždňov pokúšal márne vyriešiť, sa zrazu vyriešil úplne sám. Uvedomil som si, že zoznam ľudí, medzi ktorými bola zhoda, sa nachádzal vpravo. Čiže potiahnutie vpravo by znamenalo áno. Takýto triviálny ťah by pridal osobu do zoznamu „match“. Zrazu to do seba zapadlo a všetko zdalo tak jednoduché, tak zrejmé. Potiahnutie prsom vpravo – páči sa mi. Potiahnutie prsom vľavo – nepáči sa mi. Tento spôsôb fungovania aplikácie vyriešil dve veci na raz – jednoduchú navigáciu a rýchle rozhodovanie. Nemohol som uveriť tomu, že sme na to neprišli skôr,“ povedal Badeen.

tdy_ronan_tinder_150818zdroj: media2.s-nbcnews.com

V skutočnosti, potiahnutie prsta v prípade aplikácie Tinder všetko zmenilo. Nielenže to zabezpečilo plynulé a intuitívne rozhodovanie užívateľov, ale možnosť reagovať na prvky na obrazovke jediným dotykom taktiež užívateľom priniesla akési vzrušenie a uspokojenie. ,,Vedel som, že takýto pocit telesnej blízkosti by pomohol vytvoriť akési emocionálne spojenie medzi ľuďmi. Bol to presne taký istý nákazlivý pocit, aký ľudia cítia, keď si listujú svoj obľúbený román, alebo manipulujú so svojou zbierkou vinylových platní. A práve tento jednoduchý ťah je to, čo robí Tinder zvláštne návykovým.“

Dnes je potiahnutie obrazovky smartfónu prstom azda najikonickejším prvkom celej aplikácie. Nie je to len predzvesť novej éry aplikácií, ktoré sa budú snažiť držať krok s rýchlosťou ľudskej psychiky. Takáto možnosť rovnako pomáha stierať rozdiely medzi virtuálnym a reálnym.

zdroj článku: businessinsider.com zdroj titulnej fotografie: blogs-images.forbes.com

Pridať komentár (0)